ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ JAK CYBIS?

Odniesienia do twórczości Jana Cybisa w praktyce współczesnych polskich malarzy: Roman Dziadkiewicz, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

NAGRODY MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO DLA MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIGO

Bezpłatny informator o Kamienicy czynszowej

Szanowni Państwo informujemy, że w Muzeum Śląska Opolskiego dostępny jest "Informator o Kamienicy czynszowej przy ulicy św. Wojciecha 9 w Opolu".

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

Metody badania ptasich wędrówek

wystawa czasowa

eksponowana:
od 12 czerwca do 31 grudnia 2008 r.
w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

od 3 lutego do 25 maja 2009 r.
w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
przy Małym Rynku 7 (wejście od ul.Muzealnej)

Była to wystawa prezentująca sposoby zdobywania wiedzy na temat ptasich migracji, w tym m.in.:

  • najbardziej rozpowszechnione na świecie, stosowane od ponad stu lat obrączkowanie,
  • znacznie zwiększające liczbę uzyskiwanych wiadomości powrotnych znakowanie ptaków kolorowymi obrożami, obrączkami i znaczkami skrzydłowymi,
  • badania nad kierunkiem przelotu ptaków z użyciem klatek do testów kierunkowych, wykorzystujących niezwykłe zachowanie zwane “niepokojem wędrówkowym”,
  • najbardziej zaawansowane metody z zastosowaniem nadajników satelitarnych, umożliwiających uzyskiwanie niewiarygodnie dokładnych danych na temat trasy i szybkości przelotu ptaków, ich miejsc przystankowych i zimowania.

Z wystawy można było dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo ważne dla ochrony zagrożonych gatunków ptaków jest poznanie ich zwyczajów wędrówkowych.

Atrakcją wystawy była diorama przedstawiająca fragment środowiska wodnego, na której oprócz ptaków można było zobaczyć przygotowaną do odłowu sieć ornitologiczną i pułapkę tunelową, stosowaną do chwytania ptaków wodno-błotnych. Na ekspozycji można było zobaczyć 102 dermoplasty ptaków z 80 gatunków występujących w Polsce. Dodatkowo w nastrój wystawy wprowadzał pokaz zdjęć wykonanych podczas prac obrączkarskich, wzbogacony głosami ptaków środowisk wodnych.

scenariusz i aranżacja plastyczna wystawy: Piotr Zabłocki i Michał Wolny.

plakat Metody badania ptasich wędrówek

informator Metody badania ptasich wędrówek strona 1

informator Metody badania ptasich wędrówek strona 2


Designed and supported by
ARS Group
loading