Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Kaletnictwo rzemiosłem - "Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego" - projekt edukacyjny.

19 października 2022 Zajęcia dla grup Opole
W ramach projektu „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” przybliżamy tematykę związaną z dziejami rzemiosła i rzemieślników w naszym mieście. W sobotę (16.10.2022) odbyły się warsztaty z cyklu „Rzemieślnicze spotkania muzealne” poświęcone kaletnictwu, a więc fachowi zajmującemu się wytwarzaniem i naprawą dodatków do odzieży: sakiewek, woreczków skórzanych oraz pasów, a także toreb i portfeli. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek dotyczących tego fachu.

Skórnictwo – rzemiosło zajmujące się przetwarzaniem skór zwierzęcych na przedmioty codziennego użytku, takie jak ubrania, buty czy siodła i uprzężeZdjęcie z wystawy stałej, etnograficznej dla koni, jest silnie związane z początkami opolskiej wytwórczości rzemieślniczej, sięgającej czasów Ostrówka. Obróbka skóry na Ostrówku należy
do działów produkcji poświadczonych przez źródła. Surowiec ten, dzięki sprzyjającym warunkom w nawarstwieniach, zachował się na ogół dobrze, zmieniając swoje pierwotne zabarwienie brązowe na ciemnoszare. Liczne znaleziska potwierdzają bogate i różnorodne zastosowanie skóry w życiu mieszkańców Ostrówka. Jak wskazuje Włodzimierz Hołubowicz („Opole w wiekach X-XII”, Katowice 1956), pracę rękodzielników zajmujących się przeróbką skóry charakteryzuje duża ilość (kilkanaście tysięcy) skrawków, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, co świadczyło o oszczędnym gospodarowaniu skórą. Każdy nadający się kawałek wykorzystywano do wyrobu drobnej galanterii i reperacji.

                                                                                                                                                             

Zdjęcia z wystawy stałej MuzeumZ pochodzących z opolskiego grodu na Ostrówku wyrobów skórzanych najliczniej zachowały się skórzane trzewiki. Pod tym względem Opole jest – obok Gdańska – wyjątkowo cennym stanowiskiem archeologicznym w Polsce.  Podczas badań archeologicznych w latach 1952-1955 znaleziono tu około 400 trzewików skórzanych. Najliczniej zachowały się fragmenty i całe trzewiki – gubione lub wyrzucane po zużyciu na śmietniki. Na Ostrówku odnaleziono także wiele narzędzi pracy związanych z obróbką skóry: igły, szydła, noże, kopyta szewskie, co może stanowić potwierdzenie istnienia warsztatów szewskich w tym miejscu już w X wieku. Przeróbką skóry zajmowali się na Ostrówku także producenci siodeł, uprzęży i różnej drobnej galanterii skórzanej – np. guzików i kokardek zwijanych ze skóry oraz obszyć. Na Ostrówku znaleziono także wyroby typowe dla kaletnictwa: sakiewki, sakwy, woreczki ze skóry, duży pas i różnego rodzaju paski.

Trudno stwierdzić, kiedy pierwsi samodzielni kaletnicy zaczęli działać w Opolu – początkowo jeden rzemieślnik skupiał w swych rękach więcej skórniczych fachów. Źródła w postaci różnorodnych wytworów, które odkryto w nawarstwieniach opolskiego grodu na Ostrówku, poświadczają występowanie w tym miejscu w wiekach X-XII wielu rzemiosł i przemysłów domowych, wykorzystujących własne surowce i produkujących na własne potrzeby. Wśród rzemieślników i rękodzielników domowych na Ostrówku reprezentowane były następujące specjalności związane z obróbką skóry: garbarz, wytwórca safianu, szewc i rymarz. Każde z tych zajęć, w miarę rozwoju rynku zbytu, mogło się stać – i w większości wypadków tak właśnie było – zajęciem zawodowym, a więc rzemiosłem.

Fragment skórzanego pasa i żelazna sprzączka, nóż żelazny i pochewka ze skóry

Historia kaletnictwa jako samodzielnej profesji sięga czasów średniowiecznych, a konkretniej XIII/XIV wieku, kiedy to fach ten wyodrębnił się ze skórnictwa, w obrębie którego wyłoniły się także inne specjalizacje tego rzemiosła:
•    szewstwo – jedno z najliczniejszych rzemiosł w średniowiecznych miastach, szewcy zajmowali się wytwarzaniem i naprawą obuwia,
•    garbarstwo – fach dotyczący wyprawiania skór,
•    rymarstwo – wytwarzanie uprzęży konnych, siodeł, akcesoriów jeździeckich,
•    miechownictwo – rzemiosło produkujące miechy i futerały,
•    safianictwo – rzemiosło zajmujące się garbowaniem i farbowaniem skór kozich i wyrabianiem m.in. wytwornego obuwia,
•    siodlarstwo – specjaliści z tej dziedziny wyrabiali m.in siodła, kulbaki,
•    kuśnierstwo – rzemiosło zajmujące się szyciem odzieży ze skór.

Kopyto szewskie

Wybrane eksponaty związane z różnymi specjalizacjami skórniczego rzemiosła oglądać można na stałej wystawie historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu”. Inne wytwory rzemieślników reprezentujących skórnicze profesje – wyroby rymarskie – prezentujemy na stałej ekspozycji etnograficznej.

Fot. 1- Fragment stałej wystawy etnograficznej
Fot. 2- Fragment stałej wystawy historycznej
Fot. 3- Fragment skórzanego pasa i żelazna sprzączka, nóż żelazny i pochewka ze skóry, na wystawie historycznej w MŚO
Fot. 4- Kopyto drewniane, na wystawie historycznej w MŚO


* „Rzemieślnicze spotkania muzealne” organizowane są w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”, KLIKNIJ i dowiedz się o inicjatywie więcej

Działania dofinansowano ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Logotypy




Zobacz inne aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.