Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Dąb czerwony

Dąb czerwony Quercus rubra

grafika, kolaż zdjęć, dąb czerwony


Drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, szybko rosnące i osiągające wysokość 25 m. Dożywa wieku 300 lat. Jego drewno wykorzystuje się w meblarstwie, konstrukcyjnie we wnętrzach czy na schody. W Polsce ma status inwazyjnego gatunku obcego.

Korona: szeroka i rozłożysta.

Liście: blaszkowate, ciemnozielone z ostro zakończonymi brzegami i długim ogonkiem liściowym, osiągają nawet do 25 cm długości. Brzegi klap mają zwykle po trzy ostre ząbki. Jesienią przebarwiają się na czerwono.

Kwiaty: kwiaty męskie są zebrane w zwisające kwiatostany w formie kłosa, a żeńskie pojedynczo wyrastają na krótkich szypułkach. Kwitnie w kwietniu oraz maju.

Owoce: orzechy w postaci żołędzi są bardziej okrągłe niż u dębu szypułkowego i bezszypułkowego, o kolorze czerwonobrązowym, z widocznymi podłużnymi paskami. Rosną bezpośrednio na gałęziach, nie mają szypułek.

Kora: u młodych drzew (do 40 lat) gładka i stalowoszara, u starych pokryta płytkimi bruzdami.


Bibliografia:

    1. Zarawska P. , „Rozpoznaję drzewa”, Warszawa 2021.

    2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/

    3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl

    4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.