Historie po fachu. Garncarstwo – rzemieślnicze spotkania muzealne. LISTA ZAMKNIĘTA.

1 października 2022 Zajęcia dla grup Opole
Ruszają zapisy na kolejne spotkanie z rzemiosłem. Tym razem przedstawimy Państwu arkana garncarstwa oraz zagadnienia dotyczące procesu wytwarzania wyrobów ceramicznych (techniki wypalania dawniej i dziś, szkliwa i polewy ceramiczne). Będziemy tworzyć naczynia formowane „z ręki” przy stole oraz przy użyciu kół garncarskich, ozdobimy także wypalone produkty "zimnym szkliwem".

Zbiory Muzeum Śląska Opolskiego, ekspozycja Gmach główny
Termin:
9 października 2022 (niedziela), o godz. 13.00
Uczestnicy: młodzież 12+, osoby dorosłe
Miejsce: Gmach główny MŚO, Mały Rynek 7
Czas trwania: 3-4 godziny
Liczba uczestników: 15

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: od wtorku (27.09.2022, od godz. 9.00) zgłoszenia telefoniczne przyjmuje Dział Edukacji Muzealnej (77 44 31 761).

Spotkanie poprowadzi Paweł Wierzbicki, który garncarstwo ma… po prostu we krwi! Reprezentuje trzecie pokolenie ceramików w swojej rodzinie. Na co dzień wkłada wiele wysiłku w przekazywanie tajników swego fachu młodszym pokoleniom. Jest absolwentem Szkoły Zawodowej w Tułowicach o profilu ceramika użytkowa, Technikum Ceramicznego w Krotoszynie o profilu chemik ceramik oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W odziedziczonej po rodzicach manufakturze ceramicznej wytwarza nie tylko ceramikę, ale i wieloskładnikowe gliny oraz szkliwa ceramiczne.  W 2006 roku utworzył pracownię ceramiczną, która ma na celu ukazywanie procesu wykorzystywania surowców oraz sposobu wykonywania różnych wyrobów ceramicznych, ze szczególnym uwzględnieniem pracy na kole garncarskim, zarówno tym o napędzie elektrycznym, jak i nożnym. Współpracuje z licznymi instytucjami samorządowymi i kulturalnymi w całej Polsce. Wraz z innymi rękodzielnikami współtworzy grupę opolskich rękodzielników ludowych CERBUD.

Zbiory muzeum, ekspozycja Gamch główny

* „Rzemieślnicze spotkania muzealne” organizowane są w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”, KLIKNIJ i dowiedz się o inicjatywie więcej

Działania dofinansowano ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

projekt współfinansowany przez MKiDN oraz Samorząd Województwa OpolskiegoProjekt współfinansowany ze srodków MKiDN oraz Samorząd Województwa Opolskiego

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!