Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Kultura w sieci

Cel zadania, jakim było stworzenie nowoczesnej strony internetowej dla Muzeum Śląska Opolskiego i jego oddziału Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, został zrealizowany w wyniku zadania. Dzięki temu Muzeum Śląska Opolskiego może nie tylko informować o swojej działalności odbiorców poprzez stronę internetową, ale także strona ta pozwoliła na interakcję z użytkownikiem oraz daje mu możliwość skorzystania z interesujących form prezentacji naszego lokalnego dziedzictwa Śląska Opolskiego.

Nowa strona internetowa Muzeum jest nowoczesna pod względem wizualnym i dostosowana do aktualnych potrzeb odbiorców. Przede wszystkim jest ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, co jest wymogiem względem instytucji określonym w Ustawie o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. poz. 848 z dnia 04.04.2019r.), co zarazem był jednym z trzech głównych celów stworzenia całkiem nowej strony internetowej.

Przekształcenie strony internetowej, z aktualnie czysto informacyjnej i zawierającej bardzo ubogą część interaktywną, w platformę skierowaną na dużą interakcję z użytkownikiem również znalazło odzwierciedlenie w nowej odłonie Muzeum Śląska Opolskiego w sieci. Dotychczas bowim poza tekstami oraz zdjęciami na stronie internetowej brakowało przede wszystkim możliwości ciekawszej formy zapoznawania się z instytucją przez obiorców w formie np. wirtualnego zwiedzania, które w przypadku niemożliwości odwiedzenia osobiście pozwala  zapoznać się w tej formie z ekspozycjami muzeum. Dzięki projektowi nasze muzeum zyskało możliwość zaprezentowania swoich ekspozycji on-line w formie wirtualnego zwiedzania. Dodatkowo na aktualnej stronie internetowej wprowadzono elementy interakcyjne w postaci gier czy quizów, których wykorzystanie zachęca nowych użytkowników, w tym grupy młodsze wiekowo do odwiedzania naszej strony.

Ostatnim elementem, który dotychczas był  dużą niedogodnością przy pracy z poprzednią stroną muzealną było jej całkowite niedostosowanie do przeglądania jej z urządzeń mobilnych, co przy aktualnym charakterze wykorzystywania takich urządzeń jest koniecznością w dzisiejszym świecie. Również  to zostało zmienione w wyniku realizacji zadania.

Dzięki ogromnemu wsparciu, jakim było uzyskanie środków rządowych na realizację naszego zadania udało nam się zrealizować nasze cele, a także osiągnąć zamierzone rezultaty, którymi są:

1) wzmocnienie uczestnictwa w kulturze odbiorców poprzez przygotowanie dla nich narzędzia odpowiadającego ich dzisiejszym oczekiwaniom, ale także potrzebom z zakresu dostępu do kultury on-line,
2) upowszechnienie dorobku kultury w formie różnego typu interakcji z użytkownikami poprzez stronę internetową muzeum,
3) zwiększenie obecności kultury w życiu społecznym poprzez wykorzystanie na stronie możliwości wirtualnego zwiedzania itp.,
4) zwiększenie korzystania z zasobów kultury i historii naszego regionu za pośrednictwem treści przekazywanych poprzez stronę internetową muzeum,
5) rozwijanie kompetencji cyfrowych odbiorców i kadr kultury za pośrednictwem strony np. poprzez prezentację filmów z wystaw itp.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.