Mistrzowie polskiego szkła użytkowego
Złota era lat 60. i 70. XX wieku

w programie spotkanie z panią dr Barbarą Banaś (Muzeum Narodowe we Wrocławiu)

Wakacyjne wtorki

Zapraszamy dzieci na wtorkowe warsztaty wakacyjne

Światło na obraz

Lipcowe spotkanie już 6 w sobotę! Będziemy omawiać obraz Śmierć Wandy autorstwa Maksymiliana Piotrowskiego. Zapraszamy o 16.00

Oferta kulturalna
- Lipiec / Sierpień2019

Wystawa Przyrodnicza
Ptaki i ssaki siedlisk wodnych Śląska

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny 6 czerwca 2019 r.

Niecodzienna okazja w Muzeum

Muzeum Śląska Opolskiego oferuje możliwość zakupu talerza Rotor autorstwa Jana Sylwestra Drosta. Kliknij po więcej informacji.

Zapraszamy na nową ekspozycję: "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu"

ZWIEDZANIE WYSTAWY MOŻLIWE JEST JEDYNIE POD OPIEKĄ PRACOWNIKA MUZEUM.

ZAPRASZAMY DO GALERII MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO PO REMONCIE

Andrzej Jerzy Lech
Cytaty z jednej rzeczywistości
Fotografie z lat 1979-2010

wystawa z prywatnej kolekcji autora
11 sierpnia – 25 września 2011

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego (WSSiP w Łodzi) ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.

Wystawa złożona z ponad 110 fotografii prezentuje koleje okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej, Cmentarz zamknięty, 60 furek, Amsterdam, Warka, Kazanłyk…, 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912, Dziennik podróżny, aż po realizowany już XXI wieku Panoramiczny dziennik podróżny.

Andrzej Jerzy Lech studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Warto zaznaczyć, że artysta już w roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie (Niemcy).

Celem ekspozycji będzie pokazanie, że dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez A.J. Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. i 90. (między innymi tak zwanej „fotografii elementarnej” i „szkoły jeleniogórskiej”).

Ważnym składnikiem tego przedsięwzięcia jest opublikowanie specjalistycznego albumu na temat całej twórczości artysty, który zawierać będzie kilka tekstów krytycznych oraz rys biograficzny i bibliografię, w tym teksty Jerzego Buszy, Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz, Johna Wooda.

Po koniec lat 70. Andrzej Jerzy Lech zatrudniony był w Pracowni Fotograficznej Muzeum Śląska Opolskiego. Od 1989 roku artysta mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny Subiektyw – Kolekcja Wrzesińska.

Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA.

Wystawa będzie także prezentowana w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Miejskiej Bibliotece im. C.K. Norwida w Świdnicy, Galerii BWA w Jeleniej Górze oraz w Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Planujemy także pokaz podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie w 2012 roku.


Designed and supported by
ARS Group
loading