Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Zofia Stryjeńska „Baca”, 07.05.2022, godz. 16.00

9 maja 2022 Wydarzenie
W pierwszą sobotę maja skierujemy światło na rysunek Zofii Stryjeńskiej „Baca”


Prowadzenie:
Marta Podstawa-Boulkroune

Miejsce:
Sala „Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku”
gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7 (wejście od strony kościoła „na Górce”)

Wstęp wolny

„Przebywając długo w Zakopanem, Stryjeńska zżyła się z Podhalem, odczuła jak nikt pejzaż, ludzi, tradycję, słowem duszę Podhala” – pisze w monografii o artystce Jerzy Warchałowski w 1929 roku. Słowa te mogą również odnieść się do rysunku „Baca”, który stanie się punktem wyjścia opowieści o jego autorce. Zofia Stryjeńska, okrzyknięta „księżniczką polskiego malarstwa”, zyskała niezwykłą popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Jej oryginalna twórczość współgrała z niezwykle barwną osobowością.  O Zofii krążyło wiele plotek i anegdot, miała opinię osoby szalonej, którą sama podtrzymywała przekornie swoimi ekstrawagancjami. Niewątpliwie była artystką charyzmatyczną, jedną z najwybitniejszy artystek polskich 1. połowy XX wieku.


Zachęcamy do obserwowania nas na  Facebook Muzeum Śląska Opolskiego


Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.