Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Jesion wyniosły

Jesion wyniosły Fraxinus excelsior 

kolaż zdjęć, Jesion wyniosły

Rośnie na całym obszarze kraju, chętniej w wilgotnych lasach i w górach, ale nie bardzo wysoko. Dożywa wieku ok. 300 lat i dorasta do wysokości 20-30 m. Drewno jesionu kiedyś służyło do wyrobu łuków, trzonków do młotów i siekier, rakiet tenisowych czy kijów bilardowych. Obecnie ma zastosowanie w przemyśle meblarskim. 

Korona: owalna i wysoka, tworzona przez rozwidlający się pień.

Liście: duże, złożone, składające się z nieparzystej liczby listków (9-15), z wierzchu ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze. Jesienią zmieniają kolor na ciemnożółty.

Kwiaty: żeńskie nieco dłuższe od męskich, bez płatków, o kolorze ciemnej purpury. Kwitnie w kwietniu i maju zanim pojawią się liście. Zapylane są przez wiatr i pszczoły.

Owoce: pojedyncze spłaszczone orzeszki, każdy wyposażony w długie skrzydełko, dzięki któremu lecą daleko od drzewa macierzystego, ale nie wirują na wietrze.

Kora: u młodych drzew jest gładka, bladoszara lub zielonoszara, wraz z wiekiem staje się coraz grubsza i pionowo pęka.


Bibliografia:

    1. Zarawska P. , „Rozpoznaję drzewa”, Warszawa 2021.

    2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/

    3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl

    4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.