
Przepisy na święta
Na kilka dni przed Świętami pragniemy przedstawić Wam tradycyjne przepisy, które znane są na ziemi opolskiej, którą można określić mianem kulinarnego tygla.
Przepisy na święta
Na kilka dni przed Świętami pragniemy przedstawić Wam tradycyjne przepisy, które znane są na ziemi opolskiej, którą można określić mianem kulinarnego tygla.
Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia teoretyczno-warsztatowe - grudzień 2022 (najbliższe zajęcia 17.12.2022)
Ho, Ho! Zapraszamy na twórcze, edukacyjne, sobotnie spotkania w Muzeum. Grudniowe spotkania wypełnimy opowieściami o bożonarodzeniowych zwyczajach i obrzędach. W części warsztatowej wykonamy niepowtarzalne dekoracje świąteczne lub autorskie prezenty na Gwiazdkę również dla skrzydlatych przyjaciół.
Spotkanie filozoficzne - Dr Piotr Leśniak (najbliższe spotkanie 22.12.2022, godz. 18:00)
Zapraszamy do udziału w czwartkowym Spotkaniu filozoficznym. Wstęp wolny.
Gra edukacyjna w Kamienicy czynszowej "Ogryzek i pestka. Zero waste" - każdy wtorek
Grę kierujemy do każdego odbiorcy niezależnie od wieku. Gospodarowanie żywnością to wciąż wyzwanie, w czasie gry poznamy dawne i współczesne metody, które uczestnicy będą mogli wykorzystać np. we własnej kuchni. Zapraszamy na smakowitą podróż w czasie.
Zabytek grudnia - obrazy św. Barbary
Święta Barbara (z łac. barbarus, gr. bárbaros – „cudzoziemka, obca”) jest jedną z najbardziej czczonych świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Do św. Barbary zwracali się chrześcijanie, szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia. Z biegiem czasu przyjęli ją za swą patronkę ludzie wykonujący niebezpieczne zawody i posłannictwa: marynarze, artylerzyści, a przede wszystkim - górnicy bo według legendy, gdy uciekała przed oprawcami, rozstąpiła się przed nią skała i dziewczynie udało się przecisnąć przez szczelinę.
Otwarcie nowej wystawy czasowej - Jan Cybis. Pejzaże. 10.12.2022 - 04.03.2023
13 grudnia 2022 minęło pięćdziesiąt lat od śmierci Jan Cybisa. Z tej okazji chcemy kolejny raz przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.
Oferta dla grup zorganizowanych: Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe „Jest w moim Kraju zwyczaj…” – tradycje, zwyczaje świąteczne.
Uwaga! HO! HO! Już od 22 listopada zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. Opowieść o bożonarodzeniowych zwyczajach i obrzędach połączona będzie z możliwością wykonania niepowtarzalnej dekoracji świątecznej lub autorskiego prezentu na Gwiazdkę. Do wyboru proponujemy trzy moduły warsztatowe.
„Motywy świąteczne” – warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu „Muzeum na zielono”, 11.12.2022
Święta Bożego Narodzenia wymagają szczególnej oprawy, a rośliny pełnią w niej istotną rolę. W naszych domach atmosferę świąteczną tworzy głównie tradycyjna choinka, czyli udekorowane ozdobami drzewko: jodła lub świerk. Coraz częściej jednak w świątecznych dekoracjach pojawiają się rośliny, które powoli wrastają w bożonarodzeniową tradycję, np. jemioła, sosna, wilczomlecz piękny zwany gwiazdą betlejemską.
"4 grudnia, Barbórka. Czy w Opolu są górnicy? "- Barbórkowe spotkanie
Mało która grupa zawodowa obchodzi swoje święto tak hucznie, jak górnicy. Barbórka, kultywowana 4 grudnia - w dniu św. Barbary to wyjątkowy dzień dla całych społeczności. Czy w Opolu możemy celebrować to święto, czy są u nas w ogóle górnicy? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie w niedzielne popołudnie w Muzeum Śląska Opolskiego. Zapraszamy na rodzinne spotkanie oraz warsztaty, które będą wydarzeniami towarzyszącymi wystawie czasowej Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta.
Wykład z cyklu "Światło na obraz": Jan Cybis „Dom w Wiśniowej”; 3.12.2022, godz. 16:00
W pierwszą sobotę grudnia (3.12.2022, Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10) skierujemy światło na obraz Jana Cybisa „Dom w Wiśniowej”.
Kalendarz wydarzeń - grudzień
Grudzień w Muzeum Śląska Opolskiego. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w wydarzeniach.