ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

ze zbiorów Igora Strojeckiego

Prezentowana w dniach 15.01. – 24.03.2009 w Muzeum Śląska Opolskiego wystawa miała na celu ukazanie Azji Środkowej – odległej nam geograficznie i w czasie, jak i osoby Leona Barszczewskiego (ur.1849, zm.1910) – pułkownika służby topograficznej garnizonu armii rosyjskiej w Samarkandzie, jednego z najbardziej aktywnych podróżników polskich o niezwykle różnorodnych zainteresowaniach naukowych; geologia, glacjologia, topografia, etnografia narodów Azji. Ponad 150 skopiowanych zdjęć, wykonanych osobiście przez Barszczewskiego ukazywało piękno przyrody, architekturę, mieszkańców (w tym osobistych przyjaciół) dawnego emiratu bucharskiego i krain sąsiednich z obszaru Azji Środkowej.

Ważnym dopełnieniem wystawy fotografii były obiekty kultury materialnej ludów zamieszkujących Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, terenów będących przedmiotem badań Leona Barszczewskiego. Eksponaty przybliżające kulturę materialną wspomnianych ludów, tj. tkaniny, strój, narzędzia, ceramika ludowa, naczynia metalowe czy broń, wypożyczone były ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego oraz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Na wystawie zaprezentowana została również część spuścizny po Leonie Barszczewskim przechowywana w Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, tj. programy badań w górach Turkiestanu na pograniczu Afganistanu z lat 1894, 1896; raport o drogach do Indii z roku 1872; zapiski i teksty etnograficzne z okresu 1879-1894; notatki z zapiskami z podróży w latach 1896 – 1906; szkice marszowe z wyprawy w pasma Zerawszańskie i Hisarskie z 1896 roku; mapy sztabowe Azji Środkowej z uzupełniającymi notatkami rękopiśmiennymi, korespondencja z Rosyjskim Towarzystwem Geograficznym, którego Barszczewski był członkiem czy autobiografia. Dodatkowo zaprezentowane zostały przedmioty osobiste pamiątki tj. fragmenty epoletów carskich, kalendarzyk z 1905 roku, oryginalna szklana klisza, unikatowe zdjęcia autorskie z końca XIX wieku, rodzinne fotografie atelierowe, ze zbiorów Igora Strojeckiego, prawnuka Leona Barszczewskiego, który wraz z wystawą poleca nam myśl przewodnią życia swego pradziada: Wszystko można pokonać na świecie dobrym słowem i serdeczną prostotą, nie zaś dumą i pychą.

oprac. Małgorzata Goc

 

scenariusz wystawy Piotr Grzelak

Wystawa ze zbiorów:
Igora Strojeckiego

Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

 

Wystawa pod honorowym patronatem
Ambasady Republiki Uzbekistanu w Warszawie


Designed and supported by
ARS Group
loading