Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Historie po fachu. Kaletnictwo - rzemieślnicze spotkania muzealne. LISTA ZAMKNIĘTA.

10 października 2022 Zajęcia dla grup Opole
Ruszają zapisy na kolejne spotkanie z rzemiosłem. Tym razem przedstawimy Państwu arkana kaletnictwa. Uczestnicy warsztatów poznają historię zawodów związanych ze skórą, jak również tajniki obróbki skóry naturalnej. Będą mieli możliwość porównania tradycyjnego materiału – naturalnej skóry – z jej nowoczesną alternatywą, czyli skórą wegańską. Używając tradycyjnych narzędzi, rozpoczną swoją przygodę ze skórniczym rękodziełem i samodzielnie stworzą swój pierwszy, skórzany produkt – portfel na karty (card holder).

Czy rzemiosło wraca do łask? Jak wygląda konfrontacja dawnych fachów z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu? Jak Kaletnictwo, warsztatyradzą sobie współcześni rzemieślnicy działający w naszym mieście? Czy kontynuują tradycje rzemieślnicze, a może tworzą własne? W ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” m.in. spotykamy się rzemieślnikami tzw. nowej fali, przybliżamy historię dawnych zawodów i przedstawiamy tradycyjne procesy wytwórcze praktykowane w Opolu dawniej i dziś.

Termin: 15 października 2022 (sobota), godz. 10.00
Uczestnicy: młodzież 15+, osoby dorosłe
Miejsce: gmach główny MŚO, Mały Rynek 7
Czas trwania: ok. 5 godzin
Liczba uczestników: 7
Zapisy: telefoniczne przyjmuje Dział Edukacji Muzealnej, tel. 77 44 31 761 (pn-pt 8:00 - 15:00).

Prowadzący:
Bartłomiej Świerc – miłośnik i propagator historii wczesnego średniowiecza, organizator Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, Ansgar Leatherworkwieloletni członek stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry oraz twórca projektu Ansgar Leatherwork, hobbystycznej pracowni skórniczej znajdującej się w Opolu.


Fot. z ach. Ansgar Leatherwork


* „Rzemieślnicze spotkania muzealne” organizowane są w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”, KLIKNIJ i dowiedz się o inicjatywie więcej

Działania dofinansowano ze środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Difinansowanie ze środków MKiDN, Samorząd Województwa Opolskiego








Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.