
Kalendarz wydarzeń - kwiecień
Zachęcamy do zapoznania się z naszą KWIETNIOWĄ ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w licznych wydarzeniach.
Oprócz znanych i lubianych bajek, do rzutników produkowano również materiały edukacyjne, wykorzystując je w pracy dydaktycznej w szkołach, przedszkolach i świetlicach. Konstrukcja została opracowana przez Wiktora Bieleckiego i Tadeusza Zborowskiego. Składała się na nią żarówka 20 W, dwusoczewkowy kondensor i jednosoczewkowy obiektyw o ogniskowej 65 mm. Pomiędzy kondensor a soczewkę zakładało się pionową kasetkę ze standardową taśmą filmową 35 mm, przesuwaną na rolkach za pomocą ręcznego pokrętła. Na początku „Bajki” były czarne, ale z czasem zaczęto je pokrywać lakierem młotkowym w kilku odcieniach. Popularność tej formy rozrywki stopniowo spadała wraz ze wzrostem popularności telewizji. W latach 70. i 80. „Bajkę” zastąpiły nowe modele, takie jak B-7 „Jacek” oraz B-9 „Ania” .
W zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego znajduje się diaskop w bakelitowej obudowie pokrytej złotozieloną farbą, zachowany w oryginalnym opakowaniu. Trafił do zbiorów kilka lat temu i znajduje się na wystawie stałej w Kamienicy czynszowej.
Zobacz inne aktualności
Kalendarz wydarzeń - kwiecień
Zachęcamy do zapoznania się z naszą KWIETNIOWĄ ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w licznych wydarzeniach.
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”
W pierwszą sobotę kwietnia (1.04.2023) skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Wjazd Czarnieckiego do Krakowa”.
"Wielki Tydzien na wsi - zwyczaje i obyczaje", oprowadzanie tematyczne po wystawie "Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana"
Wielki Tydzień w tradycji ludowej na opolskiej wsi przybliży Państwu w trakcie oprowadzania tematycznego nasza etnograf, edukator Izabela Jasińska. Zapraszamy dzieci i dorosłych do głównego gmachu 2.04.2023 o godz. 15:00
Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia teoretyczno-warsztatowe – kwiecień
W kwietniowe, sobotnie popołudnia do Muzeum wiosna zawita, będzie radośnie świątecznie, twórczo, a i z naturą będziemy za pan brat. Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 na cykliczne zajęcia teoretyczno-warsztatowe pt. „Sobotnie pogotowie twórcze”.
"Kwiaty kontra biżuteria" - warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu Muzeum na zielono
Zapraszamy dorosłych miłośników natury i sztuki na kolejne spotkanie z cyklu "Muzeum na zielono - warsztaty plastyczno-florystyczne". Inspirując się portretami ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego połączymy techniki florystyczne z jubilerskimi – zaprojektujemy i wykonamy roślinne dodatki do stroju. Kup bilet on-line.