
Art déco na Śląsku – porcelana i szkło
Wywodzący się z Francji styl art decoratif, znany jako art déco, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej aż po lata 30. XX wieku wywierał wpływ na różne dziedziny życia.
Art déco na Śląsku – porcelana i szkło
Wywodzący się z Francji styl art decoratif, znany jako art déco, począwszy od czasów pierwszej wojny światowej aż po lata 30. XX wieku wywierał wpływ na różne dziedziny życia.
LALKARIUM
Lalka teatralna jest dziełem sztuki. Nie służy do zabawy, choć jej główną domeną jest gra. Ma w sobie potencjał życia, a jednak bez wprawnej ręki animatora jest jakby martwa. Jej żywiołem jest scena. Bywa głównych bohaterem, najważniejszym partnerem aktora, postacią… nigdy rekwizytem, sprowadzonym do podrzędnej roli przedmiotu.
Walery – Heliograwiury. Akty z lat 20. XX wieku wraz z wystawą towarzyszącą Zodiak – Arkadiusz Branicki
Hasło przewodnie tegorocznej odsłony wystawy brzmi: Ciało niewyobrażone.
XII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka Wystawa pokonkursowa
Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka jest cyklicznym międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym, obejmującym techniki graficzne druku wypukłego organizowanym przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Ma na celu upamiętnienie, mistrza linorytu Józefa Gielniaka, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich grafików.
Średniowieczne monety z kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego
Muzeum Śląska Opolskiego posiada w swoich zbiorach przeszło 5000 różnego rodzaju numizmatów: monet, banknotów, medali i plakiet, odznaczeń i odznak, żetonów itp. Wszystkie one zostały zgromadzone wyłącznie w okresie powojennym.
Jedynie piosenkarze mają powodzenie? Opolski festiwal piosenki w plastyce
W księdze pamiątkowej IV Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki (1966) Werner Lubos z Tarnowskich Gór, wówczas młody artysta plastyk tuż po dyplomie w krakowskiej pracowni prof. Taranczewskiego, który do Opola przyjechał jako członek Studenckiego Teatru Piosenki "Hefajstos" napisał:-"Szkoda, że w Polsce jedynie piosenkarze mają powodzenie a tylu jest plastyków".
„Oj, dzieje się dzieje” „Czesław Niemen w obiektywie żony”
Małgorzata Niemen – modelka, aktorka („Doktor Judym”, „Lalka”, „Prywatne śledztwo”, „Sceny nocne”, spektakl TV „Kolabo – song”, seriale: „Czułość i kłamstwa”, „Okazja”, „Plebania”), malarka i fotograf. W 2012 roku uzyskała dyplom na Wydziale Fotografii Warszawskiej Szkoły Filmowej.
"Fauna Parku Krajobrazowego Góra św. Anny"
Wystawa promuje najcenniejsze walory faunistyczne utworzonego w 1988 r. Parku Krajobrazowego "Góra św. Anny".
Bolesław Polnar „Widmo wolności” malarstwo
Bolesław Polnar urodzony w 1952 roku absolwent krakowskiej ASP (Dyplom w 1977 r. na Wydziale Grafiki). Mieszka i pracuje w Opolu.
Edmund Jan Osmańczyk (1913-1989) – Rodłak, dziennikarz, publicysta, polityk. W setną rocznicę urodzin.
Obchodzona w 2013 roku rocznica urodzin Edmunda Jana Osmańczyka stała się znakomitą okazją do przypomnienia postaci, która zasłużyła się nie tylko dla naszego regionu ale także dla wszystkich Polaków. Edmund Osmańczyk był mocno związany z Opolem, a jednocześnie zdobył międzynarodowe uznanie. Przed wojną należał do najbardziej znanych działaczy Polonii w Niemczech, w okresie powojennym znany był przede wszystkim jako wybitny publicysta i polityk.
Dzieje papieru i papiernictwa
Wystawa przedstawia dzieje maszynowej produkcji papieru: wynalezienie i rozwój konstrukcji maszyn papierniczych oraz zastosowanie w papiernictwie nowych, szeroko dostępnych surowców np. takich jak makulatura.
"Rośliny lecznicze i ich sobowtóry"
Wystawa przedstawiała rośliny lecznicze oraz rośliny do nich podobne, zebrane w siedliskach leśnych, polnych, łąkowych, a także ruderalnych Ostrawy i obszarów podmiejskich
„IKONY Z MOŁDOWY” Z KOLEKCJI PETRU COSTINA
Ikony z kolekcji Petru Costina w przeważającej części powstały w Mołdawii (Mołdowie), ale także na Ukrainie i w innych rejonach byłego Związku Radzieckiego. O wyjątkowości kolekcji stanowi fakt, że nieobecne są w niej prawie ikony cerkiewne – doskonale odzwierciedla ona tendencje i style, które można zaobserwować wśród ikon pisanych z myślą o domowym użytku.
Po plebiscycie na Górnym Śląsku. Polska i niemiecka mniejszość narodowa w Prowincji Górnośląskiej i województwie śląskim 1922-1939
Na wystawie prezentowane są zbiory reprezentatywne dla trudnego okresu dziejach Górnego Śląska, jakim był czas poplebiscytowy. Stanowią je różnego rodzaju dokumenty, fotografie, listy, wydawnictwa,plakaty, drobne druki propagandowe, prasa śląska, odznaki, medale pamiątkowe, sztandary oraz inne eksponaty. Znajdują się wśród nich zbiory unikatowe: na przykład jedyny zachowany egzemplarz „Leksykonu Polactwa w Niemczech”.