"Opolski Rocznik Muzealny" XXII

W kasie w gmachu głównym dostępny najnowszy tom periodyku - zapraszamy do lektury artykułów o naszych zbiorach, wystawach i muzealnych wydarzeniach!

2017 - ROK JANA CYBISA W WOJEWÓDZTWIE OPOLSKIM

Wybitny polski malarz, urodzony we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie.

2017 - ROKIEM ALFONSA ZGRZEBNIOKA

Sejmik Województwa Opolskiego ogłosił rok 2017 Rokiem Alfonsa Zgrzebnioka. Animatorem tych obchodów jest Muzeum Śląska Opolskiego. W 80. rocznicę śmierci Alfonsa Zgrzebnioka ps. Rakoczy 31 stycznia 2017 r. na posiedzeniu Sejmiku Województwa Opolskiego nastąpi uroczysta inauguracja obchodów.

Cecylia poznaje ważek zwyczaje

Publikacja popularnonaukowa wydana w postaci komiksu z myślą o najmłodszych mieszkańcach województwa opolskiego. W ciekawy, zabawny, a co najważniejsze zrozumiały sposób przekazuje sporą dawkę rzetelnej wiedzy i fascynujących faktów z życia ważek.

Rozszerzenie kolekcji twórców środowiska opolskiego po 1945 roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego pozyskało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie realizowane jest w ramach programu Kolekcje, priorytet Regionalne kolekcje sztuki współczesnej.

"Sztuka na peryferiach"

Publikacja dr Joanny Filipczyk "Sztuka na peryferiach. Opolskie środowisko plastyczne w latach 1945-1983" dostępna w wersji elektronicznej.

Z notatnika przyrodnika - muzealnika

Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na blog: http://dzialprzyrody.blogspot.com/

Andrzej Jerzy Lech
Cytaty z jednej rzeczywistości
Fotografie z lat 1979-2010

wystawa z prywatnej kolekcji autora
11 sierpnia – 25 września 2011

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego (WSSiP w Łodzi) ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.

Wystawa złożona z ponad 110 fotografii prezentuje koleje okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej, Cmentarz zamknięty, 60 furek, Amsterdam, Warka, Kazanłyk…, 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912, Dziennik podróżny, aż po realizowany już XXI wieku Panoramiczny dziennik podróżny.

Andrzej Jerzy Lech studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Warto zaznaczyć, że artysta już w roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie (Niemcy).

Celem ekspozycji będzie pokazanie, że dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez A.J. Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. i 90. (między innymi tak zwanej „fotografii elementarnej” i „szkoły jeleniogórskiej”).

Ważnym składnikiem tego przedsięwzięcia jest opublikowanie specjalistycznego albumu na temat całej twórczości artysty, który zawierać będzie kilka tekstów krytycznych oraz rys biograficzny i bibliografię, w tym teksty Jerzego Buszy, Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz, Johna Wooda.

Po koniec lat 70. Andrzej Jerzy Lech zatrudniony był w Pracowni Fotograficznej Muzeum Śląska Opolskiego. Od 1989 roku artysta mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny Subiektyw – Kolekcja Wrzesińska.

Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA.

Wystawa będzie także prezentowana w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Miejskiej Bibliotece im. C.K. Norwida w Świdnicy, Galerii BWA w Jeleniej Górze oraz w Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Planujemy także pokaz podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie w 2012 roku.


Designed and supported by
ARS Group
loading