Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono: "Wokół tułowickiej filiżanki"

10 marca 2024 Zajęcia dla osób indywidualnych
Młodzież i osoby dorosłe zapraszamy na warsztaty z cyklu "Muzeum na zielono", podczas których omawiamy tematy dotyczące kultury i sztuki, łącząc je z problemami związanymi z naturą, ekologią i zrównoważonym rozwojem.

Tytuł: "Wokół tułowickiej filiżanki"
Data i godzina spotkania: 10 marca 2024 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Wstęp: 20 zł – bilety dostępne online oraz w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu.
* bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.

Liczba miejsc ograniczona.
Prowadzenie: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.


Motywem przewodnim spotkania będzie tułowicka filiżanka. Spotkanie rozpoczniemy na stałej wystawie ceramiki górnośląskiej. Przyjrzymy się różnorodności form i dekoracji filiżanek, które powstały od końca XIX wieku w dawnej fabryce porcelany Reinholda Schlegelmilcha w Tułowicach (niem. Tillowitz) oraz później, w tamtejszych Zakładach Porcelitu Stołowego.

W części warsztatowej przygotujemy ekologiczny wiosenny wianek na drzwi lub stół. Istotnym elementem tej kompozycji będzie... filiżanka! Oprócz materiału roślinnego, w twórczym działaniu wykorzystamy ceramiczne naczynia pozyskane z ReUżytkowni – przestrzeni stworzonej dla mieszkańców miasta Opola do bezpłatnej wymiany przedmiotów w dobrym stanie, znajdującego się w Opolu przy ul. Książąt Opolskich – którym nadamy nowe życie.

Podczas spotkań z cyklu "Muzeum na zielono" nawiązujemy do różnych aspektów związanych ze sztuką i kulturą, przyglądając się eksponatami ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Propagujemy dobre praktyki na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych dziedzinach życia. Rozmawiamy o świadomym korzystaniu z dóbr natury. Spotkania mają formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po prelekcji tworzymy, posługując się różnymi technikami plastycznymi i florystycznymi. W działaniu bazujemy na naturalnych materiałach – roślinnych, ekologicznych, pochodzących z odzysku.



Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.