Plurimos annos. Wystawa urodzinowa Mariana Szczerby
5 października 2024 r. o godzinie 16.00 zapraszamy do Galerii Muzeum Śląska Opolskiego na otwarcie wystawy malarstwa Mariana Szczerby organizowanej z okazji 95. urodzin Artysty.
Plurimos annos. Wystawa urodzinowa Mariana Szczerby
5 października 2024 r. o godzinie 16.00 zapraszamy do Galerii Muzeum Śląska Opolskiego na otwarcie wystawy malarstwa Mariana Szczerby organizowanej z okazji 95. urodzin Artysty.
14. Opolski Festiwal Fotografii w Muzeum
Zapraszamy na wystawy organizowanych w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii. W tym roku w naszym gmachu głównym będzie można oglądać 6 wystaw, które otwarte będą do 13 października 2024.
70 lat Okręgu Opolskiego Związku Polskich Artystów Plastyków
Z okazji jubileuszu 70–lecia Opolskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w muzeum można oglądać dwie wystawy. Wzajemnie uzupełniające się ekspozycje przybliżą obraz opolskiego środowiska plastycznego, prezentując prace zarówno dawnych jak i obecnych członków ZPAP w Opolu.
Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca
Od 19 marca 2024 zapraszamy na wystawę prac Eugeniusza Marca pt. „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca”.
Obcy wśród nas. Nowa wystawa przyrodnicza w Opolu
14 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie czasowej wystawy przyrodniczej „OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski” oraz ekspozycji towarzyszącej „Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski”. Wernisaż uświetni wystąpienie prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
Janusz Lewandowski. Malarstwo
18 listopada o godz. 17:00 zapraszamy na wernisaż wystawy czasowej pt. Janusz Lewandowski. Malarstwo. Ekspozycja ta organizowana jest w ramach cyklu Laureaci Nagrody im. Jana Cybisa i zaplanowana jest do 24.04.2024r.. Wystawie towarzyszy szereg dodatkowych wydarzeń edukacyjnych.
13 Opolski Festiwal Fotografii - Echa
Echo w fotografii, jak w życiu, jest pięknym zjawiskiem, które wywołuje refleksje i przywołuje wspomnienia. Echo w fotografii może również mieć bardziej metaforyczne znaczenie, może symbolizować ciągłość, zmianę lub cykl życia. Ponadto, może to dotyczyć emocji i historii, które przynoszą fotografie... Zapraszamy na otwarcie wystawy i wydarzenia towarzyszące.
Wystawa czasowa "Wojciech Korfanty. W 150. rocznicę urodzin"
Od 16 września 2023 roku o godz. 13:00 zapraszamy do Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny na otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej postaci Wojciecha Korfantego – jednego z Patronów Roku 2023.
Zapis ukryty. 50-lecie pracy twórczej Stanisława Białogłowicza
Zapraszamy na wystawę rysunku i malarstwa prof. Stanisława Białogłowicza, organizowaną z okazji 50.-lecia jego twórczej pracy. Wernisaż 21.07.2023 godz. 17:00
W 100. rocznicę utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech - wystawa czasowa
17 lutego o godzinie 14:00 nastąpiło uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej poświęconej w całości Związkowi Polaków w Niemczech. Wernisaż poprzedziła sesja popularno-naukowa z udziałem historyków z Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Archiwum Państwowego w Opolu. Wystawa udostępniona dla zwiedzających do 31.05.2023 r.
Jan Cybis. Pejzaże. 10.12.2022 - 04.03.2023
W tym roku, 13 grudnia, minie pięćdziesiąt lat od śmierci Jan Cybisa. Z tej okazji chcemy kolejny raz przyjrzeć się twórczości tego wybitnego artysty urodzonego na Śląsku Opolskim.
Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta
Jakie znaczenie dla Opola miało powstanie tu na przestrzeni kilkudziesięciu lat dziewięciu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnych cementowni? Czy historia przemysłu cementowego wymaga wyeksponowania i opowiedzenia w przestrzeni miasta, czy w obiekcie muzealnym? Co mieszkańcy (ale też nasi goście) wiedzą na temat historii industrialnej Opola? To pytania pojawiające się w dyskusjach nad historią Opola drugiej połowy XIX i XX wieku, które skłoniły nas do refleksji i poszukiwania odpowiedzi w formie przygotowania wystawy czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
Opolski Festiwal Fotografii 2022 - Utopia
Tematem 12 edycji Opolskiego Festiwalu Fotografii jest Utopia. W przeciwieństwie do obrazów, będących fundamentem budującym przekaz fotograficzny, jest to słowo wywiedzione z literatury. Termin ten pochodzi od niejednoznacznego tytułu eseju Tomasza Morusa, który może być tłumaczony jako ‘nie-miejsce’, ‘miejsce, którego nie ma’, ale i jako – ‘dobre miejsce’. Zobaczmy zatem jaka fotografia w tym roku pokaże nam swoje przestrzenie, jakie zaoferuje przeżycia i przemyślenia. W końcu Utopia jest też tęsknotą za lepszym światem, a humanizm płynący z fotografii ma narzędzia, by go budować.
„Dawne zawody w miniaturze” - wystawa czasowa
Od 3 września zapraszamy na nową wystawę czasową o pracy i życiu codziennym dawnych rzemieślników. Na ekspozycję składa się piętnaście dioram - miniaturowych wnętrz warsztatów rzemieślniczych z minionych czasów.
”Feeria barw - florystyczna symfonia Chin”. 19.11.2021 r. do 27.01.2022
Centrum Współpracy Polska - Chiny ”Instytut Konfucjusza” w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa chińskiego.
Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. 24 września 2021 r. - 12 listopada 2021 r.
Starodruki w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
Sport na monetach kolekcjonerskich. 2-30 września 2021 r.
Numizmaty pochodzą ze zbiorów członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Oddział w Opolu.
Sztuka środowiska opolskiego po 1945 roku
Środowisko opolskich artystów zaczęło się formować w Opolu tuż po zakończeniu wojny. Pierwszymi plastykami, którzy przybyli na teren późniejszego województwa opolskiego byli m.in. Władysław Początek, Józef Szyller, Bronisław Gniazdowski, Stanisław Bober.
Jadwiga Sawicka – malarstwo
Prezentacja malarstwa Jadwigi Sawickiej jest trzynastą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa".
100 lat temu - plebiscyt na Górnym Śląsku
Plebiscyt górnośląski miał istotny wpływ na określenie zachodniej granicy państwa polskiego po I wojnie światowej. Poświęcona jest mu wystawa przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu przy okazji wyjątkowej ̶ setnej rocznicy wydarzenia.
Jan Cybis. Pejzaże. Kontynuacja
Wystawa pokazuje ten aspekt twórczości artysty, który związany jest z tematem pejzażu. W swoich "Dziennikach" Cybis zapisał: "Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza - malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności." Rzeczywiście pejzaż stanowi istotną część dossier Cybisa, także w naszej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru. Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.
Jan Cybis – „Po trzykroć malarz, po trzykroć poeta”
Tadeusz Iger – twórca niezwykłej kolekcji monet w dziesiątą rocznicę śmierci
Śląsk – droga do Niepodległej
Tajemnice śląskiej koronki. Historia, tradycja, współczesność
Na wystawie zobaczyć można dzieła wykonane ze śląskiej koronki klockowej i śląskiej koronki igiełkowej. Prezentowane obiekty pochodzą z czasu obejmującego ponad 100 lat. Pochodzą z okresu od końca XIX wieku do czasów współczesnych. Te ostatnie zostały wykonane w trakcie tegorocznej Letniej Akademii Śląskiej Koronki Klockowej, której zajęcia odbywały się latem w siedzibie DFK Otmęt w Krapkowicach.
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska
Ważki Opolszczyzny - od inwentaryzacji terenowej do kolekcji muzealnej