Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy czasowe


Filtruj
Resetuj filtr

Edmund Jan Osmańczyk (1913-1989) – Rodłak, dziennikarz, publicysta, polityk. W setną rocznicę urodzin.

Obchodzona w 2013 roku rocznica urodzin Edmunda Jana Osmańczyka stała się znakomitą okazją do przypomnienia postaci, która zasłużyła się nie tylko dla naszego regionu ale także dla wszystkich Polaków. Edmund Osmańczyk był mocno związany z Opolem, a jednocześnie zdobył międzynarodowe uznanie. Przed wojną należał do najbardziej znanych działaczy Polonii w Niemczech, w okresie powojennym znany był przede wszystkim jako wybitny publicysta i polityk.

Zobacz

Po plebiscycie na Górnym Śląsku. Polska i niemiecka mniejszość narodowa w Prowincji Górnośląskiej i województwie śląskim 1922-1939

Na wystawie prezentowane są zbiory reprezentatywne dla trudnego okresu dziejach Górnego Śląska, jakim był czas poplebiscytowy. Stanowią je różnego rodzaju dokumenty, fotografie, listy, wydawnictwa,plakaty, drobne druki propagandowe, prasa śląska, odznaki, medale pamiątkowe, sztandary oraz inne eksponaty. Znajdują się wśród nich zbiory unikatowe: na przykład jedyny zachowany egzemplarz „Leksykonu Polactwa w Niemczech”.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.