Zabytek lutego. Karabin Mauser wz. 1888

1 lutego 2024 Zabytek miesiąca
Do najciekawszych obiektów wojskowej broni palnej w zbiorach muzeum należy karabin niemiecki wz. 1888, określany często w literaturze jako Mannlicher-Mauser albo Mannlicher II. Był pierwszym niemieckim modelem przystosowanym do prochu bezdymnego i przez blisko dziesięć lat stanowił broń piechoty niemieckiej. Stał się przebojem eksportowym, trafił m. in do Ameryki Południowej i do Chin.

Karabin połowicznie wziął swoją nazwą od nazwiska sławnych konstruktorów broni, braci Wilhelma i Paula Mauserów, których szczytowym osiągnięciem stało się opracowanie karabinu wz. 1898, najbardziej znanej broni 1 połowy XX w.

Charakterystyka eksponatu

Karabin posiada zamek tłokowy Mausera z dwoma ryglami przednimi. Użycie prochu bezdymnego umożliwiło zmniejszono kalibru broni do 7,9 mm. W konstrukcji zastosowano magazynek wzorowany na austriackim karabinie Mannlicher (od nazwiska konstruktora Ferdynanda Mannlichera), posiadał on tzw. łódkę, proste urządzenie trzymające porcję pięciu naboi. Celownik ramkowy jest nastawny w zakresie od 250 do 2050 metrów. Lufa osłonięta jest charakterystycznym, pełniącym rolę chłodnicy, metalowym płaszczem.

Muzealny egzemplarz broni wyprodukowano w Berlinie w 1891 r., w firmie Ludwig Löwe & Co. Długość obiektu wynosi 124 cm, waga 4 kg; numer inwentarzowy H-248-MIB. Ogólny stan zachowania karabinu należy określić jako bardzo dobry, pomimo braku dwóch elementów: łódki magazynka i wyciora.

Karabin eksponowany jest aktualnie w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny na wystawie „Pomiędzy historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918-1922”; różnych modeli Mauserów używano bowiem na Górnym Śląsku podczas walk w okresie powstań.

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.