Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Klucz do skrzyni cechowej..." - warsztaty dla dzieci

10 października 2022 Zajęcia dla grup Opole
Co to jest "cech", jaką rolę odgrywały, jakie skarby kryła skrzynia cechowa ? Na te wszystkie pytania odpowiemy już w najbliższą sobotę, 15.10.2022 o godzinie 12:00. Tradycyjnie zapraszamy dzieci żądne wiedzy i twórczego działania w części warsztatowej na "Sobotnie pogotowie twórcze".

Skrzynie cechowe, klucze, forografia z ekspozycji Muzeum
Cech, stowarzyszenie rzemieślników.


W części teoretycznej sobotniego spotkania, prowadzący zajęcia zaprosi uczestników do naszego muzealnego wehikułu czasu i przeniosą się m.in do średniowiecza, kiedy to w miastach zaczęły rozwijać się na większą skalę organizacje zrzeszające pokrewne warsztaty pracy. Przykłady: cech ślusarzy, cech złotników, cech szewców.
Ich celem było podnoszenie kwalifikacji zawodowych rzemieślników, reprezentowanie interesów poszczególnych grup zawodowych, budowanie więzi między członkami organizacji i prowadzenie działalności edukacyjnej czy społecznej. W skład cechu wchodzili: mistrz (nazywany również cechmistrzem lub starszym cechu), podstarszy, bracia (z najwyższym stopniem umiejętności), czeladź (z przyswojoną wiedzą praktyczną i teoretyczną)  i uczniowie (pobierali naukę zawodu).
Każdy z cechów miał swój statut, który określał jego funkcjonowanie. Rzemieślnicy spotykali się na zgromadzeniach, podczas których dyskutowano nad pracą cechu, ale również i podczas ważnych uroczystości, jak np. promocja ucznia na czeladnika. Cechy były wyposażone w symbole i atrybuty cechowe.

Potęga klucza

Klucz, przedmiot magiczny, niektórzy twierdzą, że można nim otworzyć ludzkie serce, przedmiot pełniący ważną funkcję, chroni istotne dla nas wnętrza przed "intruzami", nie tylko dom, ale np. skrzynie pełne skarbów. W części warsztatowej spotkania uczestnicy będą mogli poznać kolejną funkcję klucza, bardzo praktyczną, porządkującą, według własnego projektu ozdobią klucz, który zamieni się w wieszak na skarby.

Gdzie, kiedy, kto i za ile?

Termin warsztatów:  15.10.2022, godz. 12:00
Miejsce: Gmach główny MŚO, Mały Rynek 7
Prowadzący: Dział Edukacji Muzealnej
Czas: 60-90 min
Liczba uczestników: 15 osób

Warunek uczestnictwa:
- wiek 6+
- rezerwacja telefoniczna Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761 (poniedziałek - piątek w godz. 7:30-15:00) lub Kasa 77 44 31 754 ( 9:30 - 16:50, niedziela 12:00-17:00)
- udział w warsztatach 20 zł (uiszczenie opłaty w dniu warsztatów)

*Prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić.

Materiały plastyczne zapewnia Muzeum, wykonaną pracę uczestnik zabiera ze sobą.



Zobacz inne aktualności

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców, opiekunów do niezapomnianej przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum chce zapewnić alternatywę, która nie tylko będzie edukacyjna, ale także pełna zabawy i interakcji. Nasza oferta "Gęsiego do Muzeum" nie tylko zapewni dzieciom ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli im lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.