Muzeum w podróży - mobilny projekt edukacyjny
Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - I etap.
Muzeum Śląska Opolskiego zrealizowało projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn.
NAZWA PROJEKTU: „Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny - I etap.”
Nr projektu: RPOP.12.02.01-16-0001/22
CHARAKTERYSTYKA FINANSOWA PROJEKTU:
CAŁKOWITE KOSZTY PROJEKTU | 5 305 507,19 |
OŚ PRIORYTETOWA RPO WO 2014-2020:
1) 12- Wsparcie w ramach REACT-EU w województwie opolskim
2) 12.02- Efektywność energetyczna w ramach REACT-EU
2) 12.02.01- Efektywność energetyczna w budynkach publicznych w ramach REACT-EU
CEL TEMATYCZNY:
- wspieranie kryzysowych działań naprawczych w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków społecznych oraz przygotowanie do ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki zwiększającej jej odporność
OKRES REALIZOWANIA PROJEKTU:
OD | 2022-02-14 |
DO (zakończenie rzeczowe) | 2023-09-30 |
DO (zakończenie finansowe) | 2023-09-30 |
KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
Projekt „Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – etap I” realizowany będzie przez instytucję kultury o regionalnym zasięgu działalności: Muzeum Śląska Opolskiego (MŚO). Przedmiotem projektu są działania w zakresie głębokiej termomodernizacji budynku Domu Polskiego oraz głównej Sali wystawienniczej na terenie Muzeum czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Projekt dot. obiektu zabytkowego. Właścicielem budynku objętego projektem jest MŚO. Projekt realizowany jest w okresie 14.02.2022-30.06.2023.
Projekt zakłada realizacje 3 zadań:
- Zadanie 1 - Termomodernizacja przegród budynku.
- Zadanie 2 - Modernizacja oświetlenia.
- Zadanie 3 - Modernizacja systemu grzewczego i wentylacji.
Realizacja projektu odpowiada za zidentyfikowane potrzeby Wnioskodawcy. Przedmiotowy projekt realizuje wskaźniki projektu. Efektami realizacji inwestycji będzie dodatkowa zdolność wytworzenia energii cieplnej ze źródeł odnawialnych w wyniku wybudowania jednostki wytwarzania energii cieplnej z OZE, poprawa efektywności energetycznej przez zmodernizowanie pod katem energetycznym budynków Muzeum Czynu Powstańczego.
CEL REALIZACJI PROJEKTU I JEGO WPŁYW NA REALIZACJĘ CELÓW RPO WO 2014-2020:
Celem projektu „Termomodernizacja budynków Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – etap I” jest zwiększenie efektywności energetycznej w budynku Muzeum Czynu Powstańczego w kontekście ekologicznej odbudowy regionu po pandemii COVID-19. Projekt realizuje cel dotyczący odbudowy regionu po pandemii COVID-19, poprzez poprawę standardów technicznych budynku Muzeum, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie jego atrakcyjności i dostępności dla odwiedzających,. Budynek "Domu Polskiego" jest zabytkiem. W przypadku obiektów zabytkowych w kontekście poprawy efektywności energetycznej celem jest najsprawniejsze i najbardziej ekonomiczne gospodarowanie obiektami zabytkowymi w dłuższym okresie czasu. Jednocześnie badanie konserwatorskie oraz wydane Pozwolenia Konserwatorskie maja na celu zabezpieczenie substancji historycznej w procesie termomodernizacji obiektów zabytkowych. Projekt dotyczy obiektu o znaczącej funkcji społecznej.
Cele szczegółowe projektu:
1. Poprawa standardów technicznych prezentacji oferty kulturalnej Muzeum Czynu Powstańczego, w tym "Domu Polskiego" oraz głównej Sali wystawienniczej;
2. Ochrona zabytku Muzeum Czynu Powstańczego przed zniszczeniem i degradacją;
3. Zapewnienie efektywności budynku "Domu Polskiego" oraz głównej Sali wystawienniczej;
4. Zmniejszenie kosztów funkcjonowania w zakresie kosztów ogrzewania "Domu Polskiego" i Głównej Sali Wystawienniczej w Muzeum Czynu Powstańczego;
5. Wzrost zainteresowania mieszkańców Opolszczyzny ze szczególnym uwzględnieniem uczniów i studentów oraz turystów z kraju i zagranicy ofertą Muzeum Czynu Powstańczego;
6. Promocja kultury i dziedzictwa narodowego Opolszczyzny w kraju i zagranicą.
Cel główny i cele szczegółowe zostaną osiągnięte najpóźniej na koniec pełnego roku kalendarzowego po zakończeniu realizacji projektu. Ponadto pośrednie oddziaływanie projektu obejmie:
- Samorząd Województwa Opolskiego
- Samorząd lokalny Miasta i Gminy Leśnica
gdyż obiekt kultury o poprawionej dostępności z nową atrakcyjną ofertą kulturalną przyciągną nowych turystów, co przełoży się na wzrost dochodów województwa;
- mieszkańców, gdyż oferta kulturalna Muzeum Czynu Powstańczego stanowi atrakcyjna propozycje spędzania wolnego czasu, ośrodek kształtowania postaw obywatelskich, utrwalania artefaktów historii - dobrze spędzony czas wony przekłada się na efektywność życia zawodowego.
Projekt jest zgodny z:
- cele głównym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 "Zwiększenie konkurencyjności i innowacyjnośc8i oraz poprawa jakości życia w wielokulturowym regionie opolskim" poprzez inwestycje poprawiającą efektywność energetyczną budynków, przekładającą się na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery;
- celem poddziałania 12.2.1 "Zwiększona efektywność energetyczna w sektorze publicznym w kontekście ekologicznej odbudowy regionu po pandemii COVID-19 poprzez realizację zadań zmierzających do obniżenia energochłonności budynków dzięki kompleksowej termomodernizacji, generującej oszczędności ciepła i energii.
Zakładanymi rezultatami realizacji projektu będzie oszczędność energii cieplnej, pierwotnej i końcowej w budynku publicznym, produkcja energii cieplnej z nowej instalacji wykorzystującej OZE i spadek emisji gazów cieplarnianych.
Mamy Rady Na Odpady
Projekt: "Mamy Rady Na Odpady " – kampania edukacyjna na terenie województwa opolskiego realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w partnerstwie z Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, Związkiem Międzygminnym "Czysty Region" oraz Gminą Kędzierzyn-Koźle. Numer projektu: RPOP.05.02.00-16-0003/20, Numer decyzji: RPOP.05.02.00-16-0003/20-00 Projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020, osi priorytetowej V Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działania 5.2 Poprawa gospodarowania odpadami komunalnymi.
Powiększenie kolekcji malarstwa Jana Cybisa - zakup dwóch obrazów: "Kwiaty" i "Pejzaż"
Z wielką przyjemnością informujemy o otrzymaniu wsparcia finansowego z programu Narodowego Instytutu Muzeów na zakup dwóch obrazów "Kwiaty" i "Pejzaż" namalowanych przez Jana Cybisa, wybitnego polskiego malarza urodzonego na terenie dzisiejszego województwa opolskiego i zarazem jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku. Prace te, powstałe przed wybuchem drugiej wojny światowej we wczesnym okresie twórczości Cybisa, wzbogacą naszą bogatą kolekcję dzieł tego artysty.
Opolska sieć mentorów edukacji kulturalnej - muzeum w sieci wyzwań
Zadanie skupia się na podnoszeniu kompetencji opolskich kadr kultury i oświaty z zakresu edukacji kulturalnej, poprzez nowoczesne formy działań edukacyjno-animacyjnych realizowane w ramach dwóch edycji cyklu warsztatów inspirujących oraz projektowych (w 2024 i 2025 r.), a także wizyt studyjnych w innych placówkach wdrażających nieszablonowe programy edukacji kulturalnej. Uczestnicy projektu staną się w swoim środowisku mentorami edukacji kulturalnej (uzyskując statuetkę – Opolski Mentor edukacji kulturalnej), tworząc tym samym sieć specjalistów inspirujących innych animatorów i nauczycieli do podejmowania nowych wyzwań z użyciem nowatorskich rozwiązań twórczych i artystycznych. Efektem projektu będzie wypracowanie przez uczestników scenariuszy działań w obszarze edukacji kulturalnej, które będą udostępnione na wolnych licencjach w internecie. Ponadto corocznie część spośród opracowanych scenariuszy zostanie zrealizowanych w formie działań pilotażowych. Dodatkowym atutem projektu będzie wypracowanie wytycznych do programu rozwoju edukacji kulturowej woj. opolskiego.
Patronat honorowy:
- Marszałek Województwa Opolskiego
- Opolski Kurator Oświaty
- Wojewoda Opolski
Patronat medialny:
- Radio Opole
- Radio Doxa
- Opowiecie.info
- O!Polska, Opolska360.pl
- NTO
- TVP 3
Partnerzy Strategiczni:
- Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
- Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich
- Teatr Dramatyczny im. Jana Kochanowskiego w Opolu
- Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowiczkach
- Centrum Aktywności Lokalnej w Kluczborku
- Fundacja Kultura bez barier
- Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr V w Opolu
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kup
- Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu
- Fundacja MenadżerKultury.pl
- Kultura na Czasie Anna Rudnicka
- Uniwersytet Opolski Wydział Nauk Społecznych – Instytut Historii
Projekty realizowane w 2022 roku
NAZWA PROJEKTU: „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”
„Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” to inicjatywa, której celem było przybliżenie mieszkańcom regionu historii dawnych zawodów, jak również przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych praktykowanych na terenie miasta dawniej i dziś. Punktem wyjścia do realizacji zadania i jego bazą tematyczną była historia rzemieślników działających w Opolu na przestrzeni wieków. W projekcie uwzględnione zostały kompleksowe działania edukacyjne poruszające tematykę zawodów ginących, a także działania dotyczące tzw. nowej fali rzemieślników, z powodzeniem wykorzystujących tajniki dawnych rzemiosł. W toku różnorodnych działań wskazano na potencjał dawnych tradycyjnych rzemiosł w nowoczesnej rzeczywistości, w zetknięciu z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu.
Działania dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.
Realizacja projektu: 01.08.- 30.11.2022
Partnerzy projektu:
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 w Opolu
Przedszkole Publiczne nr 55 w Opolu
Klub Seniora „Chaberek” w Opolu
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek z siedzibą w Warszawie (Fundacja Belleepoque)
Stowarzyszenie Twórców Ludowych – Oddział Opole
Kuratorium Oświaty w Opolu
Działania zrealizowane w ramach projektu:
· Dawne zawody w miniaturze - wystawa czasowa przygotowana we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, 3.09-29.10.2022
· Fokus na fach - konkurs fotograficzny dotyczący rzemiosła w Opolu, 01.09.-21.10.2022
· Rzemieślnicze spotkania muzealne połączone z warsztatami (kowalstwo, garncarstwo, piernikarstwo, kaletnictwo, plecionkarstwo, wrzesień – październik 2022):
· Cykl bezpłatnych warsztatów dla przedszkolnych i szkolnych grup zorganizowanych, 19.09-15.11.2022,
· Bezpłatne karty pracy - poświęcone dawnemu rzemiosłu, wspierające wspólne, rodzinne zwiedzanie muzealnych wystaw, w tym stałej wystawy historycznej i etnograficznej, dostępne w muzealnej kasie
Patronat honorowy nad projektem objął Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Opolski Kurator Oświaty Michał Siek.
Zobacz także