Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Wystawy czasowe


Filtruj
Resetuj filtr

Świat toruńskiego piernika

Wystawa "opowiada" o rzemiośle piernikarskim oraz o fenomenie i kolejnych etapach wypieku toruńskiego piernika. Głównym elementem ekspozycji jest stylizowana koga - dominujący w średniowieczu na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego żaglowiec handlowy Hanzy, którym z zamorskich krain przywożono przyprawy, niezbędny składnik piernikowego ciasta. Wnętrze kogi wypełniają eksponaty związane z historią i wyrobem piernika: dekoracyjne, drewniane formy służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, pamiątki cechowe, naczynia miedziane, cynowe i drewniane oraz dawne reklamy i sprzęty należące do wyposażenia sklepów cukierniczych. Pośród wonnych przypraw korzennych, skrzyń kupieckich, worków z mąką i dzbanów z miodem zobaczyć będzie można kupca, piernikarza i handlarkę pierników.

Zobacz

Stanisław Szczepański. Malarstwo

Wystawa malarstwa Stanisława Szczepańskiego jest piątą wystawą z cyklu "W kręgu Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu prezentowaliśmy twórczość Hanny Rudzkiej-Cybisowej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Piotra Potworowskiego, Zygmunta Waliszewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Artura Nachta-Samborskiego z depozytu rodziny artysty złożonego w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Zobacz

Beata Wewiórka. Malarstwo

Beata Wewiórka zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, tak bowiem dalece upraszcza, odrealnia i umuzycznia swoje kompozycje, że stają się one oderwane od rzeczywistości. W jej twórczości warstwa ilustracyjna nie jest ważna. Obrazy buduje nie wprost, a poprzez odwołanie do swoistych środków wyrazu: rytm, kontrast, walor. Istotną rolę odgrywa w nich barwa, która tworzy nastrój. Wielokrotnie tematem jej kompozycji są pory roku, a natchnienie czerpie z rodzimego pejzażu, ale przede wszystkim oddaje się we władanie wyobraźni i fantazji.

Zobacz

Fotografia Andrzeja Jerzego Lecha

Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego (WSSiP w Łodzi) ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.

Zobacz

Od secesji do modernizmu

Szkło z huty "Josephine" w Szklarskiej Porębie na Śląsku. Wystawa czasowa "Od secesji do modernizmu 1900-1950" ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentuje ponad 200 unikatowych obiektów ze szkła, pochodzących z huty "Josephine" w Szklarskiej Porębie na Śląsku. Obiekty te pozyskano do zbiorów w 1995 roku z przekazu z wzorcowni huty w Piechowicach. Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie perfekcyjnie wykonane obiekty unikatowe, jak również zastawy stołowe, czy liczne remery, bole do ponczu, patery i bomboniery.

Zobacz

Artystki (o)polskie

Wystawa Artystki (o)polskie ma za zadanie pokazać udział kobiet w tworzeniu i działalności opolskiego środowiska plastycznego. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku postanowień jałtańskich, a co za tym idzie zmiany przynależności państwowej Opola, w mieście nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. Od podstaw zaczęły kształtować się polskie środowiska twórcze, w tym także plastyczne. Kobiety, choć były w nim od początku, stanowiły jednak wyraźną mniejszość i "przeważnie" wykazywały mniejszą aktywność. Wydaje się, że stan taki odzwierciedlał sytuację ogólnopolską.

Zobacz

Barbara Jonscher. Malarstwo

Wystawa malarstwa Barbary Jonscher jest dziewiątą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy jednak prezentowana jest twórczość kobiety-artystki. Poprzednio w tymże cyklu przedstawialiśmy prace Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007), Jerzego Panka (2008) i Jacka Sempolińskiego (2009). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Zobacz

Cel podróży: Śląsk

W Muzeum Śląska Opolskiego zwiedzać można wystawę czasową „Cel podróży: Śląsk/ Reiseziel: Schlesien”, która przygotowana została przez Muzeum Śląskie w Görlitz. Współorganizatorem i partnerem strategicznym wystawy jest Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Ekspozycja jest wyborem najatrakcyjniejszych celów podróży w regionie, informuje o rozwoju turystyki na Śląsku od końca XVIII wieku i jednocześnie przedstawia Śląsk jako cel zawsze godny podróży. Oprawa wystawy ma formułę dwujęzyczną: polską i niemiecką.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.