Museum Selfie Day 16 stycznia 2019 r.

Zapraszamy do nas! Zrób sobie selfie z wybranym eksponatem z naszych zbiorów, opublikuj je w sieci z #museumselfieday #muzeumśląskaopolskiego i weź udział w naszym konkursie! Do zdobycia nasze gadżety!

Świat z ulicy Poprzecznej

Ruta Molin (1937-2005)
i Adolf Panitz (1936-2010)
– szkic do podwójnego portretu

ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

„NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
PO PRZYSTĘPNYCH CENACH”
– ŚLĄSKA PORCELANA OD ROKU 1820 –

WYSTAWA PRZYGOTOWANA PRZEZ MUZEUM ŚLĄSKIE W GŐRLITZ
OD 3 WRZEŚNIA DO 1 LISTOPADA 2009 R.

W MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO – WEJŚCIE OD UL. MUZEALNEJ

 

„NAJWYŻSZA JAKOŚĆ PO PRZYSTĘPNYCH CENACH“ – tym hasłem reklamowała się przekonana o jakości swoich wyrobów jedna ze śląskich fabryk porcelany pod koniec XIX wieku. I rzeczywiście: producenci śląscy nie mieli powodów, aby unikać porównania z konkurencją z regionów słynących z produkcji porcelany, jakimi były Saksonia, Turyngia czy Górny Palatynat.

W latach 1820- 1945 na Śląsku działało prawie 50 firm. To tutaj znajdowały się największe i najnowocześniejsze fabryki Niemiec – firmy Carl Krister w Wałbrzychu oraz Carl Tielsch w Starym Zdroju zatrudniały ponad 1000 pracowników. Szereg ważnych innowacji technicznych został po raz pierwszy wprowadzony na Śląsku.

Różnorodne, pełne estetyki wyroby porcelanowe w stylu od neorokoka do Art deco świadczą o wysokich umiejętnościach śląskich producentów. Wystawa prezentuje wyroby porcelanowe w ich historycznym kontekście: zdobiące odświętnie nakryty stół, ustawione w funkcji reprezentatywnej w eklektycznym kredensie, wystawione na zrekonstruowanym stoisku targowym bądź w oknie wystawowym sklepu kolonialnego z ok. roku 1930.

Zaprezentowane zostaną tu po raz pierwszy wystawne egzemplarze pochodzące z prywatnych zbiorów znaczących kolekcjonerów oraz od potomków fabrykantów, a także eksponaty użyczone przez polskie muzea. Dołączona stacja komputerowa oferuje dalsze informacje jak np. spis producentów, wzorce, katalogi poszczególnych firm, zbiory Muzeum Śląskiego w Görlitz, w tym kolekcję Tette.


Designed and supported by
ARS Group
loading