Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej", 14.05.2022 r., godz. 18:30, Noc Muzeów

16 maja 2022 Wydarzenie
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej". Prowadzenie dr Bogna Szafraniec. Wstęp bezpłatny

Maria Bujakowa (1901-1985) zajmuje ważne miejsce w gronie projektantek i twórczyń tkanin drugiej połowy XX wieku. Ukształtowana pod wpływem myślenia artystów związanych ze sztuką użytkową, podobnie jak oni, dążyła do popularyzowania idei piękna na co dzień. Jeszcze w latach 30. organizowała prace Spółdzielni „Inicjatywa” w Warszawie, była członkinią Spółdzielni „Ład”, a po wojnie – dyrektorką szkoły koronkarskiej w Zakopanem (od 1962 roku Technikum Tkactwa Artystycznego) i czołową projektantką Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. W zakresie tkaniny artystycznej początkowo współpracowała z Mieczysławem Szymańskim, Michałem Byliną i Tadeuszem Brzozowskim, wykonując tkaniny według ich projektów. Od połowy lat sześćdziesiątych skoncentrowała się na indywidualnej, osobistej pracy twórczej. Była autorką ponad 50 tkanin unikatowych oraz ponad 120 wzorów kilimów wykonanych dla Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych. Spis jej projektów uzupełniają dywany-futrzaki, makaty, sumaki, tkaniny odzieżowe, poduszki, rękawiczki, tzw. stroje góralskie, a nawet damskie paski.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Termin 14.05.2022 r., godz.: 18:30

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego (zbiórka przy kasie Muzeum), Mały Rynek 7

Prowadzenie: dr Bogna Szafraniec

Kolejne wydarzenia:

- oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej":
   11.06.2022, godz. 15:00; 30.07.2022, godz. 15:00
- wystawa towarzysząca "Rzeczy praktyczne. Krótka historia tkania" [ kliknij i poznaj szczegóły] 19.03 - 30.07.2022
- Trudna dekada - polskie wzornictwo lat 1945-1955 - wykład Anny Demskiej, Muzeum Narodowe w Warszawie, 26.05.2022

Już za nami:
- oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej", 9.04.2022

-

Zachęcamy do obserwowania nas na Facebook Muzeum Śląska Opolskiego, Facebook Maria Bujakowa

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz