"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

„IKONY Z MOŁDOWY”

Z KOLEKCJI PETRU COSTINA

 

Organizatorzy:

  •     Ambasador Republiki Mołdowy w Polsce,
  •     Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód w Opolu,
  •     Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

O wystawie:

Ikony z kolekcji Petru Costina w przeważającej części powstały w Mołdawii (Mołdowie), ale także na Ukrainie i w innych rejonach byłego Związku Radzieckiego. O wyjątkowości kolekcji stanowi fakt, że nieobecne są w niej prawie ikony cerkiewne – doskonale odzwierciedla ona tendencje i style, które można zaobserwować wśród ikon pisanych z myślą o domowym użytku.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 ikon, które powstały w różnych warsztatach, w okresie od końca XVII do pocz. XX wieku. Wśród nich znajdziemy ikony napisane przez profesjonalnych twórców, jak i te wykonane przez mniej wprawnych artystów, doskonale dokumentujące nurt ludowej pobożności. Na ekspozycji dominują przedstawienia związane z wydarzeniami z Nowego Testamentu oraz przedstawienia świętych i osobistości religijnych kanonizowanych przez Cerkiew Prawosławną, takich jak Święty Dosoftiej, Święty Dymitr czy Święci Hierarchowie Jerzy, Jan i Wasilij. Najliczniej reprezentowany jest cykl chrystologiczny (np.Chrystus Pantokrator, Narodziny Chrystusa). Osobną grupę tematyczną stanowią różnorodne wyobrażenia Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz wizerunek Jezusa Chrystusa przedstawiany na różnorodnych ikonach: Chrystus Pantokrator, Ucieczka z Egiptu, Chrzest Pana Jezusa Chrystusa, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa i innych.

Wiele ikon naznaczonych zostało śladami dokumentującymi ich skomplikowaną niekiedy historię: od znamion prób celowego zniszczenia po smugi po świecach palonych przy tych świętych obrazach przez pokolenia pobożnych właścicieli.

Właściciel kolekcji Petru Costin pochodzi z prawosławnej rodziny z Basarabii. Jest kolekcjonerem z 40-letnim stażem, twórcą Muzeum Służby Celnej Republiki Mołdowy.

gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego,
wejście od ul. Muzealnej

 


Designed and supported by
ARS Group
loading