Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzealne memory - ceramika pokucka

Dziś proponujemy Państwu zabawę, która pomaga ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację i zapamiętywanie. Oto nasz muzealny wariant popularnej gry memory, polegającej na odnajdywaniu par takich samych kart.

Przygotowaliśmy szablon z sześcioma parami kartoników, niebawem zaś ukażą się kolejne wzory. Na szablonie umieściliśmy fotografie ceramicznych talerzy znajdujących się w naszych muzealnych zbiorach. Wyroby te to tzw. ceramika pokucka (zwana potocznie huculską), czyli naczynia użytkowe zdobione techniką półmajolikową, której wytwarzanie zapoczątkowali polscy garncarze przybyli na Huculszczyznę w 1. poł. XIX wieku z Galicji. Czym wyróżniają się te naczynia? Najłatwiej rozpoznać je po barwnej ornamentyce: zielonej, czarnej, ugrowo-żółtej, ceglastej, brunatnej i niebieskiej (kobaltowej). Charakterystyczne są motywy umieszczne na naczyniach: roślinne elementy dekoracyjne w połączeniu z figurami geometrycznymi oraz przedstawieniami postaci ludzkich i zwierząt. "Bohaterami"  talerzy z naszych zbiorów - pochodzących z 1. połowy XX wieku - są: ryba, kogut, konik, jeleń oraz kogut i inne z fantazją przedstawione ptaszki. Wybrane eksponaty z tej ceramicznej kolekcji można oglądać na stałej wystawie etnograficznej "Etnografia Opolszczyzny - tradycja i zmiana", w części dotyczącej Polaków przesiedlonych na Śląsk z Kresów.

Instrukcja wykonania gry:

  • potrzebne będą wydruki dwóch stron w formacie A4, klej oraz nożyczki,
  • elementy należy wyciąć i razem skleić, tak, aby każdy kartonik gry miał awers (fotografia zabytku) i rewers (logotyp i rysunek muzeum). Dla wzmocnienia, do środka sklejanego kartonika można dodać tekturkę - sugerujemy użycie fragmentów opakowań z pudełek po kaszach czy makaronach.

Zapraszamy do gry! 


Załączniki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.