Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Konkurs fotograficzny „Fokus na fach”

24 października 2022 Wydarzenie
Zapraszamy dzieci i dorosłych do udziału w KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM dotyczącym rzemiosła w Opolu, organizowanym w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”.

W Muzeum Śląska Opolskiego dużo miejsca poświęcamy dawnym rzemieślnikom, ich tradycjom i wyrobom. Zarówno na stałej wystawie historycznej, jak i na ekspozycji etnograficznej znaleźć można wiele istotnych informacji o dawnych rzemieślniczych profesjach, których reprezentanci działali w Opolu. Tym razem jednak zachęcamy do wyjścia w miasto z aparatem fotograficznym/smartfonem w dłoni i podążania tropem RZEMIOSŁA W OPOLU.


Skąd wzięły się unikatowe wyroby w opolskich domach i mieszkaniach? Gdzie dziś w Opolu można naprawić zegarek, zamówić szyte na miarę ubranie czy zreperować buty? Czy pamiętacie, w których budynkach w Opolu mieściły się nieistniejące już dziś punkty rzemieślnicze? Kim jest współczesny rzemieślnik? Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, którego głównym celem jest fotograficzna dokumentacja oraz promocja kultury i tradycji rzemieślników miejskich, a więc uchwycenie w kadrze tego, co nawiązuje do dawnej i współczesnej sytuacji rzemiosła w Opolu.


Poprzez konkurs chcemy zwrócić uwagę na znaczenie opolskiego rzemiosła tradycyjnego w życiu dawnych i obecnych mieszkańców Opola, a zarazem zachęcić do rozważań na temat kondycji rzemiosła współczesnego. Czy ono jest dziś potrzebne? Czy częściej poszukujemy rzeczy dostępnych i tanich, czy też warto może wybierać przedmioty dobrze zaprojektowane i precyzyjnie przez rzemieślnika wykonane z materiałów wysokiej jakości? Czy warto naprawiać rzeczy? Czy działalność rzemieślników może wspierać postawy proekologiczne w nurcie less waste, recyklingu czy upcyklingu? Czy rzemiosło to kultura zanikająca, czy może wraca do łask? Pomóżcie nam stworzyć fotograficzną charakterystykę opolskiego rzemiosła.

Konkurs fotograficzny

Ogólne zasady konkursu:


Co fotografować?

Propozycje tematyczne: budynki, warsztaty rzemieślnicze, postacie związane z rzemiosłem w Opolu, wyroby opolskich rzemieślników, procesy wytwórcze, itp.


Uczestnictwo:

Udział w konkursie mogą wziąć osoby od 7 roku życia, a prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: 7-14 lat i powyżej 15 roku życia.


Czas trwania konkursu:
1.09.2022-04.11.2022


Termin nadsyłania prac:
1.09.2022 do 28.10.2022 do godz. 15.00Prace konkursowe:

Jedną fotografię lub fotoreportaż składający się z maks. 5 zdjęć przesłać można w wersji elektronicznej na adres mailowy edukacja@muzeum.opole.pl.
Prace można także dostarczać osobiście (dowolna forma: papierowa lub cyfrowa) do sekretariatu (pon.-piątek w godz. 8.00-15.00) lub też wysłać pocztą na adres naszego Muzeum (Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Św. Wojciecha 13, 45-023 Opole) w terminie od 1.09.2022 do 28.10.2022 do godz. 15.00 (decyduje data wpłynięcia do sekretariatu Muzeum Śląska Opolskiego). Ważne, by wraz z pracą przesłać wypełnioną kartę zgłoszeniową (ZAŁĄCZNIK NR 1).

Wyniki konkursu:
Listę laureatów ogłosimy na naszej stronie internetowej oraz na muzealnym profilu na Facebooku w piątek, 4 listopada 2022. Najlepsze prace opublikowane zostaną na naszej stronie internetowej i kanałach społecznościowych. Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się w Regulaminie.

Belka logotypów, projekt dofinansowany przez MKiDN, Samorząd Województwa OpolskiegoZałączniki

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.