„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

29 kwietnia 2024 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

logoTermin: oferta realizowana od 3.04.2024 do 20.06.2024
Oferta edukacyjna realizowana od wtorku do piątku w godz. 9:30 - 14:30
Rezerwacja telefoniczna:
Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761. Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

Nasza oferta obejmuje różnorodne formy interaktywnego i edukacyjnego uczestnictwa, dlatego zachęcamy do wyboru tematów z poniższego bloku:

I. GRA INTERAKTYWNA
1. Tytuł: „Szlakiem tradycji. Interaktywne zajęcia o życiu wiejskim na Śląsku Opolskim”
Grupa docelowa:
Przedszkole, Szkoła Podstawowa (klasy I-III)
Cel gry: Zabawa i nauka poprzez eksplorację wystawy stałej i czasowej, odkrywanie różnic i podobieństw między życiem wiejskim dawniej i dziś.
Czas:
60 min.
10 zł/ os., nauczyciel, opiekun wstęp bezpłatny

II. WARSZTATY TWÓRCZE

2. „Solenie kury: Od obrazu do historii”. Zajęcia teoretyczno-warsztatowe
Ta seria zajęć teoretyczno-warsztatowych pozwoli uczestnikom zgłębić kontekst wystawy „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”. Poprzez analizę dzieł sztuki oraz dyskusję na temat życia wiejskiego na Śląsku Opolskim, uczestnicy odkryją fascynujące aspekty kultury i tradycji regionu.
W części warsztatowej spotkania uczestnicy wykonają techniką mieszana pracę przestrzenną, którą zabiorą ze sobą do domu. Materiały zapewnia Organizator.

----------------

3. „Widokówka z wiejskiego życia. Sztuka nieprofesjonalna Eugeniusza Marca w kontekście".
Te zajęcia teoretyczno-warsztatowe to głębsze zanurzenie się w świat malarstwa Eugeniusza Marca i jego interpretacji życia wiejskiego. Poprzez wykłady i dyskusje uczestnicy poznają historię, zwyczaje i obyczaje ludności wiejskiej na Śląsku Opolskim, analizując jednocześnie techniki artystyczne użyte przez Marca na jego obrazach i rzeźbach.
W części warsztatowej uczestnicy będą pracować na podobraziach, wykorzystując technikę mieszana. Wykonaną pracę zabiorą ze sobą. Materiały zapewnia Organizator.

----------------

4. „Współczesne spojrzenie na wieś Śląską Opolskiego. Wymiana myśli i doświadczeń”.
Te interaktywne zajęcia teoretyczno-warsztatowe będą okazją do głębszej refleksji nad dziedzictwem kulturowym wiejskiego życia na Śląsku Opolskim. Poprzez prezentacje, dyskusje i warsztaty uczestnicy będą mieli możliwość dzielenia się swoimi obserwacjami i doświadczeniami, integrując wiedzę historyczną z perspektywą współczesną.

----------------

5. „Odwiedź wieś przez wszystkie pory roku. Praktyczne i teoretyczne spojrzenie na życie wiejskie".
W ramach tych zajęć uczestnicy będą eksplorować zmieniające się oblicze życia wiejskiego na Śląsku Opolskim w ciągu całego roku. Poprzez analizę prac Eugeniusza Marca oraz dyskusje na temat zwyczajów i obrzędów towarzyszących każdej porze roku, uczestnicy odkryją bogactwo kulturowe i przyrodnicze wiejskich społeczności.

----------------

6. „Obrazy i realia. Eksploracja codzienności wiejskiej na Śląsku Opolskim”.
Te zajęcia teoretyczno-warsztatowe to podróż w głąb życia wiejskiego na Śląsku Opolskim, zarówno poprzez obrazy Eugeniusza Marca, jak i poprzez refleksję nad autentycznymi doświadczeniami. Poprzez analizę dzieł sztuki oraz dyskusje na temat życia wiejskiego, uczestnicy odkryją, jak obrazy mogą odzwierciedlać rzeczywistość, a rzeczywistość może być interpretowana poprzez sztukę.

20 zł/ os., nauczyciel, opiekun wstęp bezpłatny

III. LEKCJA MUZEALNA

Tytuł: „Sztuka prostoty. Nieprofesjonalna ekspresja w twórczości Eugeniusza Marca”
Czas:
45 min.
10 zł/ os., nauczyciel, opiekun wstęp bezpłatny

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.