Wystawy czasowe

Filtruj
Resetuj filtr

W kręgu farmacji

W 1675 r. jezuici otworzyli w opolskim kolegium aptekę. Przywilej prowadzenia apteki posiadały wszystkie kolegia jezuickie znajdujące się na terenach rządzonych przez Habsburgów. We wschodniej części kolegium wyznaczono na aptekę pomieszczenie, które dzięki darowiźnie jednego z dobroczyńców zostało zagospodarowane i dostosowane do tego celu. Wedle ustaleń Hermana Hoffmana, już 20 grudnia 1673 apteka była gotowa. Ponoć zaczęła działać od 1674 r., a nie od 1675 r. – jak się powszechnie podaje.

Zobacz

Sztuka musi być zrozumiała dla mas… Realizm socjalistyczny

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52), a zgromadzonych w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Mecenasem tej oficjalnej sztuki, zgodnej z linią polityki socjalistycznego rządu, było państwo. Prace zakupione na oficjalnych wystawach gromadzone były w centralnych magazynach Ministerstwa Kultury i Sztuki, skąd sukcesywnie rozdysponowywano je do celów dekoracyjnych i do zbiorów muzealnych. W ten sposób w Muzeum Śląska Opolskiego znalazło się prawie 350 prac polskich artystów, z których znaczna część powstała w okresie obowiązywania doktryny realizmu socjalistycznego.

Maria Malczewska-Bernhardt Teatr życia – malarstwo i rysunek

Maria Malczewska-Bernhardt jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, naukę kontynuowała na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Włodzimierza Buczka i prof. Zbytluta Grzywacza.W roku 1977 uzyskała dyplom, następnie w latach 1980 - 1982 odebrała wykształcenie na podyplomowych studiach na wydziale scenografii. Prace artystki prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, m.in. w Galerii ?A? Desa w Krakowie, BWA w Krakowie, BWA w Norymberdze, Galerii Wiethoff w Düsseldorfie, Foyer Teatru Miejskiego w Darmstadt, Pałacu Sztuki w Krakowie.

Leszek Ołdak. Różne rysunki z lat 1969-2012

LESZEK OŁDAK (ur. 1942 r.) Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Grafik, plakacista, rysownik, ilustrator i scenograf. Członek grupy Narol. Jako karykaturzysta debiutował w 1974 r. w „Szpilkach”. Współpracował z pismami: „Ty i ja”, „ITD.”, „Radar”, „Przegląd Techniczny”, „Trybuna Opolska”, „Wprost” i „Gazeta Wyborcza”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (zdobył m.in. srebrny i brązowy medal Satyrykonu, nagrody Muzeum Karykatury).

Zobacz

STRUKTURA I ARCHITEKTURA Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska fotografie Thomasa Voßbecka

Wystawa "Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska" jest wynikiem współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej - Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie i inicjatywy Europareportage z Muzeum Śląskim w Katowicach oraz licznymi partnerami polskimi i niemieckimi. Blisko 50 fotografii wielkoformatowych, barwnych, przedstawiających współczesne oblicze i funkcje dziedzictwa postindustrialnego Górnego Śląska, widziane oczami niemieckiego fotografika młodego pokolenia Thomasa Voßbecka.

Zobacz

W jedności siła Historia i tradycja bractw strzeleckich z terenów województw śląskiego i opolskiego

Na ekspozycji przedstawiona została bogata przeszłość ruchu strzeleckiego na terenach, z których większość to obszary Górnego Śląska. Tytuł wystawy nawiązuje do popularnej, polskiej dewizy strzeleckiej i jej niemieckiego odpowiednika Einigkeit macht Stark. Wybór tej maksymy nie jest przypadkowy – odwołuje się do uniwersalnej idei, która legła u podstaw europejskiego ruchu strzeleckiego. To właśnie jedność i współdziałanie umożliwiały średniowiecznym rzemieślnikom zorganizowanym w konfraterniach strzeleckich obronę murów miejskich.

Skarby wieków średnich

Wystawa czasowa "Skarby wieków średnich" gromadziła najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zabytki przedstawiały różne style zdobnicze i typy ozdób. Niejednokrotnie były to unikalne, jednostkowe wyroby o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej, wykonane z brązu, srebra, szkła, a sporadycznie także złota, kamieni półszlachetnych czy bursztynu.