Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Spotkanie Opolskich Regionalistów

Spotkanie Opolskich Regionalistów jest inicjatywą Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu kierowaną do pasjonatów historii lokalnej: opiekunów izb regionalnych i muzealnych, towarzystw regionalnych, stowarzyszeń historycznych czy lokalnych przewodników.
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów ogłasza nabór wniosków do nowego programu dotacyjnego o nazwie Izby Pamięci. Program ten realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszają organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury szczebla gminnego do udziału w tym projekcie, który ma na celu utworzenie lub rozwój izb pamięci o zasięgu lokalnym. TERMIN NABORU (etap I): do 15 sierpnia 2023 r.

Zadaniem programu jest wsparcie finansowe i merytoryczne działań organizacji pozarządowych oraz instytucji kultury szczebla gminnego mających na celu utworzenie lub rozwój izb pamięci o zasięgu lokalnym.

Program realizowany jest w formule dwuetapowej:
etap I – zgromadzenie i opracowanie zbiorów oraz przygotowanie koncepcji wystawy stałej,
etap II – stworzenie wystawy stałej oraz przygotowanie programu działania izby (skierowany wyłącznie do beneficjentów I etapu).

Beneficjenci I etapu zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach, podczas których eksperci z muzeów i instytucji pamięci udzielą im wsparcia z zakresu zabezpieczania i ewidencji zbiorów oraz realizacji wystaw i prowadzenia działań edukacyjnych. Będzie to także forum prezentacji dobrych praktyk przez organizacje, które już zrealizowały podobne projekty i prowadzą izby pamięci. Ta część programu zostanie przygotowana we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu, którego przedstawiciele podzielą się doświadczeniami zdobytymi podczas realizacji projektu Ocalone dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych.

UPRAWNIENI WNIOSKODAWCY (etap I): organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury szczebla gminnego

MINIMALNA KWOTA WNIOSKOWANA (etap I): 20 000 zł

MAKSYMALNA KWOTA WNIOSKOWANA (etap I): 50 000 zł

Aplikuj już dziś – tylko do 15 sierpnia! -> https://bit.ly/izbypamieci---------------------------------------------

Jednym z zadań naszego Muzeum są cykliczne spotkania, podczas których chcemy skupić się na stronie praktycznej działalności społecznej, której celem jest zachowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Za pomocą pracy w grupach roboczych, warsztatów, dyskusji chcemy podjąć próbę wskazania Państwu sposobów rozwiązywania problemów, z którymi być może macie do czynienia. Stworzyć miejsce i platformę do wymiany poglądów. Umożliwić prezentację swojej aktywności innym pasjonatom regionu.

Zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego


Szanowni Państwo, Zapraszamy na drugie Spotkanie Opolskich Regionalistów, zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią, chcemy kontynuować współpracę pasjonatów historii lokalnej: opiekunów izb regionalnych i muzealnych, towarzystw regionalnych, stowarzyszeń historycznych czy lokalnych przewodników. 

Uwaga! Tegoroczna edycja spotkanie odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7, Opole. 


Program II Spotkania Opolskich Regionalistów - 22.04.2023 r.

9.30 – 10.00 - rejestracja uczestników

10.00 – 10.15 - powitanie Iwona Solisz - Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

10.15 – 11.00 - wykład Bez etnografa ani rusz. O roli i znaczeniu profesji w badaniach regionów - Krystyna Pieronkiewicz - Pieczko - kustosz, Muzeum Śląskie w Katowicach

11.00 – 11.30 - wykład Dizajn a wzory regionów. Omówienie projektu - Ewa Maria Piłat – prezes Stowarzyszenie Krainy św. Anny

11.30 – 12.00 - wykład Heimatmuzeum Farska stodoła w Biedrzychowicach - Róża Zgorzelska opiekun obiektu

12.00 – 13.30 – Poznajmy się: przykłady działalności dotyczącej historii regionu i dziedzictwa kulturowego:

 • Adrian Dwornicki (WORTAL Otmuchów Zabytki i Osobliwości):  WORTAL Otmuchów zabytki i osobliwości – 10 lat istnienia i działalności.
 • Joanna Popów-Bogdoł (Dyrektor Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich): Tradycja nasza kwietna- działania animacyjne wokół tradycji układania kwietnych dywanów, realizowanym przez Powiatowe Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich.
 • Ewa Kruszyna (Zespół Pieśni i Tańca Śląsk): Etnografia w kole gospodyń wiejskich w Wojsławicach. Oferta warsztatowa
 • Ewa Eliasz-Kożuch i Marta Stopikowska (Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie) Działalność Działu Edukacji Regionalnej działającego w Miejskiej Biblioteki w Grodkowie.
 • Sebastian Ruszała i Aleksandra Starczewska (Archiwum Państwowe, Portal Kocham Opole, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Opolu) - przedstawienie portalu i jego działalności
 • Henryk Słaby (Izba regionalna w Nowej Wsi Królewskiej): Przedstawienie izby regionalnej w Nowej Wsi Królewskiej.

13:30 - 13:40 - Leokadia Drożdż (Instytut Śląski): Program „Ocalone Dziedzictwa. Regionalne Izby Pamięci Ziem Zachodnich i Północnych".

13.40 -14.40 - przerwa obiadowa 

14.40 – 16.00 – zajęcia warsztatowe: (zajęcia do wyboru, ilość miejsc ograniczona) 

 • Zajęcia 1
  Wstęp do konserwacji zabytków archeologicznych oraz konsultacje dotyczące zabytków historycznych.
  Prowadząca: Martyna Rabiej, pracownik konserwacji Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
  Miejsce:  główny gmach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu,

 • Zajęcia 2
  Warsztaty konserwacji papieru. Nie tylko grzyb. Jak chronić domowe archiwa.
  Prowadzące: Beata Petryszyn, Aleksandra Starczewska-Wojnar - Archiwum Państwowe w Opolu.
  Miejsce: Archiwum Państwowe w Opolu, ul. Zamkowa 2, Opole

Fotorelacja z I Spotkania Opolskich Regionalistów w 2022 roku. 

-----

Materiały do pobrania:
Podsumowanie I Spotkania Opolskich Regionalistów 2022 rok. 

Przykładowa karta ewidencji zabytku

Hafty Opolskie - wzornik (jeden z wzorów widoczny na zaproszeniu)

Raport z badania etnograficznego haftu opolskiego

Załączniki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.