Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rozkoduj drzewo - Lipa szerokolistna

Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos

kolaż zdjęć, Lipa szerokolistna

To duże drzewo dorasta do 40 m wysokości. Jest odporna na mróz, natomiast szkodzą jej duże zanieczyszczenia powietrza. Z kwiatów lipy przyrządza się herbatę, znanym produktem jest także miód lipowy (lipy to jedne z najbardziej miododajnych roślin w naszym kraju). Z nasion można wytwarzać olej jadalny, jednak o krótkim okresie trwałości. Lipy charakteryzują się miękkim drewnem wykorzystywanym głównie do wykonywania rzeźb np. w kościołach.

Korona: gęsta, szeroka, kopulasto wysklepiona, wyrastająca z prostego pnia.

Kwiaty: owadopylne i bardzo miododajne, zebrane w zwisające kwiatostany. Kwitnienie po rozwinięciu się liści trwa od czerwca do lipca. Lipy szerokolistne zakwitają najwcześniej ze wszystkich lip. 

Liście: sercowate, o piłkowanych brzegach. W kącikach nerwów od spodniej strony liścia widoczne kępki włosków zwykle koloru białego.

Owoce: małe, kuliste orzeszki, często asymetryczne, brązowe i owłosione, o twardej  łupinie (nie dające się łatwo rozgnieść w palcach).

Kora: u młodych drzew zielonkawa i gładka, z czasem szarzeje i pokrywa się gęstą siecią płytkich, rozgałęziających się, podłużnych listewek.


Bibliografia:

1. Zarawska P. , Rozpoznaję drzewa, Warszawa 2021.

2. http://www.wlin.pl/las/atlas-drzew-i-krzewow/

3. https://www.encyklopedia.lasypolskie.pl

4. https://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.