Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta

17 listopada 2022
Jakie znaczenie dla Opola miało powstanie tu na przestrzeni kilkudziesięciu lat dziewięciu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnych cementowni? Czy historia przemysłu cementowego wymaga wyeksponowania i opowiedzenia w przestrzeni miasta, czy w obiekcie muzealnym? Co mieszkańcy (ale też nasi goście) wiedzą na temat historii industrialnej Opola? To pytania pojawiające się w dyskusjach nad historią Opola drugiej połowy XIX i XX wieku, które skłoniły nas do refleksji i poszukiwania odpowiedzi w formie przygotowania wystawy czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
post_640x960_cementownie_v2 post_640x960_cementownie_v2

Plakat do wystawy Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta
Dziedzictwo przemysłowe

Prezentacja dziedzictwa przemysłowego jest trudnym wyzwaniem, jest to zasób materialny najsłabiej rozpoznany i rzadko podlegający ochronie. W Opolu część cementowni została całkowicie zburzona, obiekty niektórych są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców, produkcją cementu, zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Sytuacja ta wpisuje się dokładnie w konkluzje określone przez jednostki zajmujące się ochroną dziedzictwa przemysłowego Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS i Międzynarodowy Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH, że: Dziedzictwo przemysłowe jest niezwykle podatne na zniszczenie, często jest zagrożone, tracone z powodu braku świadomości i właściwej oceny jego znaczenia, braku należytej dokumentacji lub ochrony, ale także w następstwie zmieniających się trendów ekonomicznych, negatywnego postrzegania rozwiązań dotyczących ochrony środowiska lub po prostu na skutek znacznych rozmiarów i złożoności obiektów .

Cementownia Odra i Górażdże

Jako muzealnicy nie zmienimy trendów ekonomicznych, mamy świadomość, że dwie działające opolskie cementownie: Odra w Opolu i Górażdże w Choruli dostosowują swoje obiekty i technologie do aktualnych procesów produkcyjnych i wymagań ochrony środowiska, ale wspólnie z nimi oraz z samorządami możemy włączyć się w Europejską Strategię Promocji Dziedzictwa Przemysłowego  i zaprezentować wartości przemysłu cementowego, a tym samym przyczynić się do zmiany wiedzy i świadomości Opolan na temat znaczenia cementowni dla rozwoju gospodarczego, urbanistycznego i społecznego Opola i okolic oraz zaakceptowania, że jest to nasz unikalny wyróżnik, który odpowiednio wyeksponowany i wypromowany może przyczynić się do budowania tożsamości mieszkańców oraz wiele wnieść do rozwoju lokalnego i regionalnego.

Dziękujemy

Serdecznie dziękuję naszym partnerom: Archiwum Państwowemu w Opolu i Cementowni Odra za współpracę i wszelką pomoc merytoryczną, prywatnym darczyńcom, którzy wzbogacili nasze zbiory i wiedzę o opolskich cementowniach, a także naszym donatorom Samorządowi Województwa Opolskiego oraz Cementowni Odra i Cementowni Górażdże. Dziękuję serdecznie zespołowi muzealników pracujących nad wystawą „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, szczególnie pani dr Bognie Szafraniec – kuratorce wystawy, która moje koncepcje wypełniła treścią. Zapraszam do obejrzenia ekspozycji oraz do udziału w planowych wydarzeniach i działaniach edukacyjnych związanych z historią opolskich cementowni.
Iwona Solisz Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Logo wystawyMiejsce: Gmach główny, I piętro, Sala wystaw czasowych

Kuratorka: Bogna Szafraniec

Koncepcja: Iwona Solisz