Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Aktualności


Filtruj
Resetuj filtr

II Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki - HARMONOGRAM PRZESŁUCHAŃ

W 2021 roku, w ramach obchodów przypadającej wówczas setnej rocznicy III powstania śląskiego, Muzeum Czynu Powstańczego – oddział Muzeum Śląska Opolskiego zainicjowało Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki, którego celem jest przypomnienie nie tylko śląskich pieśni powstańczych, ale także pieśni, które były w tym okresie śpiewane przez ludność oraz piosenek o powstaniach śląskich.

Zobacz

Zabytek maja - Paszport obowiązujący na górnośląskim obszarze plebiscytowym (MCzP-1159)

Na początku stycznia 1920 r. weszły w życie postanowienia traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. o przeprowadzeniu plebiscytu na Górnym Śląsku. Zgodnie z art. 88 traktatu górnośląski obszar plebiscytowy przeszedł pod zarząd aliantów. Organem mającym sprawować władzę na Górnym Śląsku z ramienia aliantów była składająca się z przedstawicieli Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch – Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, która przybyła do Opola 11 lutego 1920 r.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.