Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Konkurs plastyczny „W drodze do Polski – losy Śląska po powstaniach”, 1.09.2022 do 14.10.2022

2 października 2022 Wydarzenie
Podejmij wyzwanie. Weź udział w KONKURSIE. Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa opolskiego i śląskiego do udziału w konkursie plastycznym.

W 2022 roku obchodzimy 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Po trzech zrywach Górnoślązaków z lat 1919-1921 w październiku 1921 roku Rada Ambasadorów ogłosiła decyzję o podziale spornego obszaru, ustalając granicę pomiędzy Niemcami a Polską. Faktyczne przejęcie przez obie strony przyznanych im terenów nastąpiło jednak dopiero w 1922 roku. Uroczystości powitania Wojska Polskiego we wszystkich obejmowanych przez Polskę górnośląskich miastach i miejscowościach zostały przygotowane z wielkim rozmachem, a ich symbolem stały się bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych.

Zapraszamy do udziału w Konkursie Plastycznym  „W drodze do Polski – losy Śląska po powstaniach”:

Organizator:
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Kontakt do organizatora: tel. 77 461 54 66, e-mail: oddzial@muzeum.opole.pl

Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych województw opolskiego i śląskiego.
Konkurs realizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
- szkół podstawowych, klasy IV-VIII,
- szkół ponadpodstawowych.

Zadanie:  
przygotowanie pracy plastycznej przedstawiającej bramy  stawiane z okazji uroczystości objęcia przez Polskę przyznanej jej części Górnego Śląska, które odbyły się od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku w górnośląskich miastach i miejscowościach.
Technika:
praca może być wykonana dowolną techniką plastyczną, płaską lub przestrzenną.

Termin nadsyłania prac: prace należy przesłać pocztą tradycyjną w terminie do 14 października 2022 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres Muzeum Czynu Powstańczego, ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra św. Anny, z dopiskiem konkurs plastyczny.


Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego "Niepodległa"
Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Połączenie Górnego Śląska z Polską"
Patronat honorowy Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Konkurs plastyczny, W drodze do Polski - losy Śląska po powstaniach

Załączniki

Zobacz inne aktualności

Wykład z cyklu Historia galopem. Rzecz o kawalerii: Szable w służbie II RP. 15.06.2023, godz. 18:00

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu Historia galopem. Rzecz o kawalerii. Razem z Stowarzyszeniem Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zabierzemy Państwa w historyczną podróż w czasy ułańskie, pełne romantyzmu, pięknych doznań, koleżeństwa, życzliwości, sportu i prawdziwie ułańskiej fantazji.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Tata kontra Tata. Średniowieczny kontra Współczesny"

Zapraszamy dzieci w wieku 5 - 12 lat na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". Tym razem skupimy się na porównaniu współczesnego taty z rycerzem średniowiecznym. Czy rzeczywiście można porównać te dwie role? Kim był rycerz, jakie cechy go wyróżniały i czy może nasz tata jest podobny do tego historycznego bohatera? Przyjdź i udowodnij, że Twój tata zasługuje na miano współczesnego rycerza!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.