Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Zabytek lutego - Diaskop „Bajka”

1 lutego 2023 Zabytek miesiąca
Diaskop „Bajka” był najpopularniejszym i tanim projektorem obrazkowym o prostej konstrukcji, zrozumiałej dla najmłodszych użytkowników. To przede wszystkim dzieci na przełomie lat 50. i 60. XX wieku z niego korzystały.

Produkcja – Łódzkie Zakłady Kinotechniczne, lata 60. XX w., wym. 20 x 20 x 10 cm sygn. MŚO-H-464-pomOprócz znanych i lubianych bajek, do rzutników produkowano również materiały edukacyjne, wykorzystując je w pracy dydaktycznej w szkołach, przedszkolach i świetlicach. Konstrukcja została opracowana przez Wiktora Bieleckiego i Tadeusza Zborowskiego. Składała się na nią żarówka 20 W, dwusoczewkowy kondensor i jednosoczewkowy obiektyw o ogniskowej 65 mm. Pomiędzy kondensor a soczewkę zakładało się pionową kasetkę ze standardową taśmą filmową 35 mm, przesuwaną na rolkach za pomocą ręcznego pokrętła. Na początku „Bajki” były czarne, ale z czasem zaczęto je pokrywać lakierem młotkowym w kilku odcieniach. Popularność tej formy rozrywki stopniowo spadała wraz ze wzrostem popularności telewizji. W latach 70. i 80. „Bajkę” zastąpiły nowe modele, takie jak B-7 „Jacek” oraz B-9 „Ania” .

W zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego znajduje się diaskop w bakelitowej obudowie pokrytej złotozieloną farbą, zachowany w oryginalnym opakowaniu. Trafił do zbiorów kilka lat temu i znajduje się na wystawie stałej w Kamienicy czynszowej.
Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia ”, 15.06.2024, godz.. 12:00

Serdecznie zapraszamy na Sobotnie pogotowie twórcze: „Węglem i ochrą – malowidła naskalne epoki kamienia”. W ramach Europejski Dni Archeologii przygotowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przybliżymy sztukę naskalną epoki kamienia. Dzieci będą miały okazję wykonać swoje malowidła i rysunki w podobny sposób jak dawniej robili to prehistoryczni łowcy i zbieracze.

Zobacz

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - cykliczne oprowadzania tematyczne i warsztaty dla Seniorów - 6.06.2024

Zapraszamy na ostatnie przed przerwą wakacyjną wydarzenie z cyklu „Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - oprowadzania, warsztaty dla Seniorów". Spotkanie odbędzie się 6 czerwca i będzie składało się z dwóch części: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Mazura”. Warsztat twórczy „Sztuka przestrzeni: drewno, kwiaty, inspiracja”. Liczba miejsc na część warsztatową ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne do 2.06.2024. Udział bezpłatny.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.