Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Zofia Stryjeńska „Baca”, 07.05.2022, godz. 16.00

9 maja 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę maja skierujemy światło na rysunek Zofii Stryjeńskiej „Baca”


Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce:
Sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

„Przebywając długo w Zakopanem, Stryjeńska zżyła się z Podhalem, odczuła jak nikt pejzaż, ludzi, tradycję, słowem duszę Podhala” – pisze w monografii o artystce Jerzy Warchałowski w 1929 roku. Słowa te mogą również odnieść się do rysunku „Baca”, który stanie się punktem wyjścia opowieści o jego autorce. Zofia Stryjeńska, okrzyknięta „księżniczką polskiego malarstwa”, zyskała niezwykłą popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej oryginalna twórczość współgrała z niezwykle barwną osobowością.  O Zofii krążyło wiele plotek i anegdot, miała opinię osoby szalonej, którą sama podtrzymywała przekornie swoimi ekstrawagancjami. Niewątpliwie była artystką charyzmatyczną, jedną z najwybitniejszy artystek polskich 1. połowy XX wieku.


Zachęcamy do obserwowania nas na  Facebook Muzeum Śląska Opolskiego


Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Czy to grzyb?", 30.09.2023

Witajcie drogie Dzieci i Rodzice tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spotkanie z PRZYRODĄ w ramach naszego cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". To wyjątkowe wydarzenie, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a pasja do odkrywania świata łączy się z umiejętnościami tworzenia. Dziś chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na kolejną edycję, która będzie poświęcona fascynującemu tematowi grzybów i magii jesieni.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.