Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzealne klocki obrazkowe

Czy istnieje niezawodny prezent na Gwiazdkę? Oczywiście klocki! To one umilają czas wolny dzieciom i dorosłym od ponad dwustu lat, a moda na tę zabawkę nastała pod koniec XIX wieku.

W naszej muzealnej Kamienicy Czynszowej prezentujemy zabytkowy komplet klocków do budowania i składania, które firma Anker produkowała w niemieckim Rudolstadt na przełomie XIX i XX wieku. Ta rozwijająca wyobraźnię przestrzenną i spostrzegawczość zabawka była wówczas popularna na całym świecie. Z pewnością niejedno dziecko znalazło takie klocki pod choinką! Kilka dekad temu dzieci chętnie bawiły się także klockami z kompozycjami obrazkowym: zapraszamy do zabawy inspirowanej takimi właśnie układankami klockowymi. Przygotowaliśmy specjalne szablony do wydruku, po ich wycięciu i złożeniu można układać obrazy, które w oryginale eksponujemy w naszej "Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku".

Instrukcja wykonania: potrzebne będą kolorowe wydruki plików, drukarka, nożyczki i klej (np. Magic w tubce):

  • Pobierzcie szablony i wydrukujcie na grubszym papierze (wydruki można także usztywnić poprzez podklejenie ich np. okładkami starych gazet czy innymi papierami z odzysku), 
  • Wytnijcie szablony klocków, pozaginajcie wszystkie linie i posklejajcie. Gotowy kubik ma bok o długości 6 cm.

Załączniki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.