Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Aktualności


Filtruj
Resetuj filtr

Zabytek grudnia - obrazy św. Barbary

Święta Barbara (z łac. barbarus, gr. bárbaros – „cudzoziemka, obca”) jest jedną z najbardziej czczonych świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Do św. Barbary zwracali się chrześcijanie, szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia. Z biegiem czasu przyjęli ją za swą patronkę ludzie wykonujący niebezpieczne zawody i posłannictwa: marynarze, artylerzyści, a przede wszystkim - górnicy bo według legendy, gdy uciekała przed oprawcami, rozstąpiła się przed nią skała i dziewczynie udało się przecisnąć przez szczelinę.

Zobacz

Oferta dla grup zorganizowanych: Świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe „Jest w moim Kraju zwyczaj…” – tradycje, zwyczaje świąteczne.

Uwaga! HO! HO! Już od 22 listopada zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na świąteczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. Opowieść o bożonarodzeniowych zwyczajach i obrzędach połączona będzie z możliwością wykonania niepowtarzalnej dekoracji świątecznej lub autorskiego prezentu na Gwiazdkę. Do wyboru proponujemy trzy moduły warsztatowe.

Zobacz

„Motywy świąteczne” – warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu „Muzeum na zielono”, 11.12.2022

Święta Bożego Narodzenia wymagają szczególnej oprawy, a rośliny pełnią w niej istotną rolę. W naszych domach atmosferę świąteczną tworzy głównie tradycyjna choinka, czyli udekorowane ozdobami drzewko: jodła lub świerk. Coraz częściej jednak w świątecznych dekoracjach pojawiają się rośliny, które powoli wrastają w bożonarodzeniową tradycję, np. jemioła, sosna, wilczomlecz piękny zwany gwiazdą betlejemską.

Zobacz

"4 grudnia, Barbórka. Czy w Opolu są górnicy? "- Barbórkowe spotkanie

Mało która grupa zawodowa obchodzi swoje święto tak hucznie, jak górnicy. Barbórka, kultywowana 4 grudnia - w dniu św. Barbary to wyjątkowy dzień dla całych społeczności. Czy w Opolu możemy celebrować to święto, czy są u nas w ogóle górnicy? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie w niedzielne popołudnie w Muzeum Śląska Opolskiego. Zapraszamy na rodzinne spotkanie oraz warsztaty, które będą wydarzeniami towarzyszącymi wystawie czasowej Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.