Opolski Festiwal Fotografii

Oferta kulturalna
- Październik 2019

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 6 czerwca 2019 r.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

„W świecie lalki. Domki dla lalek z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej”

13.04.2015 – 03.06.2015

sale wystaw czasowych w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (wejście od ul. Muzealnej)

Patronat nad wystawą objął prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

logo Miasta Opola

Zabytkowe domki dla lalek są swoistymi stop-klatkami czasów, w których powstały. Stanowią zaskakująco trafne spojrzenie na świat z minionych lat. Dziś można na podstawie ich wnętrz prześledzić wiele aspektów dawnego życia. Oglądając domki zauważamy m.in. różnorodne udogodnienia w pracach domowych, a także przemiany zachodzące w gustach mieszkańców odnośnie wystroju i zdobnictwa wnętrz.

Od dziesięcioleci wiekowe domki dla lalek fascynują nie tylko mniej lub bardziej przypadkowych turystów w muzeach, ale również historyków, badaczy kultury i przemian społecznych, architektów, scenografów i kolekcjonerów oraz oczywiście dzieci. Małe i te całkiem dorosłe.

Jaka tajemnica tkwi w starych domkach dla lalek? Co sprawia, że niemal nikt nie przechodzi obok nich obojętnie? U jednych zainteresowanie wzbudza aspekt techniczny – w jaki sposób te miniaturowe repliki są zrobione, jakich użyto materiałów do ich budowy i właściwie w jaki sposób do tak małych lamp „dociągnięto równie mały prąd”?

Innych odbiorców pociąga historyczny klimat wnętrz, stroje z epoki, pieczołowicie odtworzone detale dnia codziennego – żywe dokumenty minionych czasów. Wiele osób zachwyca się artyzmem, kunsztem wykonania, pomysłowością i cierpliwością twórców tych lalczynych, filigranowych światów.

Niezależnie od powodu zaciekawienia – jedno jest pewne, domki przenoszą nas w przeszłość – do innych czasów, innych mód i gustów, sposobów życia, prowadzenia domu, spędzania wolnego czasu.  Roztaczają czar, któremu trudno się oprzeć.

Prezentowane na wystawie domki stanowią własność Anety Popiel-Machnickiej, jej przygoda z domkami dla lalek zaczęła się wraz z pojawieniem się na świecie córki, której chciała ofiarować zabawkę, jakiej nie kupi się w sklepie. Dziś  kolekcja liczy ponad 50 obiektów ­– na wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego zobaczyć będzie można niespełna 40 różnorodnych, szczegółowo wyposażonych  domków i sklepików.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC


Designed and supported by
ARS Group
loading