"Cyjanotypia? Co to takiego?" - warsztaty dla nastolatków i młodzieży

7 października 2022 Zajęcia dla grup Opole
Cyjanotypia technika fotograficzna, która fascynuje prostotą i atrakcyjnością. Zapraszamy miłośników fotografii już w najbliższą sobotę na zajęcia teoretyczno-warsztatowe. Warsztaty towarzyszące wystawom w ramach: 12 Opolskiego Festiwalu Fotografii "Utopia" .

Cyjanotypia, zajęcia teoretyczno-warsztatowe
Czym jest cyjanotypia?

To prosta technika szlachetna, dzięki której możemy uzyskać oryginalne odbitki z naszych zdjęć.
Cyjanotypia została wynaleziona w 1842 roku przez angielskiego astronoma, chemika i fizyka Sir Johna Herschela. Początkowo służyła ona do kopiowania rycin i notatek, aby w późniejszym czasie stać się popularną techniką non camerową. Artystka Anna Atkins jako pierwsza użyła cyjanotypii do fotografowania (odbijania) alg morskich na papierze. To właśnie Atkins stworzyła pierwszą na świecie książkę ilustrowaną fotografiami, wykonanymi właśnie w technice cyjanotypii. Technika z samego początku dawała odwrócony obraz (negatyw), aby wraz z rozwojem pozwalać na uzyskiwanie obrazu pozytywowego. Cyjanotypie, dzięki byciu dużo tańszą i łatwiejszą w wykonaniu metodą obrazowania, niż techniki srebrowe, wykorzystywano w reprografii (kopiowanie dokumentów, a także przy dokumentacjach utrwalających duże przedsięwzięcia inżynieryjne, jak chociażby budowa Kanału Panamskiego. Stąd też angielska nazwa "blueprint".

Cyjanotypia, zajęcia teoretyczno-warsztatowe, 8.10.2022W części warsztatowej spotkania uczestnicy przy wsparciu fotografików Fundacji 2.8 wykonają własne prace.

Termin warsztatów:
08.10.2022, godz. 12:00
Miejsce: Gmach główny MŚO, Mały Rynek 7
Prowadzący: fotograficy z Fundacji 2.8
Czas: 60-90 min
Liczba uczestników: 15 osób

Warunek uczestnictwa:

- wiek 12+
- rezerwacja telefoniczna Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761 (poniedziałek - piątek w godz. 7:30-15:00) lub Kasa 77 44 31 754 ( 9:30 - 16:50, niedziela 12:00-17:00)
- udział w warsztatach 20 zł (uiszczenie opłaty w dniu warsztatów)

*Prosimy o założenie ubrań, których nie będzie żal pobrudzić.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!