
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Komisja posiadała stosunkowo szerokie uprawnienia. Objęła pełnię władzy wykonawczej. Zostało jej również podporządkowane sądownictwo. Stanowiła rodzaj tymczasowego rządu. Komisja sprawowała między innymi nadzór nad przemieszczaniem się ludności. Rozporządzeniami z 13 lutego i 17 maja 1920 r. wprowadziła paszporty uprawniające do pobytu na obszarze plebiscytowym Górnego Śląska. Każdy z paszportów był numerowany, zawierał zdjęcie osoby, dla której go wystawiano oraz opis w językach francuskim, polskim i niemieckim. Początkowo paszporty wystawiane były wyłącznie przez dyrektora departamentu spraw wewnętrznych Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, a następnie (od 10 kwietnia 1920 r.) kontrolerów powiatowych i podlegały wizowaniu. Wizy udzielały przedstawicielstwa konsularne Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Watykanu, Polski i Czechosłowacji przy MKRiPleb. Osoba, która wjechała na obszar plebiscytowy musiała potwierdzić swój pobyt w ciągu trzech dni u kontrolerów powiatowych. Zwolnieni z tego obowiązku oraz z obowiązku wizowania paszportów byli jedynie obywatele Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Za złamanie przepisów groziła grzywna w wysokości 1500 marek niemieckich lub nawet kara 1 roku więzienia.
W zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego znajduje się kilka paszportów plebiscytowych. Prezentowany paszport o numerze 1377/21 został wystawiony przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową w Pszczynie 2 maja 1921 r. na nazwisko Mieczysław Zieliński. Na pierwszej stronie znajduje się zdjęcie oraz dane personalne posiadacza paszportu. Na odwrocie zaś pieczątki posterunków granicznych.
Wymiary: 33,8 x 21,5 cm
Zobacz inne aktualności
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Jacek Żuławski „Pejzaż z Chmielna”, 02.07.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę lipca skierujemy światło na obraz Jacka Żuławskiego „Pejzaż z Chmielna”.
Wakacje w Muzeum - OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH I ODBIORCÓW INDYWIDUALNYCH
Zapraszamy zarówno odbiorców indywidualnych w wieku 5 -12 lat, jak i niewielkie grupy zorganizowane (grupy kolonijne, półkolonie) w lipcowe środy na wakacyjne zajęcie teoretyczno-warsztatow . Odbędziemy niezwykłą podróż w czasie, wykonamy rzeczy piękne i praktyczne
Przyrodnicze wakacje
Dział Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do udziału w wakacyjnym cyklu zajęć przyrodniczych. W każdy czwartek wakacji (lipiec, sierpień) w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, a w ostatnią sobotę miesiąca (30.07; 27.08) na wyspę Bolko w Opolu - zajęcia edukacyjne o charakterze teoretyczno-terenowym.
Spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry św. Anny, 23.07.2022 r., godz. 10:00
Wiosna, wiosna ach to ty ... Zapraszamy na spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry Św. Anny. Trasy spacerów wieść będą urokliwymi ścieżkami Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.
Wycieczki rowerowe „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny
Zapraszamy osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas do udziału w wycieczkach rowerowych „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny”.