Współpraca - prace Krzysztof Buckiego na wystawie w Pińczowie

1 lutego 2023 Wydarzenie
Maluję dla ludzi czujących, ale czy ich cieszę – nie wiem…” - te słowa wypowiedział niegdyś artysta, od którego śmierci 5 lutego mija dokładnie 40 lat. Mowa o Krzysztofie Buckim (1936-1983), jednym z najwybitniejszych malarzy czynnych w Opolu w drugiej połowie minionego stulecia.

Krzysztof Bucki urodził się i dzieciństwo spędził w Pińczowie, w 1945 r. wraz z rodziną przeniósł się do Świnoujścia – ukończył tam liceum ogólnokształcące. Po studiach na krótko osiadł w Świnoujściu, a od 1961 r. do śmierci mieszkał i tworzył w Opolu. Był nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, pracował także na stanowisku docenta w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Aktywnie działał w Okręgu Opolskim ZPAP.

Twórczość Krzysztofa Buckiego jest różnorodna, można w niej wyróżnić kilka charakterystycznych okresów. Początek drogi artystycznej to doświadczanie oraz analiza świata i natury, co zaowocowało m.in. matematycznymi eksperymentami – pracami z obszaru abstrakcji geometrycznej. Od połowy lat 60. tworzył ekspresyjne kompozycje figuratywne. Bohaterów swoich obrazów przedstawiał ze wszystkimi ułomnościami i dysproporcjami, z brzydotą, drapieżnie – na pograniczu groteski. W podobnej konwencji utrzymane są liczne portrety, głównie członków rodziny artysty, przyjaciół i znajomych. Te malarskie wizerunki zwykł Bucki otaczać charakterystycznymi dla danej postaci atrybutami, fragmentami pejzażu czy scenkami rodzajowymi, dopowiadając tym samym historię przedstawianego i tworząc jego analityczne studium.

Obok tych obrazów w twórczości malarza wiele miejsca zajmuje natura i przyroda. Jest autorem licznych – olejnych i akwarelowych – pejzaży, są to głównie liryczne, sentymantalne widoki rodzinnego miasta, stąd też dla wielu opolan artysta pozostaje „malarzem Pińczowa”. Pod koniec życia podejmował też tematykę religijną.

Twórczość Buckiego charakteryzuje wyśmienity warsztat, doskonałe wyczucie światła i operowanie barwą, a także nieustanne poszukiwanie własnego wyrazu, przy jednoczesnym nawiązywaniu do malarskich tradycji. W 1974 roku otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa, prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom malarzom za całokształt twórczości przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Jak napisał Tadeusz Nyczek w katalogu wystawy pośmiertnej Buckiego, artysta ten "wiedział, że nie jest takim sobie przeciętnym malarzem, i wiedzieli to jego przyjaciele. Odszedł za wcześnie. Ale nie odszedł niespełniony. Zostawił kilkaset obrazów, do których będziemy wracać.” Wspomniany katalog wymienia tych prac prawie 800, a Bucki namalował w ciągu niespełna trzydziestu lat.

Miło nam poinformować, że już niebawem szeroki wybór prac Krzysztofa Buckiego znajdujących się w naszych zbiorach pokazany zostanie na wystawie monograficznej, organizowanej z okazji okrągłej rocznicy śmierci artysty w jego rodzinnym mieście. Muzeum Regionalne w Pińczowie pokaże około 200 eksponatów pochodzących z opolskiej kolekcji: prezentację obrazów olejnych i prac na papierze uzupełnią przedmioty osobiste, pamiątki, przybory malarskie oraz fotografie.

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz