Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca - nowa wystawa czasowa

19 marca 2024 Wystawy
Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. "Solenie Kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca", które odbędzie się 19 marca. Na ekspozycji będzie można podziwiać prace malarskie i rzeźbiarskie wykonane przez nieprofesjonalnego plastyka mieszkającego przez lata na Opolszczyźnie. Wystawa opowiadać będzie o życiu i codzienności mieszkańców opolskiej wsi.

Wystawa prac malarskich i rzeźbiarskich Eugeniusza Marca, plastyka nieprofesjonalnego mieszkającego przez dwadzieścia lat w Szumiradzie niedaleko Olesna. Wieś widziana jego oczami to nie tylko jej mieszkańcy przy pracy i codziennych zajęciach. To ludzie ze swoimi radościami, ale też wadami i przywarami, które spersonifikowane są w sposób bardzo charakterystyczny dla twórcy. Eugeniusz Marzec ma do nich stosunek ironiczno-krytyczny, ale darzy je ogromną miłością. Wszystkie postacie otacza ściśle świat przyrody, gdzie drzewa mają twarze, a pszczoły robotnice karmią swoją królową ogromną łyżką. Ten z pozoru bajkowy świat pełen jest tematów wziętych prosto z życia - są narodziny, wesele, ale i mocno zaakcentowana problematyka społeczna, a nawet historyczna. Wszystko przeplata się z silnie obecną tematyką wierzeniową, nie tylko związaną z religią chrześcijańską - cykl obrazów z przedstawieniami Matki Bożej - ale też z mitami i legendami, tworzącymi pozamaterialną sferę życia mieszkańców wsi. Każda z prac tego autora, czy to obraz czy rzeźba, posiada kilka warstw treściowych, których rozszyfrowanie daje widzowi czystą przyjemność.

Wystawa ze zbiorów: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego, Muzeum w Kluczborku, Muzeum w Oleśnie oraz zbiorów prywatnych.

Wernisaż 19 marca 2024 r. godz. 14:00 
Główny budynek wystawienniczy 
ul. Mały Rynek 7, Opole
"Niedziela palmowa" E. Marzec

Zobacz inne aktualności

Rodzinne poszukiwanie skarbów. Pożegnanie wakacji w muzeum

Zapraszamy na niezapomnianą rodzinną przygodę! W ostatnią sobotę sierpnia Muzeum Śląska Opolskiego organizuje w ramach zakończenia wakacji, grę terenową „Rodzinne poszukiwanie skarbów". To wyjątkowa okazja, aby wyruszyć w fascynującą podróż pełną zagadek, szyfrów i historycznych ciekawostek. Po zakończeniu gry terenowej zachęcamy do udziału w twórczych warsztatach, które będą doskonałą okazją do rozwinięcia kreatywności.

Zobacz

„Kwiaty” Jana Cybisa. Prezentacja nowego obrazu zakupionego do kolekcji Muzeum Śląska Opolskiego.

Jedna z dwóch zakupionych w lipcu tego roku prac Jana Cybisa – obraz „Kwiaty” – zostanie udostępniona publiczności w czwartek, 22 sierpnia 2024 r. Obraz wzbogaci stałą wystawę malarstwa artysty, prezentowaną w Galerii przy ul. Ozimskiej 10. Środki na zakup dzieł pozyskane zostały z programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów oraz ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.