Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek lipca - Zenon Henryk Rachfalski, „Kompozycja II” z cyklu „Uciemiężeni”, 1965, papier, monotypia, 44 x 77 cm, MSO/S/2879/6

1 lipca 2022 Zabytek miesiąca
Prezentowane dzieło stanowi część zespołu 14 grafik autorstwa Zenona Henryka Rachfalskiego, zakupionych w tym roku do Działu Sztuki naszego muzeum. Jest ono przykładem monotypii, a więc pracy wykonanej techniką zaliczaną do grafiki, ale pozwalającej uzyskać wyłącznie jedną odbitkę, stąd każda powstała w ten sposób praca to dzieło unikatowe.

Zenon Henryk Rachfalski, „Kompozycja II” z cyklu „Uciemiężeni”, 1965, papier, monotypia, 44 x 77 cm, MSO/S/2879/6

Foto: Karina Krajczy


Kompozycja II powstała w 1965 roku, w okresie poszukiwań i eksperymentów twórczych artysty, stosowania różnych technik – od rysunku, poprzez grafikę, akwarelę, po gwasz i olej. Rachfalski pozostaje wtedy pod wpływem ekspresjonizmu, który według niego najlepiej odpowiadał temu, co sam chce przekazać w swoich pracach.

Rachfalskiego interesuje głównie człowiek. Artysta penetruje problemy współczesnego człowieka, zastanawia się nad ludzkim losem, nad przemijaniem. Wnikliwie analizuje życie, dostrzega ból, cierpienie, niesprawiedliwość, przemijanie. To, co dostrzega, obrazuje w sposób emocjonalny, gwałtowny. Deformuje, wyolbrzymia, tak jak w prezentowanej monotypii. Postaciom uciemiężonych nadaje dramatyczne, niemal teatralne gesty podkreślone powiększonymi, uniesionymi dłońmi. Smutne twarze o wielkich ustach i oczach, z dużymi kroplami łez ukazane są w bliskim kadrze, co potęguje wrażenie ich cierpienia. Zastosowane środki ekspresji sprawiają, że grafika przemawia do odbiorcy głęboko, niemal krzyczy, trudno przejść obok niej obojętnie. W zbiorze zakupionych prac artysty znalazły się jeszcze trzy kompozycje z cyklu „Uciemiężeni”.

Zenon Henryk Rachfalski (1932-1987) to wybitny opolski artysta. Wczesne lata młodzieńcze spędził w Przemyślu. Studiował w Krakowie na Akademii Sztuk Pięknych, malarstwo sztalugowe w pracowni Jerzego Fedkowicza  i malarstwo ścienne u Wacława Taranczewskiego. Po studiach wraz z "Grupą XIV", której był współzałożycielem, działał na Rzeszowszczyźnie. Do Opola przybył w 1957 roku, podejmując tu w następnych latach pracę pedagogiczną. Uczył malarstwa i rysunku w Ognisku Plastycznym, następnie pracował w Szkole Podstawowej
nr 14, w Zasadniczej Szkole Zawodowej przy Technikum Ekonomicznym w Opolu, równocześnie prowadził zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury. Od 1965 roku należał do Opolskiego Okręgu ZPAP. Brał czynny udział w inicjatywach związku,
w wystawach, plenerach, konkursach. Od 1978 roku skupił się już tylko na działalności artystycznej, rezygnując z nauczania. Był to czas wytężonej pracy i najwyższych osiągnięć, zdobywania licznych nagród i wyróżnień.

Twórczość Rachfalskiego reprezentuje nurt figuratywny, warto jednak wspomnieć, że artysta malował również pejzaże i bukiety kwiatowe. Jego malarstwo jest złożone, bogate w treści. Twórca ukazuje egzystencję człowieka w różnych jej przejawach. Będąc świetnym obserwatorem dostrzega zarówno dobro, jak i zło, które nieodłącznie towarzyszą życiu. Rachfalski w swoich obrazach nie ocenia, ale prowokuje do refleksji, do zastanowienia się nad kondycją współczesnego człowieczeństwa.









Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

"Gęsiego do muzeum" - zajęcia dla dzieci. Oferta dla osób indywidualnych

Zapraszamy dzieci i ich rodziców, opiekunów do przygody w świecie kultury wiejskiej! W związku z nadchodzącymi egzaminami ósmoklasistów i przerwą szkolną dla klas młodszych planowaną od 13 maja, Muzeum zachęca do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej: "Gęsiego do Muzeum" która zapewni ciekawe spędzenie czasu, ale także pozwoli lepiej poznać życie wiejskie na Śląsku Opolskim.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.