Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Materiały edukacyjne


Z MUZEALNEJ SZUFLADY


cerekwiaNOWA CERKWIA - OSADA CELTYCKA

Dział Archeologiczny posiada bogate zbiory, ale na szczególną uwagę zasługuje zespół zabytków celtyckich pochodzących głównie z osady w Nowej Cerekwi pow. głubczycki. Jej pozostałości zostały odkryte w latach siedemdziesiątych XIX wieku.

Pobierz prezentację (PDF)


cyrkielCYRKLE KROCZNIKI

Każdy z nas zetknął się z cyrklem w czasach szkolnych; wiadomo, że jest to jeden z najwcześniej używanych instrumentów naukowych – znany i stosowany już w starożytności, o czym świadczą m.in. odkrycia archeologiczne na Bliskim Wschodzie.

Pobierz prezentację (PDF)


ozdoba-z-miedziSKARB OZDÓB

Skarb 7 ozdób ze stopu miedzi został przekazany do zbiorów Działu Archeologicznego w 2016 roku przez pracownika Opolskich Kopalni Surowców Mineralnych eksploatujących kruszywo na terenie Lewina Brzeskiego i Stroszowic w powiecie brzeskim.

Pobierz prezentację (PDF)


prezentacja-polsko-niemiecka-walka-o-gorny-slaskPOLSKO-NIEMIECKA WALKA O GÓRNY ŚLĄSK

Prezentacja zawierająca materiały z zasobu Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego, które pokazują zarówno najważniejsze postacie, które decydowały o losach Górnego Śląska po zakończeniu wojny, jak również samych uczestników walk.

Pobierz prezentację (PDF)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.