Wystawy czasowe

Filtruj
Resetuj filtr

Zapach luksusu

Wystawa była skierowana nie tylko do estetów, koneserów zapachów i dóbr luksusowych, ale również do wszystkich tych, którzy chcieliby poznać rozwój tej dziedziny mody. Trzon ekspozycji stanowiły naczynia i flakony na perfumy wykonane z różnych materiałów (szkło, kryształ, porcelana, metal, srebro, masa perłowa, bursztyn, malachit, kamienie półszlachetne, tworzywa sztuczne, itp.), w różnych okresach historycznych i stylach (np. biedermeier, neorokoko, secesja, art deco).

Chińska Terakotowa Armia Cesarza Qin

Muzeum Śląska Opolskiego oraz Politechnika Opolska zapraszają na niezwykłą wystawę replik chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin, znajdującej się od 1987 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na wystawie prezentowano kopie figur wojów, wykonanych z wypalonej gliny, odzwierciedlające posągi pochodzące z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di (łącznie ok. 80 eksponatów). Oryginalna Armia Terakotowa to około 8 tysięcy figur zakopanych razem z cesarzem w 210r. p.n.e., która miała strzec władcę. Zostały one znalezione w 1974 roku przez rolników kopiących studnię.

Jacek Sempoliński - malarstwo

Wystawa malarstwa Jacka Sempolińskiego była ósmą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu prezentowana była twórczość Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007) i Jerzego Panka (2008). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego

Prezentowana wystawa miała na celu ukazanie Azji Środkowej – odległej nam geograficznie i w czasie, jak i osoby Leona Barszczewskiego (ur.1849, zm.1910) – pułkownika służby topograficznej garnizonu armii rosyjskiej w Samarkandzie, jednego z najbardziej aktywnych podróżników polskich o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach naukowych; geologia, glacjologia, topografia, etnografia narodów Azji.