Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Historie po fachu. Plecionkarstwo”. LISTA ZAMKNIĘTA

20 października 2022 Zajęcia dla grup Opole
Zrób sobie kosz na chleb! Warsztaty wyplatania ze słomy to już nasze ostatnie spotkanie z rzemiosłem w ramach projektu „Historie po fachu – śladami rzemiosła tradycyjnego w Opolu”. Zapisy rozpoczynamy we wtorek, 11.10.2022 o godz. 9.00.

Katarzyna Kowalska, doświadczona instruktorka Stowarzyszenia Serfenta, instrukcja wyplataniaZapraszamy na przyjemne, kilkugodzinne warsztaty wyplatania ze słomy żytniej. Każdy uczestnik na warsztatach pod okiem profesjonalnej instruktorki wyplecie własny kosz na chleb. Może on służyć do podawania pieczywa (oraz innych rzeczy), ale też do wyrastania ciasta chlebowego. Jest wykonany specjalną techniką „szycia słomy”.

Godziny spędzone na wyplataniu to bardzo odprężający czas. Kiedy ręce pracują, głowa odpoczywa, można się zrelaksować. Kosze ręcznie robione są osobiste i wyjątkowe, to też prawdziwa duma z pracy własnych rąk. Nie trzeba mieć doświadczenia ani specjalnego talentu – każdy może na warsztatach wypleść kosz.



Kosz na chleb to o przedmiot w 100% naturalny i ekologiczny. Użyta do warsztatów słoma żytnia jest ścinana ręcznie i specjalnie przygotowana, a w Wypleciony kosz na chlebdodatku pięknie pachnie. Coraz trudniej taką słomę zdobyć. Narzędzia, których użyjemy na warsztatach powstają ręcznie w warsztacie, to igły plecionkarskie zaprojektowane przez Serfentę na wzór narzędzi mistrzów plecionkarstwa. Użyjemy też wierzbowej taśmy i tzw. dartki – czyli dartych pasków drewna. Oczywiście gotowy kosz każdy zabiera ze sobą.


Warsztaty poprowadzi Katarzyna Kowalska, doświadczona instruktorka Stowarzyszenia Serfenta, doskonała plecionkarka, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przemieszcza się po całej Polsce z prędkością światła i wyplata z Serfentą wszędzie, gdzie ktoś ma ochotę spróbować.

Serfenta od 15 lat prowadzi warsztaty dla ludzi w każdym wieku - nawet takich, którzy nigdy wcześniej nic nie wyplatali. Pracuje, by zachować tradycję i mądrość przekazywane przez pokolenia i dbać o przyszłość rzemiosła. Prezentuje i promuje polskie materiały naturalne oraz piękne rzemiosło plecionkarskie. Sprzedaje kosze z Polski na całym świecie, m.in w Japonii. Współtworzyła strefę „Poland. Spirit of ingenuity” na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Otrzymała właśnie międzynarodową nagrodę w Korei Południowej za Promocję Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Serfenta uważa, że rzemiosło jest dla każdego!

Termin: 23 października 2022 (niedziela), godz. 12.00
Uczestnicy: młodzież 12+, osoby dorosłe
Miejsce: gmach główny MŚO, Mały Rynek 7
Czas trwania: ok. 5-6 godzin
Liczba uczestników: 8
Zapisy: telefoniczne przyjmuje Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761 (pn-pt 8:00 - 15:00).

* „Rzemieślnicze spotkania muzealne” organizowane są w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”, KLIKNIJ i dowiedz się o inicjatywie więcej

Wydarzenia powiązane z projektem edukacyjnym: KONKURS FOTOGRAFICZNY, Fokus na fach. Uczestnicy dzieci (7+) i dorośli. KLIKNIJ i dowiedz się więcej...


Działania dofinansowano ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Logotypy MKiDN, Samorząd Województwa Opolskiego, dofinansowane ze środków
Logotypy MKiDN, Samorząd Województwa Opolskiego. Informacja o dofinansowaniu projektu

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.