Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Aktualności


Filtruj
Resetuj filtr

"O jeżu!" - zajęcia plenerowe, Wyspa Bolko

Jeż - bohater piosenek, miła pluszowa zabawka, "bohater" jesiennych prac przedszkolaków (z jabłuszkiem nadzianym na pokrywające go igły) - to chyba pierwsze skojarzenia. Ten niewielki ssak jest niezwykle intrygujący i nie ma łatwego życia. W trakcie sobotniego spaceru po Wyspie Bolko udzielimy odpowiedzi na nurtujące pytania: "Dokąd tupta nocą jeż? A za dnia on tupta też? Czy zapada w sen zimowy? Jaka wielkość jego głowy? Gdy w ogródku go spotkamy, jak zachować się mamy?

Zobacz

Kaletnictwo rzemiosłem - "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" - projekt edukacyjny.

W ramach projektu „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” przybliżamy tematykę związaną z dziejami rzemiosła i rzemieślników w naszym mieście. W sobotę (16.10.2022) odbyły się warsztaty z cyklu „Rzemieślnicze spotkania muzealne” poświęcone kaletnictwu, a więc fachowi zajmującemu się wytwarzaniem i naprawą dodatków do odzieży: sakiewek, woreczków skórzanych oraz pasów, a także toreb i portfeli. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek dotyczących tego fachu.

Zobacz

„Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” - projekt edukacyjny

„Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” to edukacyjny projekt mający na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historii dawnych zawodów oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, które były lub nadal są praktykowane na terenie miasta, a także ukazanie potencjału dawnych tradycyjnych rzemiosł w nowoczesnej rzeczywistości, w zetknięciu z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu. Punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną będzie historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków.

Zobacz

Historie po fachu. Kaletnictwo - rzemieślnicze spotkania muzealne. LISTA ZAMKNIĘTA.

Ruszają zapisy na kolejne spotkanie z rzemiosłem. Tym razem przedstawimy Państwu arkana kaletnictwa. Uczestnicy warsztatów poznają historię zawodów związanych ze skórą, jak również tajniki obróbki skóry naturalnej. Będą mieli możliwość porównania tradycyjnego materiału – naturalnej skóry – z jej nowoczesną alternatywą, czyli skórą wegańską. Używając tradycyjnych narzędzi, rozpoczną swoją przygodę ze skórniczym rękodziełem i samodzielnie stworzą swój pierwszy, skórzany produkt – portfel na karty (card holder).

Zobacz

Góra zagadek. Gra przyrodniczo-historyczna w Górze Św. Anny

Mamy pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu poza domem. Park Krajobrazowy "Góra Św. Anny" każdy wie, że to miejsce niezwykłe, idealne na przykład na... grę terenową, przyrodniczo-historyczną. Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego oraz Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny zapraszają miłośników spędzania wolnego czasu na łonie natury do udziału w warsztatach przyrodniczo-historycznych „Góra zagadek”.

Zobacz

Opolska ceramika malowana - "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" - projekt edukacyjny

"Rzemieślnicze spotkanie muzealne". Ten edukacyjny projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historię dawnych zawodów, a punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną jest historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków. 9. października poznamy fach garncarza. Zanim będziecie mogli w praktyce poznać ten zawód zapraszamy do naszego cyklu felietonów : "Ceramika archeologiczna", "Garncarstwo ludowe", "Garncarstwo rzemiosłem", "Opolska ceramik malowana".

Zobacz

Garncarstwo ludowe - "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" - projekt edukacyjny

"Rzemieślnicze spotkanie muzealne" ten edukacyjny projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historię dawnych zawodów, a punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną jest historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków. 9. października kolejne spotkanie, tym razem poznamy fach garncarza. Zanim będziecie mogli w praktyce poznać ten zawód zapraszamy do naszego cyklu felietonów : "Ceramika archeologiczna", "Garncarstwo ludowe", "Garncarstwo rzemiosłem", "Opolska ceramik malowana".

Zobacz

Ceramika archeologiczna - "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" - projekt edukacyjny

Już wkrótce kolejne "Rzemieślnicze spotkanie muzealne". Ten edukacyjny projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historię dawnych zawodów, a punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną jest historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków. 9. października poznamy fach garncarza. Zanim będziecie mogli w praktyce poznać ten zawód zapraszamy do naszego cyklu felietonów : "Ceramika archeologiczna", "Garncarstwo ludowe", "Garncarstwo rzemiosłem", "Opolska ceramik malowana".

Zobacz

Garncarstwo rzemiosłem - "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" - projekt edukacyjny

"Rzemieślnicze spotkanie muzealne". Ten edukacyjny projekt ma na celu przybliżenie mieszkańcom regionu historię dawnych zawodów, a punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną jest historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków. 9. października poznamy fach garncarza. Zanim będziecie mogli w praktyce poznać ten zawód zapraszamy do naszego cyklu felietonów : "Ceramika archeologiczna", "Garncarstwo ludowe", "Garncarstwo rzemiosłem", "Opolska ceramik malowana".

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.