Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Materiały edukacyjne

Z MUZEALNEJ SZUFLADY


cerekwiaNOWA CERKWIA - OSADA CELTYCKA

Dział Archeologiczny posiada bogate zbiory, ale na szczególną uwagę zasługuje zespół zabytków celtyckich pochodzących głównie z osady w Nowej Cerekwi pow. głubczycki. Jej pozostałości zostały odkryte w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Pobierz prezentację (PDF)


cyrkielCYRKLE KROCZNIKI

Każdy z nas zetknął się z cyrklem w czasach szkolnych; wiadomo, że jest to jeden z najwcześniej używanych instrumentów naukowych – znany i stosowany już w starożytności, o czym świadczą m.in. odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie.

Pobierz prezentację (PDF)


ozdoba-z-miedziSKARB OZDÓB

Skarb 7 ozdób ze stopu miedzi został przekazany do zbiorów Działu Archeologicznego w 2016 roku przez pracownika Opolskich Kopalni Surowców Mineralnych eksploatujących kruszywo na terenie Lewina Brzeskiego i Stroszowic w powiecie brzeskim.

Pobierz prezentację (PDF)


prezentacja-polsko-niemiecka-walka-o-gorny-slaskPOLSKO-NIEMIECKA WALKA O GÓRNY ŚLĄSK

Prezentacja zawierająca materiały z zasobu Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego, które pokazują zarówno najważniejsze postacie, które decydowały o losach Górnego Śląska po zakończeniu wojny, jak również samych uczestników walk.

Pobierz prezentację (PDF)


HOP DO OBRAZU!
Wyobraźcie sobie, że możecie się przenieść w przestrzeń obrazu... pomyszkować, porozmawiać z postacią z portretu, pospacerować wśród malarskich krajobrazów, wytropić zagadki kryjące się w dziełach sztuki.
Polecamy serię kart pracy dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, która dotyczy obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego. Wystarczy pobrać plik, wydrukować i - działać!

Pobierz materiał (PDF)


MUZEALNE MEMORY - CERAMIKA POKUCKA 

Zabawa, która pomaga ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację i zapamiętywanie. Oto nasz muzealny wariant popularnej gry memory, polegającej na odnajdywaniu par takich samych kart.

Przygotowaliśmy szablon z sześcioma parami kartoników, niebawem zaś ukażą się kolejne wzory. Na szablonie umieściliśmy fotografie ceramicznych talerzy znajdujących się w naszych muzealnych zbiorach. 

Pobierz materiał (PDF)


MUZEALNE KLOCKI OBRAZKOWE

Czy istnieje niezawodny prezent na Gwiazdkę? Oczywiście klocki! To one umilają czas wolny dzieciom i dorosłym od ponad dwustu lat, a moda na tę zabawkę nastała pod koniec XIX wieku. Przygotowaliśmy specjalne szablony do wydruku, po ich wycięciu i złożeniu można układać obrazy, które w oryginale eksponujemy w naszej Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku.

Pobierz materiał (PDF)


WIELKI TYDZIEŃ - OBRZĘDY I ZWYCZAJE 

Rytm życia wyznaczany przez prace na roli, rytm zgodny z naturalnym kalendarzem zmian w przyrodzie odszedł w przeszłość. Zaniechano praktykowania wielu obrzędów i zwyczajów o charakterze agrarnym. Zanikło poczucie bezpośredniej zależności od dotychczasowej żywicielki – ziemi. Jak kiedyś obchodzono Wielki Tydzień i które zwyczaje i obrzędy pozostały do dziś.

Pobierz materiał (PDF)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.