Wycieczka rowerowa "Szlakiem cementowego dziedzictwa"

16 czerwca 2023 Wydarzenie
Serdecznie zapraszamy na wycieczkę rowerową po interesujących zakamarkach naszego miasta, w trakcie której będziemy mogli poznać ciekawe miejsca i zabytki związane z cementowym przemysłem - częścią naszego dziedzictwa. Wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta". Udział w wycieczce bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja telefoniczna. Podczas wycieczki zadbamy o odpowiednie tempo, dostosujemy je do umiejętności uczestników - tak, by każdy mógł wziąć udział i skorzystać z niezapomnianej przygody.

Wycieczka rowerowa, wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej

17 czerwca 2023 r. Muzeum Śląska Opolskiego organizuje wycieczkę rowerową mającą przybliżyć historię opolskich cementowni. Przejażdżkę rozpoczynamy o godz. 9.00 spod Muzeum Śląska Opolskiego, skąd wyruszymy do cementowni Odra. Na miejscu poznamy kamieniołom Odra I ze ścieżką edukacyjną, która pokazuje walory geologiczno-paleontologiczne oraz przyrodnicze tego regionu, zwiedzimy też Cementownię Opola S.A. Stąd udamy się w kierunku dawnych cementowni Silesia i Frauendorf (Wróblin) wcześniej mijając kopalnie wapienia i margli kredowych Odra II. Następnie pojedziemy ścieżką rowerową przy obwodnicy Opola do dzielnicy Malinka gdzie odpoczniemy przy tężniach solankowych. Stąd udamy się do kamionki Piast. Ostatnim etapem wycieczki będzie przejazd wzdłuż dawnej cementowni Bolko w kierunku wyspy Pasieka, gdzie obejrzymy popiersie bogini Junony. Rajd zakończymy w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie każdy z uczestników otrzyma drobny upominek.

Trasa liczy około 35 kilometrów. Zapewniamy posiłek. Planowany powrót godz. 14.00.

Obowiązuje rezerwacja telefoniczna: Kasa muzeum tel. 77 443 17 54 (w godz. pracy głównego gmachu). Wyjątkowo w dniach 13.06 - 14.06.2023 REZERWACJA tel. pod nr tel. 77 44 31 761

Wycieczka koordynowana przez przewodników.

Prosimy o zabranie rowerów, kasków i kamizelek odblaskowych. Nie zapominajcie o dobrym humorze ;)

Wycieczka realizowana w ramach licznych wydarzeń, towarzyszących wystawie czasowej "Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta"

-------------------------------------------------------------

Termin: 17.06.2023, godz. 9:00

Wiek: bez ograniczeń wiekowych. Osoby nieletnie pod opieką rodzica, pełnoletniego opiekuna

Liczba uczestników: 30 os.

Rezerwacja telefoniczna: Kasa muzeum tel. 77 443 17 54 (w godz. pracy głównego gmachu). Wyjątkowo w dniach 13.06 - 14.06.2023 REZERWACJA tel. po nr tel. 77 44 31 761

Miejsce zbiórki: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7, przed wejściem głównym, zatoczka przy schodach prowadzących do Muzeum i kościoła "na Górce"

Trasa: ok. 35 km

Udział bezpłatny

Zakończenie: ok. godz. 14:00 przy MŚO

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz