Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono: "Wokół tułowickiej filiżanki"

10 marca 2024 Zajęcia dla osób indywidualnych
Młodzież i osoby dorosłe zapraszamy na warsztaty z cyklu "Muzeum na zielono", podczas których omawiamy tematy dotyczące kultury i sztuki, łącząc je z problemami związanymi z naturą, ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Tytuł: "Wokół tułowickiej filiżanki"
Data i godzina spotkania: 10 marca 2024 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Wstęp: 20 zł – bilety dostępne online oraz w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu.
* bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.

Liczba miejsc ograniczona.
Prowadzenie: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.


Motywem przewodnim spotkania będzie tułowicka filiżanka. Spotkanie rozpoczniemy na stałej wystawie ceramiki górnośląskiej. Przyjrzymy się różnorodności form i dekoracji filiżanek, które powstały od końca XIX wieku w dawnej fabryce porcelany Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach (niem. Tillowitz) oraz później, w tamtejszych Zakładach Porcelitu Stołowego.

W części warsztatowej przygotujemy ekologiczny wiosenny wianek na drzwi lub stół. Istotnym elementem tej kompozycji będzie... filiżanka! Oprócz materiału roślinnego, w twórczym działaniu wykorzystamy ceramiczne naczynia pozyskane z ReUżytkowni – przestrzeni stworzonej dla mieszkańców miasta Opola do bezpłatnej wymiany przedmiotów w dobrym stanie, znajdującego się w Opolu przy ul. Książąt Opolskich – którym nadamy nowe życie.

Podczas spotkań z cyklu "Muzeum na zielono" nawiązujemy do różnych aspektów związanych ze sztuką i kulturą, przyglądając się eksponatami ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Propagujemy dobre praktyki na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych dziedzinach życia. Rozmawiamy o świadomym korzystaniu z dóbr natury. Spotkania mają formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po prelekcji tworzymy, posługując się różnymi technikami plastycznymi i florystycznymi. W działaniu bazujemy na naturalnych materiałach – roślinnych, ekologicznych, pochodzących z odzysku.Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.