Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Klon jesionolistny

Klon jesionolistny Acer negundo

kolaż zdjęć, Klon jesionolistny
Drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. W Europie początkowo był uprawiany jako drzewo ozdobne. Długość życia to ok. 100 lat, w tym czasie może osiągnąć wysokość 25 m. Obecnie w naszym kraju ma status obcego gatunku inwazyjnego.

Korona: nisko osadzona, nieregularna i bardzo rozłożysta.

Liście: duże, złożone zwykle z 3 - 5 jasnozielonych listków, listki mają kształt jajowaty, są zaostrzone i grubo piłkowane na brzegu. Końcowy listek często ma 3 klapy.

Kwiaty: żółtawozielonkawe, żeńskie zebrane w luźne, zwisające grona, a męskie zwisają na długich nitkowatych szypułkach. Kwitnie w końcu marca.

Owoce: podwójny skrzydlak z wydłużonym orzeszkiem.

Kora: u młodych drzew oliwkowozielona i gładka, z biegiem czasu staje się szarobrązowa lub jasnobrązowa, płytko pionowo bruzdowana, często pokryta licznymi naroślami.Bibliografia:    

1. Zarawska P. , „Rozpoznaję drzewa”, Warszawa 2021.    

2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/   

3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl

4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.