Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos
To duże drzewo dorasta do 40 m wysokości. Jest odporna na mróz, natomiast szkodzą jej duże zanieczyszczenia powietrza. Z kwiatów lipy przyrządza się herbatę, znanym produktem jest także miód lipowy (lipy to jedne z najbardziej miododajnych roślin w naszym kraju). Z nasion można wytwarzać olej jadalny, jednak o krótkim okresie trwałości. Lipy charakteryzują się miękkim drewnem wykorzystywanym głównie do wykonywania rzeźb np. w kościołach.
Korona: gęsta, szeroka, kopulasto wysklepiona, wyrastająca z prostego pnia.
Kwiaty: owadopylne i bardzo miododajne, zebrane w zwisające kwiatostany. Kwitnienie po rozwinięciu się liści trwa od czerwca do lipca. Lipy szerokolistne zakwitają najwcześniej ze wszystkich lip.
Liście: sercowate, o piłkowanych brzegach. W kącikach nerwów od spodniej strony liścia widoczne kępki włosków zwykle koloru białego.
Owoce: małe, kuliste orzeszki, często asymetryczne, brązowe i owłosione, o twardej łupinie (nie dające się łatwo rozgnieść w palcach).
Kora: u młodych drzew zielonkawa i gładka, z czasem szarzeje i pokrywa się gęstą siecią płytkich, rozgałęziających się, podłużnych listewek.
Bibliografia:
1. Zarawska P. , Rozpoznaję drzewa, Warszawa 2021.
2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/
3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl
4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php