Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2017. Edycja jesienna”.

Wernisaż wystawy Adam Śmietański - Fotografie

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

„NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
PO PRZYSTĘPNYCH CENACH”
– ŚLĄSKA PORCELANA OD ROKU 1820 –

WYSTAWA PRZYGOTOWANA PRZEZ MUZEUM ŚLĄSKIE W GŐRLITZ
OD 3 WRZEŚNIA DO 1 LISTOPADA 2009 R.

W MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO – WEJŚCIE OD UL. MUZEALNEJ

 

„NAJWYŻSZA JAKOŚĆ PO PRZYSTĘPNYCH CENACH“ – tym hasłem reklamowała się przekonana o jakości swoich wyrobów jedna ze śląskich fabryk porcelany pod koniec XIX wieku. I rzeczywiście: producenci śląscy nie mieli powodów, aby unikać porównania z konkurencją z regionów słynących z produkcji porcelany, jakimi były Saksonia, Turyngia czy Górny Palatynat.

W latach 1820- 1945 na Śląsku działało prawie 50 firm. To tutaj znajdowały się największe i najnowocześniejsze fabryki Niemiec – firmy Carl Krister w Wałbrzychu oraz Carl Tielsch w Starym Zdroju zatrudniały ponad 1000 pracowników. Szereg ważnych innowacji technicznych został po raz pierwszy wprowadzony na Śląsku.

Różnorodne, pełne estetyki wyroby porcelanowe w stylu od neorokoka do Art deco świadczą o wysokich umiejętnościach śląskich producentów. Wystawa prezentuje wyroby porcelanowe w ich historycznym kontekście: zdobiące odświętnie nakryty stół, ustawione w funkcji reprezentatywnej w eklektycznym kredensie, wystawione na zrekonstruowanym stoisku targowym bądź w oknie wystawowym sklepu kolonialnego z ok. roku 1930.

Zaprezentowane zostaną tu po raz pierwszy wystawne egzemplarze pochodzące z prywatnych zbiorów znaczących kolekcjonerów oraz od potomków fabrykantów, a także eksponaty użyczone przez polskie muzea. Dołączona stacja komputerowa oferuje dalsze informacje jak np. spis producentów, wzorce, katalogi poszczególnych firm, zbiory Muzeum Śląskiego w Görlitz, w tym kolekcję Tette.


Designed and supported by
ARS Group
loading