Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Lekcje muzealne / warsztaty Opole

Aktualnie planowane są lekcje / warsztaty:

STAŁA OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH UZUPEŁNIONA ZOSTAŁA O NASTĘPUJĄCE WYDARZENIA:logo wydarzenia oferta edukacyjna dla grup zorganizowanych, wrzesień 2023OFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH I SZKOLNYCH: ODKRYWAMY MUZEALNY ŚWIAT - WRZESIEŃ
Drodzy Nauczyciele, Opiekunowie! Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z wrześniową ofertą edukacyjną dla grup przedszkolnych i szkolnych. Zachęcamy do skorzystania z naszych niecodziennych lekcji, warsztatów, gdzie dzieci mogą dotknąć, zobaczyć i zrozumieć historię, kulturę oraz przyrodę naszego regionu. W Muzeum każdy eksponat, każdy zabytek staje się źródłem wiedzy i inspiracji, a lekcje stają się fascynującą przygodą. Nasze zajęcia edukacyjne zostały opracowane w taki sposób, aby dzieci mogły odkrywać piękno i wartość dziedzictwa kulturowego poprzez interaktywne i pouczające zajęcia (...) czytaj więcejlogo wydarzenia warsztaty archeologiczneOFERTA EDUKACYJNA DLA GRUP SZKOLNYCH (klasy IV - VIII): WARSZTATY ARCHEOLOGICZNE
Szanowni Nauczyciele!
Mamy przyjemność zaprosić Was oraz Waszych uczniów do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej, którą przygotował Dział Archeologiczny MŚO pod nazwą "Od wykopu do gabloty. Warsztaty archeologiczne". To niepowtarzalna okazja dla młodych odkrywców i entuzjastów historii, aby zagłębić się w tajniki archeologii i doświadczyć fascynującego procesu odkrywania zabytków.  (...) czytaj więcejZwiedzanie z przewodnikiem:

zdjęcie przewodnika muzealnego z grupą szkolną.
Muzeum z przewodnikiem

Zwiedzanie Muzeum Ślaska Opolskiego z przewodnikiem muzealnym to oferta skierowana do grup zorganizowanych, przede wszystkim przedszkolnych i szkolnych(...)czytaj więcejzdjęcie dzieci zwidzajacych Kamienice czynszową z przewodnikiemKamienica czynszowa z przewodnikiem
Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym. (...)czytaj więcej


Cennik:

 • Lekcje muzealne (w siedzibie) – 10,00 zł/osoba (10-30 os.)
  Uczestnicy otrzymają i wypełnią w trakcie zajęć kartę pracy.
  Bilet na lekcję muzealną (w siedzibie) uprawnia do zwiedzania wystaw stałych/czasowych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywała się lekcja muzealna. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji lekcji muzealnej.
 • Oprowadzanie tematyczne: 50 zł/od grupy, klasy (grupa to 10-30 osób) 
 • Lekcje muzealne (poza muzeum) – 12,00 zł/osoba (10-30 os.)
  Bilet na lekcję muzealną (poza muzeum) nie uprawnia do zwiedzania wystaw.

  • Warsztaty w muzeum – 20,00 zł /osoba
   Bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.
  • Warsztaty poza muzeum - 20,00 zł/osoba
   Bilet na warsztaty terenowe nie uprawnia do zwiedzania wystaw.

  plakat informacyjny, zdjęcie Opolskiej Karty Rodziny i Seniora, zdjęcie Karty Dużej Rodziny

  STAŁA OFERTA EDUKACYJNA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO:

  I. Muzeum dla przedszkolaka
  (zajęcia teoretyczne prowadzone na ekspozycjach stałych MŚO)

  -  Co to jest Muzeum?
  -  Tajemnice warsztatu artysty
  -  O obrazach
  -  Jak wyglądało dzieciństwo naszych przodków na przykładzie mieszkań w Kamienicy Czynszowej w Opolu na przełomie XIX i XX wieku?

  Zajęcia warsztatowe

   1. Z wizytą u opolskiego księcia (dzieci w wieku przedszkolnym – od 4 do 6 lat)
  Podczas pierwszej części zajęć prowadzonej na stałej wystawie historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu” dowiemy się, gdzie w Opolu stał zamek piastowski i jak wyglądało życie codzienne na książęcym dworze. Następnie wśród muzealnych eksponatów odnajdziemy te, które mają związek z opolskim zamkiem. Odbędziemy magiczną podróż w przeszłość: wczujemy się w rolę rycerzy oraz dam dworu, a z setek drewnianych klocków spróbujemy „zrekonstruować” dawną siedzibę opolskich książąt. Na koniec wykonamy i ozdobimy korony, które każdy uczestnik zajęć będzie mógł zabrać z sobą na pamiątkę.

  2. W krainie dawnych zabawek
  Podczas zajęć odbędziemy „podróż” muzealnym wehikułem czasu – w Kamienicy Czynszowej wspólnie będziemy odnajdywać przedmioty służące dzieciom i dla dzieci. Porozmawiamy także o dawnych i współczesnych ulubionych zabawkach dziecięcych. Po trudach „podróży” znajdziemy także czas na relaks – każdy uczestnik będzie miał możliwość pomalować zabawkę z drewna (technika – akryl)

  3. Skarby średniowiecznego miasta (wyrób biżuterii w oparciu o dawne wzory)

  Czy archeologiczne znaleziska pozwalają nam wyobrazić sobie, jak wyglądali 1500 lat temu Słowianie, a jakie były ich ozdoby? O tym, jaką biżuterię noszono w tych czasach i jak ją wytwarzano można będzie dowiedzieć się podczas zwiedzania części stałej wystawy historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu”. Paciorkowe cuda dzieci będą mogły wykonać podczas warsztatów plastycznych nie tylko z koralików.

  4. Rycerze w średniowiecznym zamku
  Jak wyglądało życie codzienne rycerza w średniowiecznym zamku, o której godzinie wstawał, co jadł, jak się ubierał? Te tajemnice zostaną rozwikłane podczas zwiedzania wystawy historycznej. Warsztat będzie polegał na ozdabianiu niekonwencjonalnej opończy.

  II. Lekcje dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
  Teoretyczne lekcje etnograficzne i kulturoznawcze (prowadzone na stałej wystawie etnograficznej oraz w sali audiowizualnej)

     - Tkactwo lniane i wełniane (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
     - Wycinanka ludowa (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Celtowie – dawny lud Europy (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Życie pierwszych plemion słowiańskich
      - Magia i wróżbiarstwo na przykładzie wybranych świąt – Boże Narodzenie, Wielkanoc, andrzejki, sobótki (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Co to jest kroszonka? O obrzędach wiosennych (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Przestrzeń i czas jako kategorie etnograficzne
      - Nietoperze i wampiry w kulturze ludowej
      - Odra – moja opolska rzeka (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Stroje ludowe w subregionie Śląska i nie tylko
      - Motyw ptaka w sztuce ludowej, czyli co łączy śląskie meble malowane i ceramikę huculską?
      - Czym charakteryzuje się rzeźba ludowa?
      - Ślub po śląsku
      - Na czym polega wielokulturowość Opolszczyzny?
      - Ludowe kilimy tkane
      - Kowal kuje póki żelazo gorące
      - Wyobrażenia świętych w sztuce ludowej – obrazy malowane na desce i szkle (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Codzienność na opolskiej wsi na przełomie XIX i XX wieku (ubiory, kulinaria, praca – zagadnienia do wyboru)
      - Opolskie hafty ludowe (lekcja teoretyczno-warsztatowa)
      - Co to jest region i pogranicze?

  Lekcje teoretyczne dotyczące historii Opola (prowadzone na stałej wystawie historycznej oraz w sali audiowizualnej)

  - Życie człowieka na Opolszczyźnie w najdawniejszych czasach – epoka kamienia
  - Jak mieszkali i żyli ludzie epoki kamienia, brązu i żelaza?
  - Początki Opola – gród wczesnośredniowieczny na Ostrówku
  - Opole prawobrzeżne – od lokacji do XVIII wieku
  - Rozwój Opola w XIX i pocz. XX wieku
   - Zamek Piastowski w Opolu – historia
   - Rzemiosła i rzemieślnicy w dawnym Opolu
   - W obrębie murów miejskich
   - Rozplanowanie i wygląd średniowiecznego miasta na przykładzie Opola
   - Modna opolanka na przełomie XIX i XX wieku
   - Zabytki techniki w Opolu
   - Sylwetki znanych opolan

  Lekcje teoretyczne prowadzone w Kamienicy Czynszowej, przy ul. Św. Wojciecha 9

  - Jak wyglądało dzieciństwo naszych przodków na przykładzie mieszkań w Kamienicy Czynszowej w Opolu na przełomie XIX i XX wieku?
  - Wielokulturowość Śląska Opolskiego i życie codzienne opolan na przełomie XIX i XX wieku, na przykładzie wnętrz Kamienicy Czynszowej
  - Modne opolanki w latach 20. XX wieku.
  - Jak ubierały się kobiety i mężczyźni oraz dzieci w szalonych latach dwudziestych XX wieku. Nowoczesność, funkcjonalizm rządzący wzornictwem ubrań wkraczał we wszelkie dziedziny życia. Widzowie zapoznają się z modą tamtych lat, na podstawie fotografii ze zbiorów MSO oraz zabytków w Kamienicy Czynszowej. Oprócz zajęć teoretycznych również zajęcia warsztatowe.
  - Życie codzienne w mieście plebiscytowym, czyli Opole w latach 20. XX wieku. Opole w latach 20. XX wieku modne restauracje z ciekawym menu oraz opolskimi specjalnościami: oplerkami oraz produkty opolskiego browaru. Uczniowie zapoznają się z historią reklamy międzywojennej, głównie przez analizę wystaw oraz fotografii ze zbiorów MSO.
  - Dzwonek na wakacje Blok rysunkowy, fartuszek, tarcza szkolna… czyli wizerunek ucznia, z czasów minionych, który poznamy na ekspozycji zatytułowanej "Z wizytą u Nowaków lata 60-te" w Kamienicy Czynszowej. Podczas zajęć warsztatowych, ozdobimy stylowy piórnik, który będziemy mogli wykorzystać na nasze szkolne skarby.

  Lekcje teoretyczne prowadzone Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10

  Jan Cybis. Artysta i człowiek

  Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

  Miejsce: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Ozimska 10

  Koszt: 50 zł od grupy

  Historia sztuki w działaniu - teoretyczne lekcje z historii sztuki dla szkolnych grup zorganizowanych – na zamówienie:
  zajęcia stanowią wprowadzenie do podstawowych epok, stylów i pojęć z dziejów sztuki (prezentacja multimedialna), a ich zwieńczeniem mogą być warsztaty plastyczne nawiązujące do wybranego tematu (na życzenie):

  - Sztuka pradziejowa (ceramika)
  - Sumerowie (pismo klinowe na glinianych tabliczkach)
  - Starożytny Egipt (tworzenie biżuterii)
  - Starożytna Grecja (mozaika)
  - Średniowiecze (techniki tkackie)
  - Renesans (malarstwo portretowe na ceramice, gobelin)
  - Barok (odlewy gipsowe)
  - Secesja (linoryt lub zdobienie ceramiki)
  - Impresjonizm (warsztaty malarskie)
  - Sztuka współczesna (kolaż, ready-made)
  - Kreska, plama, barwa – podstawowe pojęcia z historii sztuki (rysunek, malarstwo)

  W zajęciach teoretycznych jednorazowo może uczestniczyć maks. 30 osób, czas trwania – ok. 60-90 min. min.


  Zajęcia warsztatowe

  1. Wycinanka ludowa
  Zajęcia manualne, rozwijające wyobraźnię, mające przybliżyć odbiorcom świat wycinanki i jego różnorodność, opartą na wzornictwie i symbolice ludowej.

  2. Odra – moja opolska rzeka
  Na warsztatach będą wykonywane papierowe barki. Dodatkowo dzieci będą mogły swoje łódeczki ozdobić.

  3. Magia i wróżbiarstwo na przykładzie wybranych świąt (Boże Narodzenie, Wielkanoc, andrzejki, sobótki).
  Czas świąteczny sprzyja wszelkim działaniom o charakterze magicznym. Zwieńczeniem zajęć jest wykonanie wróżby.

  4. Wyobrażenie świętych w sztuce ludowej.
  Działania plastyczne mają na celu wykonanie wybraną techniką (malarstwo, malarstwo na szkle, linoryt) wizerunku świętego. Podstawą do obserwacji są rzeźby ludowe oraz obrazki malowane na szkle, które można obejrzeć na stałej wystawie etnograficznej.

  5. Tkactwo lniane i wełniane.
  Uczestnicy zajęć zapoznają się z podstawową techniką tkacką – splotem płóciennym, wykonywaną na krośnie.

  6. Opolskie hafty ludowe.
  Celem warsztatów będzie samodzielne wyhaftowanie motywu zdobniczego zaczerpniętego z opolskich ludowych haftów, które można zaobserwować na zabytkach na stałej wystawie etnograficznej

  7. Moja wieża piastowska (linoryt).
  Zajęcia rozpoczyna zwiedzanie wybranych fragmentów stałej ekspozycji historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu”, połączone z opowieścią na temat historii opolskiej wieży piastowskiej i zamku piastowskiego, przeplatanej grami edukacyjnymi. Zwieńczeniem warsztatów będzie wykonanie modelu wieży piastowskiej techniką lepienia z gliny lub linorytu.

  8. Rycerze w średniowiecznym zamku.
  Jak wyglądało życie codzienne rycerza w średniowiecznym zamku, o której godzinie wstawał, co jadł, jak się ubierał? Te tajemnice zostaną rozwikłane podczas zwiedzania wystawy historycznej. Warsztat będzie polegał na ozdabianiu niekonwencjonalnej opończy.

  9. Modne opolanki w latach 20. XX wieku.
  Jak ubierały się kobiety i mężczyźni oraz dzieci w szalonych latach dwudziestych XX wieku. Nowoczesność, funkcjonalizm rządzący wzornictwem ubrań wkraczał we wszelkie dziedziny życia. Widzowie zapoznają się z modą tamtych lat, na podstawie fotografii ze zbiorów MSO oraz zabytków w Kamienicy Czynszowej. Oprócz zajęć teoretycznych również zajęcia warsztatowe.

  10. Życie codzienne w mieście plebiscytowym, czyli Opole w latach 20. XX wieku.
  Opole w latach 20. XX wieku modne restauracje z ciekawym menu oraz opolskimi specjalnościami: oplerkami oraz produkty opolskiego browaru. Uczniowie zapoznają się z historią reklamy międzywojennej, głównie przez analizę wystaw oraz fotografii ze zbiorów MSO.

  11. Dzwonek na wakacje.
  Blok rysunkowy, fartuszek, tarcza szkolna… czyli wizerunek ucznia, z czasów minionych, który poznamy na ekspozycji zatytułowanej "Z wizytą u Nowaków lata 60-te" w Kamienicy Czynszowej. Podczas zajęć warsztatowych, ozdobimy stylowy piórnik, który będziemy mogli wykorzystać na nasze szkolne skarby.

  12. Fałszerze sztuki.
  Zabawimy się w fałszerzy sztuki. Po zapoznaniu się z obrazami najwybitniejszych polskich artystów, znajdującymi się w naszej Galerii malarstwa polskiego XIX i XX w. będziemy mogli naszkicować wybrany przez siebie obraz, a następnie „skopiować” go metodą graficzną i tak wykonaną pracę… wynieść z Muzeum i zabrać do swojego domu.

  13. Malowanie na szkle.
  Spotkanie poświęcone będzie dziewiętnastowiecznej technice malowania na szkle. Tematyka szklanych obrazków w przeszłości związana była z tzw. miejscami pątniczymi i przedstawiano na nich głównie świętych. Przykłady takich malowideł będzie można zobaczyć na stałej wystawie etnograficznej. Jak wyglądają współczesne obrazy malowane na szkle? Podczas warsztatów poznamy tajniki tej techniki.

  14. Dawne zawody w Opolu.
  Jakie zawody były popularne kiedyś w Opolu, a jakie teraz? Jakich używano narzędzi dawniej i dziś? Dowiemy się tego na zajęciach prowadzonych na historycznej wystawie stałej w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas drugiej zajęć ozdobimy przedmiot-niespodziankę, który związany będzie z jednym z omówionych zawodów.

  15. Poszukiwacze muzealnych tajemnic.
  Zajęcia pozwolą dzieciom w sposób niecodzienny zwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego. Młodzi odkrywcy muzealnej zwiedzą wystawy stałe w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego według ustalonego klucza – poszukają znaków i listów, które pozostawił dla nich tajemniczy „mieszkaniec” Muzeum. Przy wyznaczonych stanowiskach i eksponatach muzealnych uczestnicy zajęć będą wykonywać zadania (gry edukacyjne lub krótkie działania plastyczne – wyklejanka, komiks, rysunek), które przybliżą ich do odnalezienia skarbu ukrytego w Muzeum. Każdy uczestnik będzie mógł także zabrać z sobą na pamiątkę własnoręcznie wykonaną pracę plastyczną.

  16. W krainie dawnych zabawek.
  Podczas zajęć odbędziemy „podróż” muzealnym wehikułem czasu – w Kamienicy Czynszowej wspólnie będziemy odnajdywać przedmioty służące dzieciom i dla dzieci. Porozmawiamy także o dawnych i współczesnych ulubionych zabawkach dziecięcych. Po trudach „podróży” znajdziemy także czas na relaks – każdy uczestnik będzie miał możliwość pomalować zabawkę z drewna (technika – akryl)

  17. Jak przechować skarb?
  Gdzie dawni rzemieślnicy chowali swoje skarby? Czy skarbonką może być mała skrzynka? Jak wyglądały starodawne monety i skrzynie? O tym dowiemy się na ekspozycji rzemiosła opolskiego, która jest częścią stałej wystawy historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu”. W czasie zajęć uczestnicy zapoznają się także z techniką dekupażu, za pomocą której ozdobią drewniane skrzyneczki.

  18. Skarby średniowiecznego miasta (wyrób biżuterii w oparciu o średniowieczne wzory).
  Czy archeologiczne znaleziska pozwalają nam wyobrazić sobie, jak wyglądali 1500 lat temu Słowianie? Co to jest kabłączek, zausznica czy enkolpion? O tym, jaką biżuterię noszono w średniowieczu i jak ją wytwarzano można będzie dowiedzieć się podczas zwiedzania części stałej wystawy historycznej „Opole – gród, miasto, stolica regionu”, połączonego z opowieścią na temat sposobów i technik wyrabiania biżuterii we wczesnym średniowieczu.
  Działania plastyczne polegać będą na projektowaniu i wytwarzaniu biżuterii inspirowanej wczesnośredniowiecznymi wzorami – proponujemy 2 moduły do wyboru:
  a). Zawieszki z modeliny dla chłopaka i dziewczyny (szkoła podstawowa)
  b). Miedziane ozdoby średniowiecznej doby (klasy VI-VIII – szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowe)

  19. Drogą, rzeka, koleją… komunikacja w Opolu w XIX wieku.
  W części teoretycznej uczestnicy obejrzą fotografie XIX-wiecznego Opola oraz kamienicę czynszową, poznając atmosferę dawnego miasta. W części warsztatowej wykonają linoryt przedstawiający wybrany obiekt – np. dworzec kolejowy w Opolu (młodsze dzieci będą wycinać i sklejać model barki z kolorowego kartonu).

  20. Świąteczne lekcje teoretyczno-warsztatowe (Boże Narodzenie i Wielkanoc) – oferta udostępniana jest ok. miesiąc przed świętami na stronie internetowej muzeum.


  Oferta edukacyjna Działu Przyrody realizowane w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu(zajęcia odbywają się w piątki, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z panią Agnieszką Mulawą, tel. 77 46 15 466)

  LEKCJE MUZEALNE:
  (wykład z pokazem multimedialnym, czas trwania 60 minut, cena: 10 zł/os, dla osób indywidualnych i grup do 25 osób.)

  1. „Sowy w kulturze”
  Wykład dla młodzieży i dorosłych o sowach w kulturze, opowieściach, legendach i symbolice.

  2. „Mieszkańcy lasu”
  Wykład przedstawiający najciekawsze fakty z życia zwierząt zamieszkujących nasze lasy, także nocnych marków, których nie spotkamy w ciągu dnia. Omówione zostaną także charakterystyczne cechy pomagające rozróżnić gatunki ssaków na pierwszy rzut oka bardzo do siebie podobne.

  3. „Dzień dobry, mówią bobry”
  Wykład o codziennym życiu bobrów, ich wyglądzie, diecie, zwyczajach oraz o ich szerokim wachlarzu działań jako wodnych inżynierów (o korzyściach dla środowiska i pojawiających się konfliktach z ludźmi.

  4. „Owad na miejscu zdarzenia – o entomologii sądowej słów kilka”
  Wykład dla dorosłych (o mocnych nerwach) przedstawiający metody i przykłady wykorzystania obecności owadów i ich cykli rozwojowych do rozwiązywania spraw kryminalistycznych.

  ZAJĘCIA WARSZTATOWE:
  (krótkie wprowadzenie z prezentacją multimedialną + zajęcia warsztatowe w terenie, całkowicie realizowane w terenie lub stacjonarne w Muzeum Śląska Opolskiego, czas trwania 90-180 minut, cena: 10 zł/os., dla osób indywidualnych i grup do 15 osób).

  1. „Sowy, sówki i ich wypluwki”
  Zajęcia poszerzające wiedzę o gatunkach sów występujących w Polsce, ich biologii, zachowaniach i przystosowaniach do trybu życia. W części praktycznej można przekonać się czym żywi się uszatka analizując jej wypluwki. Zajęcia prowadzone w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.

  2. „Co budują zwierzęta?”
  Zajęcia przedstawiające różnorodność form i kształtów budowli konstruowanych przez zwierzęta, możliwości budowy sztucznych schronień dla nich oraz aranżacji ogrodów przyjaznych zwierzętom. Po części teoretycznej wykonanie prostych domków dla dzikich zapylaczy. Zajęcia prowadzone w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.

  3. „Metody na chłody w świecie przyrody”
  Zajęcia o sposobach zwierząt na radzenie sobie z zimą, możliwościach pomocy zwierzętom w trudnym czasie oraz zasadach prawidłowego dokarmiania ptaków. W części praktycznej budowa karmnika przy wykorzystaniu zużytych plastikowych butelek. Zajęcia realizowane w salach edukacyjnych Muzeum Śląska Opolskiego.

  ZAJĘCIA TERENOWE:
  (zajęcia terenowe w postaci spacerów i/lub warsztatów realizowane tylko w terenie, czas trwania 90-180 minut, cena: 10 zł/os., dla osób indywidualnych i grup do 15 osób, konieczność wcześniejszego zakupienia biletu warsztatowego w kasie MŚO, zajęcia realizowane w centrum Opola lub na wyspie Bolko).

  1. „Przyrodnicza wyprawa na wyspę Bolko”
  Zajęcia w formie spaceru przyrodniczego po wyspie Bolko, w celu przyjrzenia się bogactwu i różnorodności gatunkowej tego miejsca pod względem fauny i flory. Zajęcia zawierają różne formy aktywności i zabaw przyrodniczych. Realizowane od wiosny do jesieni.

  2. „Woda i jej przyroda”
  Zajęcia o bogactwie przyrodniczym środowisk wodnych. Zajęcia w całości przeprowadzane w terenie połączone z obserwacjami przyrodniczymi i pokazem połowu bezkręgowców wodnych. Realizowane od wiosny do jesieni, mogą być odwołane w razie intensywnych opadów.

  3. „Tajemnice drzew i krzewów”
  Zajęcia ukazujące różnorodność drzew i krzewów, sposoby ich rozpoznawania i wykorzystania. Zajęcia w pełni realizowane w terenie, w razie niepogody w wersji stacjonarnej w sali edukacyjnej Muzeum Śląska Opolskiego.

  4. „Przyrodniczy obcokrajowiec”
  Zajęcia ukazujące mnogość gatunków obcego pochodzenia w naszej faunie i florze, ich cechy charakterystyczne, korzyści oraz zagrożenia, które niosą ze sobą. Poszukiwanie i rozpoznawanie takich gatunków roślin występujących w centrum Opola.
  Oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży realizowana jest również w Muzeum Czynu Powstańczego [KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ...]

   ``

  Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.