Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek lutego - Diaskop „Bajka”

1 lutego 2023 Zabytek miesiąca
Diaskop „Bajka” był najpopularniejszym i tanim projektorem obrazkowym o prostej konstrukcji, zrozumiałej dla najmłodszych użytkowników. To przede wszystkim dzieci na przełomie lat 50. i 60. XX wieku z niego korzystały.

Produkcja – Łódzkie Zakłady Kinotechniczne, lata 60. XX w., wym. 20 x 20 x 10 cm sygn. MŚO-H-464-pomOprócz znanych i lubianych bajek, do rzutników produkowano również materiały edukacyjne, wykorzystując je w pracy dydaktycznej w szkołach, przedszkolach i świetlicach. Konstrukcja została opracowana przez Wiktora Bieleckiego i Tadeusza Zborowskiego. Składała się na nią żarówka 20 W, dwusoczewkowy kondensor i jednosoczewkowy obiektyw o ogniskowej 65 mm. Pomiędzy kondensor a soczewkę zakładało się pionową kasetkę ze standardową taśmą filmową 35 mm, przesuwaną na rolkach za pomocą ręcznego pokrętła. Na początku „Bajki” były czarne, ale z czasem zaczęto je pokrywać lakierem młotkowym w kilku odcieniach. Popularność tej formy rozrywki stopniowo spadała wraz ze wzrostem popularności telewizji. W latach 70. i 80. „Bajkę” zastąpiły nowe modele, takie jak B-7 „Jacek” oraz B-9 „Ania” .

W zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego znajduje się diaskop w bakelitowej obudowie pokrytej złotozieloną farbą, zachowany w oryginalnym opakowaniu. Trafił do zbiorów kilka lat temu i znajduje się na wystawie stałej w Kamienicy czynszowej.




Zobacz inne aktualności

BRAK MIEJSC. Świąteczne podróże po Śląsku Opolskim: wielkanocne tradycje i zabawy. Oferta edukacyjna dla przedszkoli i szkół

Szanowni Nauczyciele i Opiekunowie! Z wielką radością pragniemy zaprosić Waszych uczniów i podopiecznych do uczestnictwa w ofercie edukacyjnej pt. „Świąteczne podróże po Śląsku Opolskim: wielkanocne tradycje i zabawy", organizowanej przez Muzeum Śląska Opolskiego. Udział w zajęciach teoretyczno–warsztatowych pozwoli na pogłębienie wiedzy na temat bogatej tradycji świątecznej naszego regionu.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Daj kurze grzędę… ”

Już 23.03.2024 z radością zapraszamy dzieci w wieku 5+ na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”! W tym przyjaznym i inspirującym środowisku nie tylko odkrywamy tajemnice sztuki, ale również zgłębiamy historię naszego regionu poprzez eksplorację zbiorów muzealnych. Razem spędzamy czas kreatywnie, rozwijając naszą wyobraźnię i umiejętności, inspirując się bogatym dziedzictwem kulturowym naszego regionu.

Zobacz

Spotkanie ze specjalistką: Martą Węgrzyn. Wydarzenie towarzyszące przyrodniczej wystawie czasowej. 21.03.2024, godz. 17:00

Szanowni Państwo w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej "OBCY WŚRÓD NAS. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski" oraz ekspozycji towarzyszącej "Obce i inwazyjne gatunki ptaków i ssaków w faunie Polski", mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie ze specjalistką, panią Martą Węgrzyn – założycielką największego w Polsce azylu dla jenotów, Prezesem Fundacji Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi".

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.