Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta

17 listopada 2022
Jakie znaczenie dla Opola miało powstanie tu na przestrzeni kilkudziesięciu lat dziewięciu cementowni? Jakie wartości ma zachowany jeszcze zasób materialny dawnych cementowni? Czy historia przemysłu cementowego wymaga wyeksponowania i opowiedzenia w przestrzeni miasta, czy w obiekcie muzealnym? Co mieszkańcy (ale też nasi goście) wiedzą na temat historii industrialnej Opola? To pytania pojawiające się w dyskusjach nad historią Opola drugiej połowy XIX i XX wieku, które skłoniły nas do refleksji i poszukiwania odpowiedzi w formie przygotowania wystawy czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”.
post_640x960_cementownie_v2 post_640x960_cementownie_v2

Dziedzictwo przemysłowe
Prezentacja dziedzictwa przemysłowego jest trudnym wyzwaniem, jest to zasób materialny najsłabiej rozpoznany i rzadko podlegający ochronie. W Opolu część cementowni została całkowicie zburzona, obiekty niektórych są zaadaptowane na inne cele lub stoją puste – od lat bez wyposażenia i przedmiotów związanych z przetwarzaniem surowców, produkcją cementu, zachowało się stosunkowo niewiele dokumentów, planów i innych pamiątek. Odchodzą także ludzie, którzy pamiętają działalność cementowni opolskich w drugiej połowie XX wieku. Sytuacja ta wpisuje się dokładnie w konkluzje określone przez jednostki zajmujące się ochroną dziedzictwa przemysłowego Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych ICOMOS i Międzynarodowy Komitet Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH, że: Dziedzictwo przemysłowe jest niezwykle podatne na zniszczenie, często jest zagrożone, tracone z powodu braku świadomości i właściwej oceny jego znaczenia, braku należytej dokumentacji lub ochrony, ale także w następstwie zmieniających się trendów ekonomicznych, negatywnego postrzegania rozwiązań dotyczących ochrony środowiska lub po prostu na skutek znacznych rozmiarów i złożoności obiektów .

Film: Sławomir Mielnik

Cementownia Odra i Górażdże

Jako muzealnicy nie zmienimy trendów ekonomicznych, mamy świadomość, że dwie działające opolskie cementownie: Odra w Opolu i Górażdże w Choruli dostosowują swoje obiekty i technologie do aktualnych procesów produkcyjnych i wymagań ochrony środowiska, ale wspólnie z nimi oraz z samorządami możemy włączyć się w Europejską Strategię Promocji Dziedzictwa Przemysłowego  i zaprezentować wartości przemysłu cementowego, a tym samym przyczynić się do zmiany wiedzy i świadomości Opolan na temat znaczenia cementowni dla rozwoju gospodarczego, urbanistycznego i społecznego Opola i okolic oraz zaakceptowania, że jest to nasz unikalny wyróżnik, który odpowiednio wyeksponowany i wypromowany może przyczynić się do budowania tożsamości mieszkańców oraz wiele wnieść do rozwoju lokalnego i regionalnego.

Dziękujemy

Wydarzenia towarzyszące:
logo konferencji naukowej
-
Konferencja naukowa "Utracone dziedzictwo zachowana pamięć", KLIKNIJ i dowiedz się więcej...


logo zajęć edukacyjnych towarzyszących wystawie czasowej
- Zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie, dla grup zorganizowanych (przedszkolnych i szkolnych); KLIKNIJ i dowiedz się więcej...


logo wydarzenie oprowadzanie kuratorskie w tle zdjęcia z sali wystawienniczej
 - Oprowadzanie kuratorski po wystawie. Harmonogram; KLIKNIJ i dowiedz się więcej...


Serdecznie dziękuję naszym partnerom: Archiwum Państwowemu w Opolu i Cementowni Odra za współpracę i wszelką pomoc merytoryczną, prywatnym darczyńcom, którzy wzbogacili nasze zbiory i wiedzę o opolskich cementowniach, a także naszym donatorom Samorządowi Województwa Opolskiego oraz Cementowni Odra i Cementowni Górażdże. Dziękuję serdecznie zespołowi muzealników pracujących nad wystawą „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, szczególnie pani dr Bognie Szafraniec – kuratorce wystawy, która moje koncepcje wypełniła treścią. Zapraszam do obejrzenia ekspozycji oraz do udziału w planowych wydarzeniach i działaniach edukacyjnych związanych z historią opolskich cementowni.                                        
Iwona Solisz Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu


Logo wystawyMiejsce: Gmach główny, I piętro, Sala wystaw czasowych

Kuratorka: Bogna Szafraniec

Koncepcja: Iwona Solisz

Współpraca merytoryczna: Archiwum Państwowe w Opolu

Projekt: Biuro 87a Architekci, Branding Studio Kolorama

Współfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego
Sponsorzy: Cementownia Odra, Cementownia Górażdże


Ceny biletów wstępu: 
bilet normalny: 8 zł
bilet ulgowy: 5 zł 
informator: 10 zł - dostępny w kasie Muzeum

----
Drodzy Państwo,
Bardzo dziękujemy, że tak licznie odwiedzacie naszą wystawę czasową „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. Wielu z Was to byli lub obecni pracownicy cementowni, dzieci tych osób lub sąsiedzi działających nie tak dawno zakładów. Często macie w swoich domach zdjęcia, dokumenty, pamiątki oraz – co równie cenne – wspomnienia. Chcielibyśmy zachęcić Was do podzielenia się z nami wiedzą o opolskich cementowniach, ludziach z nimi związanymi oraz materiałami, które – choćby w kopii – powinny znaleźć się w muzeum.

Bardzo chętnie porozmawiamy z Wami na oprowadzaniach kuratorskich, które organizujemy cyklicznie albo napiszcie do nas lub zadzwońcie (b.szafraniec@muzeum.opole.pl, tel. 77 44 31 755).

----

 

logotypy partnerów



Załączniki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.