Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Lekcje / warsztaty w MCzP

Zajęcia edukacyjne Góra św. Anny
OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM CZYNU POWSTAŃCZEGO
Zobacz więcej lekcji

KONKURSY:

Plakat informacyjny, zdjęcie portretowe Korfantego w tle
Weź udział w QUIZIE ON-LINE - "Wojciech Korfanty. Czy znasz bohatera?"
Ile wiesz o Wojciechu Korfantym? Już od 20 kwietnia będziesz mógł sprawdzić swoją wiedzę i wygrać nagrody. Zachęcamy do obserwowania profilu na Facebooku Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - oddział Muzeum Śląska Opolskiego. [KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ...]


LEKCJE MUZEALNE

Z wizytą w Muzeum.
Lekcja polecana dla dzieci w wieku przedszkolnym: 4-6 lat oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym: 7-9 lat. Treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Dawno, dawno temu na Śląsku…
Lekcja polecana dla dzieci w wieku przedszkolnym: 4-6 lat oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym: 7-9 lat.


„Jaki znak twój? – Orzeł Biały”. O symbolach narodowych i powstańczych.

Zajęcia polecane dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym: 7-9 lat oraz uczniów klas 4-5 szkół podstawowych. Treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Wojciech Korfanty – człowiek, który „oddał Śląsk Polsce”.
Lekcja polecana dla klas 4-6 i 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Polsko-niemiecka walka o Górny Śląsk. Powstania śląskie 1919-1920-1921.
Lekcja polecana dla klas 6-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych

Powstania śląskie 1919 – 1920 – 1921. Różne czy takie same?
Lekcja polecana dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Do urn! Plebiscyt na Górnym Śląsku w 1921 roku.
Lekcja polecana dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Po powstaniach… Górny Śląsk w latach 1922-1939.
Lekcja polecana dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Sztandar – symboliczna chorągiew.
Lekcja polecana dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Twój sztandar.
Lekcja polecana dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym: 7-9 lat.

Uzbrojenie – czym walczyli powstańcy śląscy.
Lekcja polecana dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.

Pociągi pancerne – siła ogniowa wojsk powstańczych.
Lekcja polecana dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.
 
Czas trwania lekcji ok. 60 min.

WARSZTATY

Szlajfka śląska i zapaska – warsztaty malowania tkanin
Zajęcia polecane dla osób w każdym wieku.

Czas trwania zajęć:
ok. 180 min.


WYCIECZKI FAKULTATYWNE

•    Spacer historyczny po Górze św. Anny

Oferta kierowana wyłącznie do grup zorganizowanych (10-30 osób).

CENNIK

Lekcje muzealne (w siedzibie) – 10,00 zł/osoba (10-30 os.)
Bilet na lekcję muzealną (w siedzibie) uprawnia do zwiedzania wystaw stałych/czasowych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywała się lekcja muzealna. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji lekcji muzealnej.

Lekcje muzealne (poza muzeum) – 12,00 zł/osoba (10-30 os.)
Bilet na lekcję muzealną (poza muzeum) nie uprawnia do zwiedzania wystaw.

Warsztat w muzeum 20 zł/osoba 
Bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.

Warsztaty poza muzeum - 20,00 zł/osoba
Bilet na warsztaty terenowe nie uprawnia do zwiedzania wystaw.

Wycieczka fakultatywna: 10 zł/od osoby (grupa to 10-30 osób)

W cenie możliwość zwiedzenia muzeum (bez przewodnika).
Nauczyciele i opiekunowie grupy są zwolnieni z opłaty.

Opolska Karta Rodziny i Seniora oraz Karta Dużej Rodziny uprawnia do skorzystania z 50% zniżki na podstawowy bilet wstępu normalny i ulgowy do obiektów Muzeum Śląska Opolskiego; zniżka nie dotyczy biletów grupowych; uprawnia także do zniżki 50% ceny biletu na warsztaty (10,00 zł/osoba).

REZERWACJA ZAJĘĆ

tel. 77 461 54 66
e-mail: oddzial@muzeum.opole.pl
Zajęcia planujemy z dwutygodniowym wyprzedzeniem. 


 Oferta edukacyjna Działu Przyrody realizowana
w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny

(zajęcia odbywają się od wtorku do soboty, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z panią Agnieszką Mulawą, tel. 77 46 15 466)

LEKCJE MUZEALNE:

(wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 20 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 25 osób).

1. „Tajemnice ptasich wędrówek”

Wszystko o ptasich wędrówkach, rodzajach i przyczynach migracji, sposobach orientacji oraz

o rekordowych przelotach. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów ze zbiorów Działu Przyrody.

2. „Ważki – zabójcy dwóch środowisk”

Historia owadów, które dzięki licznym przystosowaniom skolonizowały dwa różne środowiska

i przeżyły na Ziemi ponad 300 mln lat. Możliwość przedłużenia zajęć o część warsztatową – kolorowanki/karty pracy na wystawie stacjonarnej.

3. „Owad na miejscu zdarzenia – o entomologii sądowej słów kilka”

Wykład dla dorosłych (o mocnych nerwach) przedstawiający metody i przykłady wykorzystania obecności owadów i ich cykli rozwojowych do rozwiązywania spraw kryminalistycznych.

4. „Sowy w kulturze”

Wykład dla młodzieży i dorosłych o sowach w kontekście ich występowania w opowieściach, legendach i symbolice. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów gatunków sów ze zbiorów Działu Przyrody.

5. „Dzień dobry, mówią bobry”

Wykład o codziennym życiu bobrów, ich wyglądzie, diecie, zwyczajach oraz o ich działalności kształtującej siedliska wodne (o korzyściach dla środowiska jak i pojawiających się konfliktach z ludźmi).

6. „Mieszkańcy lasu”

Wykład przedstawiający najciekawsze fakty z życia zwierząt zamieszkujących nasze lasy. O tych aktywnych w ciąg dnia i nocnych markach, o tych pospolitych i rzadkich. Krótki wykład na temat cech pozwalających na ich łatwe rozpoznawanie. Wykład wzbogacony o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody MŚO.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE:

(krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe w terenie lub stacjonarne w Muzeum Czynu Powstańczego, czas trwania 90-180 minut, cena: 20 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 15 osób).

1. „Obrączkowanie główną metodą badania ptasich wędrówek”

Zajęcia przybliżające tajniki obrączkowania ptaków, sposoby ich odłowu i wykonywania pomiarów. Warsztaty obejmują rozpoznawanie podstawowych gatunków ptaków najczęściej korzystających z przydomowych karmników. Zajęcia odbywają się w okresie od listopada do końca marca, mogą być odwołane w razie intensywnych opadów.

2. „Zróbmy sobie zielnik”

Zajęcia, na których można poznać zasady prawidłowego wykonania zielnika, własnoręcznie i w poprawny sposób zebrać okazy, wstępnie przygotować własny arkusz zielnikowy z etykietą. Jedyne zajęcia, podczas których można obejrzeć zabytkowe arkusze zielnikowe ze zbiorów Działu Przyrody. Zajęcia odbywają się od wiosny do jesieni.

3. „Na tropie tropów czyli jak zostać przyrodniczym detektywem”

Zajęcia omawiające szeroko rozumiane ślady pozostawiane przez zwierzęta, wskazujące na ich aktywność charakterystyczną dla danego gatunku. Ślady to nie tylko tropy, ale też zrzuty, zgryzy, pióra, barłogi i wiele innych. W części terenowej poszukiwanie śladów ukrytych wśród drzew. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.

4. „Opowieści o sowach”

Zajęcia poszerzające wiedzę o biologii i ekologii sów, umożliwiające poznanie ich tajemniczych zwyczajów i przystosowań do nocnego trybu życia. W części warsztatowej wykonanie analizy wypluwek, w celu sprawdzenia diety sów. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów gatunków sów ze zbiorów Działu Przyrody.

5. „Przyrodniczy obcokrajowiec”

Zajęcia ukazujące mnogość gatunków obcego pochodzenia w naszej florze i faunie, ich cechy charakterystyczne, korzyści oraz zagrożenia, które niosą ze sobą. W części terenowej poszukiwanie i rozpoznawanie takich gatunków roślin występujących w okolicy muzeum.

6. „Bioróżnorodność – jak mam to rozumieć?”

Zajęcia wyjaśniające czym jest bioróżnorodność, jak ją ograniczamy i jak możemy przyczynić się do jej ochrony. Po części teoretycznej wyjście w teren w poszukiwaniu bioróżnorodności oraz potencjalnych zagrożeń w najbliższym otoczeniu muzeum.

7. „Co budują zwierzęta?”

Zajęcia przedstawiające różnorodność form i kształtów budowli konstruowanych przez zwierzęta, możliwości budowy sztucznych schronień dla nich oraz aranżacji ogrodów przyjaznych zwierzętom. Po części teoretycznej wykonanie prostych domków dla dzikich zapylaczy. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.

8. „Metody na chłody w świecie przyrody”

Zajęcia omawiające sposoby zwierząt na radzenie sobie z zimą, możliwości pomocy zwierzętom w tym trudnym czasie oraz zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. W części praktycznej budowa karmnika przy wykorzystaniu zużytych plastikowych butelek. Zajęcia wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody.


Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania ogniska (prowiant we własnym zakresie). Muzeum udostępnia dwa zestawy biesiadne (zestaw: stół i 2 ławy) oraz szpikulce (6 szt.).Bądź na bieżąco z nasza oferta, dopisz się do newslettera:


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie: 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.