

Dziedzictwo przemysłowe
Prezentacja dziedzictwa przemysłowego jest trudnym wyzwaniem, jest to zasób materialny najsłabiej rozpoznany i rzadko podlegający ochronie. W Opolu część cementowni została całkowicie zburzona, obiekty niektórych są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców, produkcją cementu, zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Sytuacja ta wpisuje się dokładnie w konkluzje określone przez jednostki zajmujące się ochroną dziedzictwa przemysłowego Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS i Międzynarodowy Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH, że: Dziedzictwo przemysłowe jest niezwykle podatne na zniszczenie, często jest zagrożone, tracone z powodu braku świadomości i właściwej oceny jego znaczenia, braku należytej dokumentacji lub ochrony, ale także w następstwie zmieniających się trendów ekonomicznych, negatywnego postrzegania rozwiązań dotyczących ochrony środowiska lub po prostu na skutek znacznych rozmiarów i złożoności obiektów .
Film: Sławomir Mielnik
Cementownia Odra i Górażdże
Jako muzealnicy nie zmienimy trendów ekonomicznych, mamy świadomość, że dwie działające opolskie cementownie: Odra w Opolu i Górażdże w Choruli dostosowują swoje obiekty i technologie do aktualnych procesów produkcyjnych i wymagań ochrony środowiska, ale wspólnie z nimi oraz z samorządami możemy włączyć się w Europejską Strategię Promocji Dziedzictwa Przemysłowego i zaprezentować wartości przemysłu cementowego, a tym samym przyczynić się do zmiany wiedzy i świadomości Opolan na temat znaczenia cementowni dla rozwoju gospodarczego, urbanistycznego i społecznego Opola i okolic oraz zaakceptowania, że jest to nasz unikalny wyróżnik, który odpowiednio wyeksponowany i wypromowany może przyczynić się do budowania tożsamości mieszkańców oraz wiele wnieść do rozwoju lokalnego i regionalnego.
Dziękujemy
Wydarzenia towarzyszące:
- Konferencja naukowa "Utracone dziedzictwo zachowana pamięć", KLIKNIJ i dowiedz się więcej...
- Oprowadzanie kuratorski po wystawie. Harmonogram; KLIKNIJ i dowiedz się więcej...
Serdecznie dziękuję naszym partnerom: Archiwum Państwowemu w Opolu i Cementowni Odra za współpracę i wszelką pomoc merytoryczną, prywatnym darczyńcom, którzy wzbogacili nasze zbiory i wiedzę o opolskich cementowniach, a także naszym donatorom Samorządowi Województwa Opolskiego oraz Cementowni Odra i Cementowni Górażdże. Dziękuję serdecznie zespołowi muzealników pracujących nad wystawą „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, szczególnie pani dr Bognie Szafraniec – kuratorce wystawy, która moje koncepcje wypełniła treścią. Zapraszam do obejrzenia ekspozycji oraz do udziału w planowych wydarzeniach i działaniach edukacyjnych związanych z historią opolskich cementowni.
Iwona Solisz Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Miejsce: Gmach główny, I piętro, Sala wystaw czasowych
Kuratorka wystawy: Bogna Szafraniec
Koncepcja wystawy: Iwona Solisz
Współpraca merytoryczna: Archiwum Państwowe w Opolu
Projekt: Biuro 87a Architekci, Branding Studio Kolorama
Współfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego
Sponsorzy: Cementownia Odra, Cementownia Górażdże
Ceny biletów wstępu:
bilet normalny: 8 zł
bilet ulgowy: 5 zł
informator: 10 zł - dostępny w kasie Muzeum
----
Drodzy Państwo,
Bardzo dziękujemy, że tak licznie odwiedzacie naszą wystawę czasową „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Wielu z Was to byli lub obecni pracownicy cementowni, dzieci tych osób lub sąsiedzi działających nie tak dawno zakładów. Często macie w swoich domach zdjęcia, dokumenty, pamiątki oraz – co równie cenne – wspomnienia. Chcielibyśmy zachęcić Was do podzielenia się z nami wiedzą o opolskich cementowniach, ludziach z nimi związanymi oraz materiałami, które – choćby w kopii – powinny znaleźć się w muzeum.
Bardzo chętnie porozmawiamy z Wami na oprowadzaniach kuratorskich, które organizujemy cyklicznie albo napiszcie do nas lub zadzwońcie (b.szafraniec@muzeum.opole.pl, tel. 77 44 31 755).
----
Załączniki