„Fotografia na służbie. Zdjęcia z archiwów polskiej policji politycznej”. Spotkanie z Tomaszem Stempowskim, kustoszem IPN

1 października 2022 Wydarzenie
Zapraszamy 13.10.2022, godz. 18:00 na spotkanie towarzyszące wystawie czasowej w ramach 12 Opolskiego Festiwalu Fotografii, poświęcone fotografiom polskiej Służby Bezpieczeństwa z lat 1944-1989 przechowywanym w Archiwum IPN.

Plakat informujący o wydarzeniu Fotografia na służbie. Zdjęcia z archiwów polskiej policji politycznej

O czym porozmawiamy?

Mowa będzie m.in. o tym, jakie rodzaje zdjęć robiono, jak je robiono, czemu służyły, co się z nimi działo i co się z nimi dzieje teraz. Kontekst w jakim te zdjęcia powstały i były wykorzystywane skłania do zastanowienia się nie tylko nad kwestiami historycznymi i technicznymi, ale także, a może przede wszystkim, etycznymi. Nie chodzi przy tym tylko o dawne użycia tych fotografii przez aparat represji, ale także współczesne ich wykorzystanie w mediach czy w sztuce, które prowadzi do powstawania napięcia na linii etyka-estetyka. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja.

Spotkanie poprowadzi:

Tomasz Stempowski – historyk, archiwista, Zastępca Naczelnika Wydziału Zasobów Cyfrowych Archiwum IPN w Warszawie. Zainteresowania badawcze: historia XX w., fotografia, film, rola mediów w kształtowaniu pamięci społecznej. Kurator wystaw fotografii historycznej. Autor artykułów, albumów fotograficznych i książek na temat fotografii, filmu i archiwistyki, m.in.: Oblężenie Warszawy w fotografii Juliena Bryana (2010, wspólnie z J. Sawickim – nagroda „Klio” dla najlepszej książki historycznej w kategorii „Varsaviana”), Polskie drogi przez Szwajcarię. Losy żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych 1940–1945 na fotografiach ze zbiorów Muzeum Polskiego w Rapperswilu (2015), Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej. Przewodnik archiwalny (2019, wspólnie z K. Ślusarskim), Piaszczyste drogi karpatczyków. Fotografie kpt. Karola Angermana z lat 1940‒1944 (2019), „Najbardziej tajemniczy kraj świata”. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959 (2020, najlepsza książka historyczna roku plebiscytu Historia Zebrana w kategorii Historia niebanalna), i eseju do książki Beaty Barteckiej i Łukasza Rusznicy How to Look Natural in Photos (2021). Prowadzi bloga Fototekst.pl, poświęconego społecznym i historycznym kontekstom fotografii.

Termin i miejsce:

13.10.2022 r., godz. 18:00
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, ul. Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła "na Górce"),
Główny gmach, Sala odczytowa.

O wystawie:

Łukasz Rusznica „Gdy spojrzysz mi w oczy dwa razy, rozchylę usta lub zacisnę pięści ” fotografie z archiwum IPN.

„W Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej przechowywanych jest blisko 40 milionów fotografii: portrety, pejzaże, martwe natury, sceny uliczne, zdjęcia lotnicze, reporterskie, naukowe, rodzinne i wiele innych. Są także obrazy śmierci”. – pisze w swoim tekście, towarzyszącym wystawie Tomasz Stempowski.
Jak widać, to konkretne archiwum jest bardzo pojemnym zasobem. Znajdziemy tam fotografie spraw ważnych dla Polskiej historii, jak i dowody banalności ludzkich działań, małych przestępstw czy niesubordynacji. Ich wspólnym mianownikiem jest przemoc. Wyrażona przez obraz ludzkiego trupa lub seksualny akt, podglądany czujnym okiem agenta systemu.
Z perspektywy aparatu opresji wszystko jest ciekawe i ważne, nic nie jest na tyle nieistotne aby można to było pominąć. Tak jak wszystkie sprawy związane z pamięcią i w tym przypadku natkniemy się na to, co jest wyparte i niewygodne. Dlatego przemilczenie jest tak niezwykle istotnym tropem, bo to co nie udokumentowane może być zwyczajnie niebezpieczne.
Na co patrzy system, co go interesuje i jak to patrzenie osłania sam system? Ta wystawa to kolejna próba zadania pytań o historię, pamięć i naszą przeszłość.
Łukasz Rusznica (1980) fotograf i kurator, w praktyce artystycznej skupiony głównie na książce fotograficznej. Prowadzi galerie MpM14 we Wrocławiu.
[oprac. www.offoto.pl]

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.