
Mały Rynek
WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH DOTYCZĄCYCH PROJEKTU ARCHITEKTONICZNEGO NA REALIZACJĘ ZAGOSPODAROWANIA MAŁEGO RYNKU WRAZ Z TERENAMI PRZYLEGŁYMI W OPOLU
Mały Rynek
WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH DOTYCZĄCYCH PROJEKTU ARCHITEKTONICZNEGO NA REALIZACJĘ ZAGOSPODAROWANIA MAŁEGO RYNKU WRAZ Z TERENAMI PRZYLEGŁYMI W OPOLU
Świat toruńskiego piernika
Wystawa "opowiada" o rzemiośle piernikarskim oraz o fenomenie i kolejnych etapach wypieku toruńskiego piernika. Głównym elementem ekspozycji jest stylizowana koga - dominujący w średniowieczu na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego żaglowiec handlowy Hanzy, którym z zamorskich krain przywożono przyprawy, niezbędny składnik piernikowego ciasta. Wnętrze kogi wypełniają eksponaty związane z historią i wyrobem piernika: dekoracyjne, drewniane formy służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, pamiątki cechowe, naczynia miedziane, cynowe i drewniane oraz dawne reklamy i sprzęty należące do wyposażenia sklepów cukierniczych. Pośród wonnych przypraw korzennych, skrzyń kupieckich, worków z mąką i dzbanów z miodem zobaczyć będzie można kupca, piernikarza i handlarkę pierników.
Stanisław Szczepański. Malarstwo
Wystawa malarstwa Stanisława Szczepańskiego jest piątą wystawą z cyklu "W kręgu Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu prezentowaliśmy twórczość Hanny Rudzkiej-Cybisowej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Piotra Potworowskiego, Zygmunta Waliszewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Artura Nachta-Samborskiego z depozytu rodziny artysty złożonego w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
Zanim odejdziesz Fotografie Matthiasa Bulanga
Wystawa przedstawia kulturę Serbów Łużyckich, zamieszkujących tereny wschodnich Niemiec.
Fides, Spes, Amor…
Międzynarodowa grupa RAR powstała późną jesienią 2003 roku jako porozumienie trzech artystów urodzonych na Śląsku : Romana Nygi, Arne-Bernd Rhauego i Romualda Jeziorowskiego w jednej z ostrawskich piwiarni.
Odbity w szybach ucichły Lwów…
Lwów na starej fotografii ze zbiorów Adama Dobosza Prezentowane zdjęcia to głównie odbitki ze szklanych klisz o wymiarach 13×18 cm, 18×24 cm, 30×40 cm. Autorstwa większości z nich nie ustalono.
Nature morte. Edward Szczapow
Malarstwo Edwarda Szczapowa charakteryzuje się lekkością kreski, sugestywnością barw i formy oraz przemyślaną kompozycją. Malarz odtwarza rzeczywistość, a jednocześnie sugeruje, szuka nowych form w przestrzeni obrazu. Najróżniejsze przedmioty tworzące klasyczne martwe natury przetworzone w dyskretny sposób kierują uwagę widza na ukryty wymiar malarskiego zdarzenia.
Beata Wewiórka. Malarstwo
Beata Wewiórka zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, tak bowiem dalece upraszcza, odrealnia i umuzycznia swoje kompozycje, że stają się one oderwane od rzeczywistości. W jej twórczości warstwa ilustracyjna nie jest ważna. Obrazy buduje nie wprost, a poprzez odwołanie do swoistych środków wyrazu: rytm, kontrast, walor. Istotną rolę odgrywa w nich barwa, która tworzy nastrój. Wielokrotnie tematem jej kompozycji są pory roku, a natchnienie czerpie z rodzimego pejzażu, ale przede wszystkim oddaje się we władanie wyobraźni i fantazji.
Fotografia Andrzeja Jerzego Lecha
Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego (WSSiP w Łodzi) ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.
Od secesji do modernizmu
Szkło z huty "Josephine" w Szklarskiej Porębie na Śląsku. Wystawa czasowa "Od secesji do modernizmu 1900-1950" ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentuje ponad 200 unikatowych obiektów ze szkła, pochodzących z huty "Josephine" w Szklarskiej Porębie na Śląsku. Obiekty te pozyskano do zbiorów w 1995 roku z przekazu z wzorcowni huty w Piechowicach. Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie perfekcyjnie wykonane obiekty unikatowe, jak również zastawy stołowe, czy liczne remery, bole do ponczu, patery i bomboniery.
Artystki (o)polskie
Wystawa Artystki (o)polskie ma za zadanie pokazać udział kobiet w tworzeniu i działalności opolskiego środowiska plastycznego. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku postanowień jałtańskich, a co za tym idzie zmiany przynależności państwowej Opola, w mieście nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. Od podstaw zaczęły kształtować się polskie środowiska twórcze, w tym także plastyczne. Kobiety, choć były w nim od początku, stanowiły jednak wyraźną mniejszość i "przeważnie" wykazywały mniejszą aktywność. Wydaje się, że stan taki odzwierciedlał sytuację ogólnopolską.
Zwierzę polityczne, rysunki Andrzeja Czyczyły
Tytuł wystawy - "Zwierzę polityczne" nawiązuje do prac, które dotykają kłótni i anomalii na naszej scenie politycznej.
Barbara Jonscher. Malarstwo
Wystawa malarstwa Barbary Jonscher jest dziewiątą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy jednak prezentowana jest twórczość kobiety-artystki. Poprzednio w tymże cyklu przedstawialiśmy prace Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007), Jerzego Panka (2008) i Jacka Sempolińskiego (2009). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.
Cel podróży: Śląsk
W Muzeum Śląska Opolskiego zwiedzać można wystawę czasową „Cel podróży: Śląsk/ Reiseziel: Schlesien”, która przygotowana została przez Muzeum Śląskie w Görlitz. Współorganizatorem i partnerem strategicznym wystawy jest Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Ekspozycja jest wyborem najatrakcyjniejszych celów podróży w regionie, informuje o rozwoju turystyki na Śląsku od końca XVIII wieku i jednocześnie przedstawia Śląsk jako cel zawsze godny podróży. Oprawa wystawy ma formułę dwujęzyczną: polską i niemiecką.
Znaszli ten kraj…
Fotografie Włoch z drugiej połowy XIX wieku
Zabawy z nauką
Interaktywna wystawa "Zabawy z nauką" przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ekspozycja składa się z modeli, na których każdy może samodzielnie wykonać proste doświadczenia, bawiąc się i ucząc jednocześnie.
Drukarskie techniki zdobienia papieru
Wystawa w większej części oparta jest o materiał zgromadzony przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Koncepcję opracowała Teresa Windyka z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
W 90. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku
Plebiscyt górnośląski miał wielki wpływ na określenie zachodniej granicy odrodzonego po 123 latach państwa polskiego. Wystawa przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego we współpracy z Zarządem Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Filatelistów ma na celu uświetnienie 90. rocznicy tego wydarzenia.