Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Współpraca - prace Krzysztof Buckiego na wystawie w Pińczowie

1 lutego 2023 Wydarzenie
Maluję dla ludzi czujących, ale czy ich cieszę – nie wiem…” - te słowa wypowiedział niegdyś artysta, od którego śmierci 5 lutego mija dokładnie 40 lat. Mowa o Krzysztofie Buckim (1936-1983), jednym z najwybitniejszych malarzy czynnych w Opolu w drugiej połowie minionego stulecia.

Krzysztof Bucki urodził się i dzieciństwo spędził w Pińczowie, w 1945 r. wraz z rodziną przeniósł się do Świnoujścia – ukończył tam liceum ogólnokształcące. Po studiach na krótko osiadł w Świnoujściu, a od 1961 r. do śmierci mieszkał i tworzył w Opolu. Był nauczycielem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, pracował także na stanowisku docenta w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Aktywnie działał w Okręgu Opolskim ZPAP.

Twórczość Krzysztofa Buckiego jest różnorodna, można w niej wyróżnić kilka charakterystycznych okresów. Początek drogi artystycznej to doświadczanie oraz analiza świata i natury, co zaowocowało m.in. matematycznymi eksperymentami – pracami z obszaru abstrakcji geometrycznej. Od połowy lat 60. tworzył ekspresyjne kompozycje figuratywne. Bohaterów swoich obrazów przedstawiał ze wszystkimi ułomnościami i dysproporcjami, z brzydotą, drapieżnie – na pograniczu groteski. W podobnej konwencji utrzymane są liczne portrety, głównie członków rodziny artysty, przyjaciół i znajomych. Te malarskie wizerunki zwykł Bucki otaczać charakterystycznymi dla danej postaci atrybutami, fragmentami pejzażu czy scenkami rodzajowymi, dopowiadając tym samym historię przedstawianego i tworząc jego analityczne studium.

Obok tych obrazów w twórczości malarza wiele miejsca zajmuje natura i przyroda. Jest autorem licznych – olejnych i akwarelowych – pejzaży, są to głównie liryczne, sentymantalne widoki rodzinnego miasta, stąd też dla wielu opolan artysta pozostaje „malarzem Pińczowa”. Pod koniec życia podejmował też tematykę religijną.

Twórczość Buckiego charakteryzuje wyśmienity warsztat, doskonałe wyczucie światła i operowanie barwą, a także nieustanne poszukiwanie własnego wyrazu, przy jednoczesnym nawiązywaniu do malarskich tradycji. W 1974 roku otrzymał Nagrodę im. J. Cybisa, prestiżowe wyróżnienie przyznawane artystom malarzom za całokształt twórczości przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Jak napisał Tadeusz Nyczek w katalogu wystawy pośmiertnej Buckiego, artysta ten "wiedział, że nie jest takim sobie przeciętnym malarzem, i wiedzieli to jego przyjaciele. Odszedł za wcześnie. Ale nie odszedł niespełniony. Zostawił kilkaset obrazów, do których będziemy wracać.” Wspomniany katalog wymienia tych prac prawie 800, a Bucki namalował w ciągu niespełna trzydziestu lat.

Miło nam poinformować, że już niebawem szeroki wybór prac Krzysztofa Buckiego znajdujących się w naszych zbiorach pokazany zostanie na wystawie monograficznej, organizowanej z okazji okrągłej rocznicy śmierci artysty w jego rodzinnym mieście. Muzeum Regionalne w Pińczowie pokaże około 200 eksponatów pochodzących z opolskiej kolekcji: prezentację obrazów olejnych i prac na papierze uzupełnią przedmioty osobiste, pamiątki, przybory malarskie oraz fotografie.

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.