Wystawy czasowe

Filtruj
Resetuj filtr

Świat toruńskiego piernika

Wystawa "opowiada" o rzemiośle piernikarskim oraz o fenomenie i kolejnych etapach wypieku toruńskiego piernika. Głównym elementem ekspozycji jest stylizowana koga - dominujący w średniowieczu na akwenach Morza Bałtyckiego i Północnego żaglowiec handlowy Hanzy, którym z zamorskich krain przywożono przyprawy, niezbędny składnik piernikowego ciasta. Wnętrze kogi wypełniają eksponaty związane z historią i wyrobem piernika: dekoracyjne, drewniane formy służące do odciskania ciasta przed wypiekiem, pamiątki cechowe, naczynia miedziane, cynowe i drewniane oraz dawne reklamy i sprzęty należące do wyposażenia sklepów cukierniczych. Pośród wonnych przypraw korzennych, skrzyń kupieckich, worków z mąką i dzbanów z miodem zobaczyć będzie można kupca, piernikarza i handlarkę pierników.

Stanisław Szczepański. Malarstwo

Wystawa malarstwa Stanisława Szczepańskiego jest piątą wystawą z cyklu "W kręgu Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu prezentowaliśmy twórczość Hanny Rudzkiej-Cybisowej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Piotra Potworowskiego, Zygmunta Waliszewskiego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Artura Nachta-Samborskiego z depozytu rodziny artysty złożonego w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Beata Wewiórka. Malarstwo

Beata Wewiórka zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, tak bowiem dalece upraszcza, odrealnia i umuzycznia swoje kompozycje, że stają się one oderwane od rzeczywistości. W jej twórczości warstwa ilustracyjna nie jest ważna. Obrazy buduje nie wprost, a poprzez odwołanie do swoistych środków wyrazu: rytm, kontrast, walor. Istotną rolę odgrywa w nich barwa, która tworzy nastrój. Wielokrotnie tematem jej kompozycji są pory roku, a natchnienie czerpie z rodzimego pejzażu, ale przede wszystkim oddaje się we władanie wyobraźni i fantazji.

Fotografia Andrzeja Jerzego Lecha

Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego (WSSiP w Łodzi) ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.

Od secesji do modernizmu

Szkło z huty "Josephine" w Szklarskiej Porębie na Śląsku. Wystawa czasowa "Od secesji do modernizmu 1900-1950" ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentuje ponad 200 unikatowych obiektów ze szkła, pochodzących z huty "Josephine" w Szklarskiej Porębie na Śląsku. Obiekty te pozyskano do zbiorów w 1995 roku z przekazu z wzorcowni huty w Piechowicach. Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie perfekcyjnie wykonane obiekty unikatowe, jak również zastawy stołowe, czy liczne remery, bole do ponczu, patery i bomboniery.

Artystki (o)polskie

Wystawa Artystki (o)polskie ma za zadanie pokazać udział kobiet w tworzeniu i działalności opolskiego środowiska plastycznego. Po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku postanowień jałtańskich, a co za tym idzie zmiany przynależności państwowej Opola, w mieście nastąpiła niemal całkowita wymiana ludności. Od podstaw zaczęły kształtować się polskie środowiska twórcze, w tym także plastyczne. Kobiety, choć były w nim od początku, stanowiły jednak wyraźną mniejszość i "przeważnie" wykazywały mniejszą aktywność. Wydaje się, że stan taki odzwierciedlał sytuację ogólnopolską.

Barbara Jonscher. Malarstwo

Wystawa malarstwa Barbary Jonscher jest dziewiątą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy jednak prezentowana jest twórczość kobiety-artystki. Poprzednio w tymże cyklu przedstawialiśmy prace Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007), Jerzego Panka (2008) i Jacka Sempolińskiego (2009). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Cel podróży: Śląsk

W Muzeum Śląska Opolskiego zwiedzać można wystawę czasową „Cel podróży: Śląsk/ Reiseziel: Schlesien”, która przygotowana została przez Muzeum Śląskie w Görlitz. Współorganizatorem i partnerem strategicznym wystawy jest Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Ekspozycja jest wyborem najatrakcyjniejszych celów podróży w regionie, informuje o rozwoju turystyki na Śląsku od końca XVIII wieku i jednocześnie przedstawia Śląsk jako cel zawsze godny podróży. Oprawa wystawy ma formułę dwujęzyczną: polską i niemiecką.