Kasztanowiec pospolity Aesculus hippocastanum
Rośnie w parkach i alejach. Został sprowadzony z południa Europy, dlatego najlepiej rośnie w miastach, gdzie nie doskwiera mu tak bardzo polska zima. Dożywa wieku 200 lat, dorastając do 20-30 m wysokości. Obecnie kasztanowiec jest wykorzystywany do produkcji leków np. na choroby żył. Drewno jest miękkie i mało wytrzymałe, dlatego produkuje się z niego tylko zapałki lub opakowania.
Korona: gęsta, owalna, podłużna lub kopulasta, a tworzące ją konary się zaczynają dość nisko na pniu. Pień często jest dość gruby i poskręcany.
Liście: złożone z kilku (5-7) podłużnych listków wyrastających z jednego punktu na ogonku, przypominające nieco rozpostartą dłoń.
Kwiaty: zebrane w stożkowate kwiatostany, u góry stożka znajdują się kwiaty męskie, a u dołu kwiaty żeńskie, pomiędzy nimi natomiast obupłciowe. Kwitnienie ma miejsce w maju. Zapylanie przez trzmiele i inne owady.
Owoce: kolczasta torebka, która pęka po dojrzeniu uwalniając nasiona w postaci znanych kasztanów. Nasiona kasztanowca to przysmak dzikich zwierząt, lecz dla nas są trujące. Z łupin owoców i kory dawniej wydobywano barwniki do farbowania wełny.
Kora: szarobrązowa, u starszych okazów łuszczy się nieregularnymi płatkami.
Bibliografia:
1. Zarawska P. , „Rozpoznaję drzewa”, Warszawa 2021.
2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/
3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl
4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php