Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy czasowe


Filtruj
Resetuj filtr

Zapach luksusu

Wystawa była skierowana nie tylko do estetów, koneserów zapachów i dóbr luksusowych, ale również do wszystkich tych, którzy chcieliby poznać rozwój tej dziedziny mody. Trzon ekspozycji stanowiły naczynia i flakony na perfumy wykonane z różnych materiałów (szkło, kryształ, porcelana, metal, srebro, masa perłowa, bursztyn, malachit, kamienie półszlachetne, tworzywa sztuczne, itp.), w różnych okresach historycznych i stylach (np. biedermeier, neorokoko, secesja, art deco).

Zobacz

Chińska Terakotowa Armia Cesarza Qin

Muzeum Śląska Opolskiego oraz Politechnika Opolska zapraszają na niezwykłą wystawę replik chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin, znajdującej się od 1987 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na wystawie prezentowano kopie figur wojów, wykonanych z wypalonej gliny, odzwierciedlające posągi pochodzące z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di (łącznie ok. 80 eksponatów). Oryginalna Armia Terakotowa to około 8 tysięcy figur zakopanych razem z cesarzem w 210r. p.n.e., która miała strzec władcę. Zostały one znalezione w 1974 roku przez rolników kopiących studnię.

Zobacz

Jacek Sempoliński - malarstwo

Wystawa malarstwa Jacka Sempolińskiego była ósmą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu prezentowana była twórczość Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007) i Jerzego Panka (2008). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Zobacz

XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego

Prezentowana wystawa miała na celu ukazanie Azji Środkowej – odległej nam geograficznie i w czasie, jak i osoby Leona Barszczewskiego (ur.1849, zm.1910) – pułkownika służby topograficznej garnizonu armii rosyjskiej w Samarkandzie, jednego z najbardziej aktywnych podróżników polskich o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach naukowych; geologia, glacjologia, topografia, etnografia narodów Azji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.