Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Robinia akacjowa

Robinia akacjowa Robinia pseudoacacia 

kolaż zdjęć, Robinia akacjowa Robinia pseudoacacia

To drzewo pochodzące z Ameryki Północnej rośnie prawie w całym kraju. Nie występuje tylko w Beskidach, Tatrach i na Mazurach. Dożywa wieku 100 lat i dorasta do 25 m wysokości. Robinia została sprowadzona do Europy w XVII wieku, wtedy sadzono ją w lasach i parkach. Obecnie w naszym kraju jest obcym gatunkiem inwazyjnym. Inna poprawna nazwa to grochodrzew akacjowy. Niektórzy nazywają ją błędnie akacją. Drewno jest twarde i wytrzymałe, wykorzystywane do wyrobu trzonków, wioseł czy szczebli do drabin. Stosowane także w budownictwie.

Korona: owalna lub parasolowata, o luźnej formie.

Liście: duże, składają się z nieparzystej liczby listków (7-25). Jesienią żółkną.

Kwiaty: okazałe, zebrane w grona, w kolorze białokremowym. Kwitnie w maju i w czerwcu. Zapylają je m.in. pszczoły i trzmiele. Są jadalne, można je smażyć w cieście. To jedyna część rośliny, która nie jest trująca.

Owoce: gładkie, płaskie strąki zebrane po kilka w gronie. Dojrzewają jesienią i zazwyczaj zostają na drzewie do wiosny. Robinie na starość coraz mniej kwitną i owocują, a po 60 latach już wcale.

Kora: za młodu gładka i brązowa, z wiekiem staje się szarobrązowa i grubsza oraz popękana na głębokie bruzdy. Młode gałązki wyposażone są w ostre ciernie. 


Bibliografia:

1. Zarawska P. , Rozpoznaję drzewa, Warszawa 2021.

2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/

3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl

4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.