Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek lutego. Karabin Mauser wz. 1888

1 lutego 2024 Zabytek miesiąca
Do najciekawszych obiektów wojskowej broni palnej w zbiorach muzeum należy karabin niemiecki wz. 1888, określany często w literaturze jako Mannlicher-Mauser albo Mannlicher II. Był pierwszym niemieckim modelem przystosowanym do prochu bezdymnego i przez blisko dziesięć lat stanowił broń piechoty niemieckiej. Stał się przebojem eksportowym, trafił m. in do Ameryki Południowej i do Chin.

Karabin połowicznie wziął swoją nazwą od nazwiska sławnych konstruktorów broni, braci Wilhelma i Paula Mauserów, których szczytowym osiągnięciem stało się opracowanie karabinu wz. 1898, najbardziej znanej broni 1 połowy XX w.

Charakterystyka eksponatu

 Karabin posiada zamek tłokowy Mausera z dwoma ryglami przednimi. Użycie prochu bezdymnego umożliwiło zmniejszono kalibru broni do 7,9 mm. W konstrukcji zastosowano magazynek wzorowany na austriackim karabinie Mannlicher (od nazwiska konstruktora Ferdynanda Mannlichera), posiadał on tzw. łódkę, proste urządzenie trzymające porcję pięciu naboi. Celownik ramkowy jest nastawny w zakresie od 250 do 2050 metrów. Lufa osłonięta jest charakterystycznym, pełniącym rolę chłodnicy, metalowym płaszczem.

Muzealny egzemplarz broni wyprodukowano w Berlinie w 1891 r., w firmie Ludwig Löwe & Co. Długość obiektu wynosi 124 cm, waga 4 kg; numer inwentarzowy H-248-MIB. Ogólny stan zachowania karabinu należy określić jako bardzo dobry, pomimo braku dwóch elementów: łódki magazynka i wyciora.

Karabin eksponowany jest aktualnie w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny na wystawie „Pomiędzy historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918-1922”; różnych modeli Mauserów używano bowiem na Górnym Śląsku podczas walk w okresie powstań.


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.