Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca - nowa wystawa czasowa

19 marca 2024 Wystawy
Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "Solenie Kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca", które odbędzie się 19 marca. Na ekspozycji będzie można podziwiać prace malarskie i rzeźbiarskie wykonane przez nieprofesjonalnego plastyka mieszkającego przez lata na Opolszczyźnie. Wystawa opowiadać będzie o życiu i codzienności mieszkańców opolskiej wsi.

Wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich Eugeniusza Marca, plastyka nieprofesjonalnego mieszkającego przez dwadzieścia lat w Szumiradzie niedaleko Olesna. Wieś widziana jego oczami to nie tylko jej mieszkańcy przy pracy i codziennych zajęciach. To ludzie ze swoimi radościami, ale też wadami i przywarami, które spersonifikowane są w sposób bardzo charakterystyczny dla twórcy. Eugeniusz Marzec ma do nich stosunek ironiczno-krytyczny, ale darzy je ogromną miłością. Wszystkie postacie otacza ściśle świat przyrody, gdzie drzewa mają twarze, a pszczoły robotnice karmią swoją królową ogromną łyżką. Ten z pozoru bajkowy świat pełen jest tematów wziętych prosto z życia - są narodziny, wesele, ale i mocno zaakcentowana problematyka społeczna, a nawet historyczna. Wszystko przeplata się z silnie obecną tematyką wierzeniową, nie tylko związaną z religią chrześcijańską - cykl obrazów z przedstawieniami Matki Bożej - ale też z mitami i legendami, tworzącymi pozamaterialną sferę życia mieszkańców wsi. Każda z prac tego autora, czy to obraz czy rzeźba, posiada kilka warstw treściowych, których rozszyfrowanie daje widzowi czystą przyjemność.

Wystawa ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Oleśnie oraz zbiorów prywatnych.

Wernisaż 19 marca 2024 r. godz. 14:00 
Główny budynek wystawienniczy 
ul. Mały Rynek 7, Opole
"Niedziela palmowa" E. Marzec

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.